Polska Agencja Atomistyki oceni dla KGHM technologię małych reaktorów jądrowych
Obrazek użytkownika Piotr Maciążek
08 lip 2022, 17:51

Polska Agencja Atomistyki oceni dla KGHM technologię małych reaktorów jądrowych

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej KGHM poinformowało o złożeniu wniosku do Polskiej Agencji Atomistyki dotyczący oceny technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), w które koncern chce inwestować. Renegocjowany ma być również podatek od kopalin, a wypłata dywidendy utrzymana.

Współpraca KGHM z NuScale

Partnerem KGHM jest amerykańska spółka NuScale, która rozwija SMR-y z reaktorami lekkowodnymi. Jeden taki reaktor ma moc 77 MWe, a docelowo spółka chciałaby zbudować nawet 12 takich jednostek. Operacyjność pierwszej elektrowni jest przewidywana na 2029 r.

NuScale jest wspierane przed administrację Joe Bidena, a oferta firmy wpisuje się w rozwiązania dotyczące unijnego Zielonego Ładu. Warto przypomnieć, że w tym tygodniu Parlament Europejski zagłosował za dodaniem energetyki jądrowej do tzw. taksonomii UE (to lista oficjalnie wspieranych technologii, które mają służyć osiągnięciu tzw. neutralności klimatycznej).

Ocena oferty NuScale jest istotnym etapem na drodze do eksploatacji SMR-ów przez KGHM. Koncern chce również w najbliższym czasie przygotować studium lokalizacyjne i uruchomić testowe centrum sterowania do szkolenia operatorów nowych elektrowni.

W kooperację z KGHM weszła także energetyczna spółka Tauron, która również zamierza rozwijać małe jądrowe reaktory modułowe w swoim portfolio.
 

Coraz większe zainteresowanie SMR-ami

Zainteresowanie SMR-ami wyraża coraz więcej polskich spółek. Oprócz rozwoju technologii NuScale w obrębie współpracy tej firmy z KGHM i Tauronem, możemy obserwować także intensyfikację kooperacji GE Hitachi z Synthosem. Synthos jako provider technologii podpisuje umowy i powołuje do życia spółki celowe z PKN Orlen, ZE PAK. Coraz głośniej o chęci pozyskania SMR-ów wypowiadają się także przedstawiciele Enei czy Grupy Azoty.

Docelowo małe modułowe reaktory jądrowe mogą nie tylko dostarczać czystą energię, ale również robić to w sposób nie obciążający istniejących sieci przesyłowych. To istotna przewaga nad klasycznymi blokami generacji 3.5, które również mają znaleźć się w polskim miksie energetycznym.

Czytaj także: Mały reaktor modułowy to sposób, aby przemysł prywatny i państwowy tworzył energię dla siebie – czy Państwo na to pozwoli?

Co z tego wynika?

KGHM szybko przekształca swoją działalność pod kątem wymogów Zielonego Ładu. Takie działania nie dziwią – grupa jest największym konsumentem energii w Polsce. Dostęp do neutralnych klimatycznie źródeł to kwestia zachowania konkurencyjności i możliwość kontynuacji działalności w Europie.

Warto podkreślić, że grupa zamierza kontynuować politykę dywidendową i zapowiada negocjacje dotyczące podatku od kopalin. Perspektywy dla jej biznesu są więc dobre.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.