Michael Burry szykuje się na wielki kryzys? Sprzedał prawie wszystkie pozycje z portfela, zostawił tylko akcje spółki zarządzającej więzieniami
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 sie 2022, 09:53

Michael Burry szykuje się na wielki kryzys? Sprzedał prawie wszystkie pozycje z portfela, zostawił tylko akcje spółki zarządzającej więzieniami

Czy Michael Burry wie coś, czego nie wie reszta, tak jak przed kryzysem finansowym w 2008 roku? Inwestor pozbył się ze swojego portfela niemal wszystkiego, zostawiając w nim tylko akcje spółki zarządzającej więzieniami.

Michael Burry to kultowy inwestor, który szortował amerykański rynek nieruchomości przed wielkim kryzysem finansowym 2008 roku. Niedawno stwierdził na Twitterze, że “głupota powróciła”. Teraz okazuje się, że niemal zupełnie „wyczyścił” swój portfel.

Burry widzi dalszy ciąg bessy

Na początku sierpnia Burry zamieścił tweeta, który mógł być dla wielu alarmujący. „Głupota powróciła. Po 1929, po 1968, po 2000, po 2008, głupota która wtedy transformowała byki w bańkę już wygasła. Ale podobna głupota ery pandemii Covid jeszcze nie umarła. Mamy tutaj podobieństwo, jak w 2001 roku przed Enronem, jak przed 11 września, jak przed WorldComem”.
 


Z tego tweeta wynika wyraźnie, że Burry spodziewa się kolejnej odsłony bessy. I okazuje się, że w I kwartale 2022 właściciel i zarządzający Scion Capital upłynnił cały portfel, wart około 200 mln USD. No, niemal cały, bo zostały w nim akcje spółki GEO Group, która zarządza więzieniami i zakładami psychiatrycznymi.

To oznacza, że Burry sprzedał akcje takich spółek, jak Meta Platforms, Alphabet, Bristol-Myers, ale wyszedł też z pozycji krótkiej na akcjach Apple. Kilka dni temu Burry opublikował tweeta, z którego wynika, że postrzega on byczy rajd na amerykańskich indeksach z ostatnich tygodni jedynie jako korektę wzrostową w wielkiej bessie.
 

Zobacz także: Wielcy inwestorzy bawią się w politykę i finansują kampanię Demokratów i Republikanów w 2022 roku

GEO Group – czyli Burry stawia na więzienia

Pod koniec I kwartału jedyną pozycją w portfelu Scion Capital były akcje GEO Group. Ale warto zwrócić uwagę, że nie było ich zbyt dużo, bo około 501,4 tys., co daje wartość pozycji około 3,3 mln USD. Z portfela zniknęły takie papiery, jak Fiat Chrysler, Alphabet, Meta Platforms, Bristol-Myers Squibb.
 

Stan portfela Scion Capital na koniec I kw. 2022

portfel burry 1Q22

Źródło: Deep Dive
 

GEO Group to spółka o kapitalizacji 852 mln USD. Zajmuje się leasingiem i zarządzaniem różnych obiektów użyteczności publicznej, ale głównie są to więzienia, zakłady poprawcze i szpitale psychiatryczne. Od kilku lat kurs spółki jest w trendzie spadkowym. Od 2019 roku amerykańscy politycy wypowiadają się bowiem negatywnie o obecności sektora prywatnego w więziennictwie. W ciągu 10 lat wycena spółki spadła o połowę, a w tym czasie S&P500 urósł o 205%.
 

Notowania GEO Group na tle S&P500 – 10 lat

notowania geo spx

Źródło: TradingView

Niestety, wyniki finansowe spółki pogarszają się. W 2019 roku miała 2,5 mld USD przychodów, w 2020 roku 2,35 mld USD, a w ubiegłym 2,26 mld USD. Zyski również spadają, w ostatnich trzech latach wyniosły: 166 mln USD (2019), 113 mln USD (2020), 70 mln USD (2021). W dodatku firma jest dość mocno zadłużona (zobowiązania stanowią 78% aktywów). Mimo to, średnia cena docelowa akcji GEO Group z aktualnych rekomendacji to 13 USD, czyli wedle analityków jest tutaj potencjał do wzrostu kursu niemal o 100%.

Wyniki finansowe GEO Group

geo wyniki finansowe

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Goldman Sachs znacznie obniża prognozę 12-miesięczną dla złota i srebra

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.