Goldman Sachs znacznie obniża prognozę 12-miesięczną dla złota i srebra
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 sie 2022, 10:00

Goldman Sachs znacznie obniża prognozę 12-miesięczną dla złota i srebra

1 950 USD dla uncji złota oraz 25 USD dla uncji srebra. Oto nowe prognozy w horyzoncie 12-miesięcznym dla tych metali od Goldman Sachs.

Na początku tego roku Goldman Sachs podniósł 12-miesięczną prognozę ceny uncji złota do 2 500 USD a dla srebra do 30 USD, oczekując, że strach przed recesją w USA zwiększy popyt inwestycyjny. Analitycy banku zwracali uwagę, że w poprzednich okresach podwyżek stóp procentowych w USA ryzyko recesji było ważniejszym czynnikiem napędzającym cenę złota, niż realne stopy. Teraz jednak postanowili oni wycofać się ze swojej hurraoptymistycznej projekcji dla metali szlachetnych.

Strach przed recesją w USA nie podbił ceny metali

Skąd nowe podejście analityków Goldman Sachs? Historycznie rzecz biorąc, realne stopy z trudem rosły w środowisku słabego wzrostu gospodarczego. „Oczekując wzrostu stóp nominalnych w związku z podwyżkami stóp przez Fed, nie spodziewaliśmy się spadku oczekiwań inflacyjnych. Zawiodła narracja o przejściowej inflacji. Nie doceniliśmy jednak gotowości rynku do udzielenia kredytu Fedowi w zakresie jego zdolności do doprowadzenia inflacji z powrotem do celu. Spadek oczekiwań inflacyjnych do poziomu celu Fed doprowadził do najbardziej agresywnego wzrostu długoterminowych stóp realnych od 2013 r. i 15-procentowego rajdu na indeksie dolara. W rezultacie, notowania złota są płaskie w ujęciu rocznym, ponieważ wzrost realnych stóp procentowych w USA i obawy przed recesją niemal całkowicie się zrównoważyły” – tłumaczą analitycy Goldman Sachs.

Dlatego właśnie Goldman Sachs postanowił zredukować dość mocno prognozę 12-miesięczną dla ceny uncji złota i srebra. „W obecnym środowisku zacieśniania polityki pieniężnej i utrzymujących się obaw o recesję, kierunek dla złota będzie determinowany przez przesunięcia w funkcji priorytetów Fed, pomiędzy walką z inflacją a wzrostem gospodarczym, a dokładniej: wsparciem wzrostu. W ujęciu bardziej strukturalnym, złoto prawdopodobnie pozostanie w przedziale wahań z ostatnich 2 lat, ponieważ czynniki wzrostu i zacieśniania polityki wzajemnie się równoważą. Aby złoto uformowało strukturalny trend wzrostowy, Fed musiałby stanąć w obliczu intensywnych pytań o jego zaangażowanie w walkę z inflacją, jak to miało miejsce w latach 70. Aby złoto weszło w trend spadkowy, inflacja musiałaby zaskoczyć wystrzeliwując w górę, a Fed musiałby być skłonny spełnić bezwarunkowe zobowiązanie do przywrócenia inflacji do celu. Ani jeden, ani drugi scenariusz nie jest naszym scenariuszem bazowym. Dlatego też nasza nowa prognoza 12-miesięczna dla złota to 1 950 USD, a dla srebra 25 USD” – stwierdzają analitycy Goldman Sachs.

Analitycy banku zdradzają, że kiedyś, aby otrzymać projekcję dla ceny złota, modelowali złote ETF-y na podstawie ryzyka recesji, a następnie łączyli prognozę popytu na ETF-y z prognozą dolarowego PKB. Teraz zaś projekcja powstaje jako funkcja oceny przez rynek ryzyka recesji w USA, zmian 10-letnich realnych stóp procentowych w USA i PKB w dolarach. „Ten nowy model dość dobrze wyjaśnia dlaczego złoto podrożało mocno w I kwartale 2022, kiedy ryzyko recesji było duże, a następnie potaniało, gdy stopy realne i dolar gwałtownie wzrosły. Model ten pokazuje, że w ciągu ostatniego roku obawy przed recesją i zmiany realnych stóp procentowych mniej więcej się zrównoważyły, podczas gdy tzw. efekt bogactwa był niewielki z powodu silnego dolara” – podkreślają eksperci Goldman Sachs.

Ryzyko recesji w USA i realna stopa

ryzyko recesji i realna stopa

Popyt na złote ETF-y na tle ryzyka recesji

popyt złote etf ryzyko recesji

Prognoza dla ceny uncji złota i realnej stopy

złoto i realna stopa P

Zobacz także: Inflacja w USA zwalnia, ale przed Fed kolejne podwyżki stóp procentowych

Neutralna postawa i różne scenariusze

Goldman Sachs jest przez to taktycznie neutralny wobec złota. „Ryzyko zacieśniania polityki pieniężnej i słabego wzrostu gospodarczego jest zrównoważone. W naszym podstawowym scenariuszu zakładamy niewielki wzrost realnych stóp w USA. Nasi stratedzy uważają, że aktywa cykliczne mogły rozminąć się z ryzykiem recesji. Siła danych gospodarczych z USA w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie kluczowa dla oceny, czy dominować będzie ryzyko wzrostu czy efekt wyższych stóp. Ogólnie rzecz biorąc, oczekujemy, że ryzyko recesji pozostaje wysokie, a zacieśnianie polityki pieniężnej będzie oddziaływać na gospodarkę z opóźnieniem. W średnim terminie złoto powinno korzystać z osłabienia dolara. Uważamy, że będzie to trudne dla złota, by cena uncji przebiła się przez 2 100 USD bez obniżki stóp przez Fed lub bez dużego ruchu w górę oczekiwań inflacyjnych w USA. Jeśli zaś dojdzie do spadku ceny złota, to zachęci to banki centralne oraz konsumentów z rynków wschodzących do hurtowych zakupów kruszcu w postaci fizycznej” – wyjaśniają analitycy Goldman Sachs.

Przyznają, że głównym ryzykiem dla ich scenariusza bazowego jest dalszy, zaskakujący wzrost inflacji. „W takim wypadku Fed mógłby zrobić dużo, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu 2%. Doprowadziłoby to do dalszego wzrostu realnych stóp i do powrotu siły dolara. Scenariuszem pozytywnym dla ceny uncji złota jest taki, że Fed wykazuje tendencję inflacyjną podobną do tej z lat 70. i w takim scenariuszu realne stopy procentowe w USA istotnie spadają. Uważamy jednak, że ten scenariusz jest mało prawdopodobny, gdyż Fed ma już doświadczenie w tej kwestii i prawdopodobnie będzie działał z determinacją, jeśli zobaczy sygnały, że oczekiwania inflacyjne rosną” – twierdzą analitycy GS.

Zmienność złota na tle średniej

złoto zmienność

Złoto w walutach – 12 miesięcy

złoto w walutach

Goldman Sachs zrewidował również prognozę dla srebra. „W ciągu ostatniego roku srebro nie nadążało za złotem, ponieważ perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego pogorszyły się. Oczekujemy, że obawy o globalny wzrost utrzymają się w najbliższym czasie, co sprawi, że utrzymanie korelacji srebra do złota będzie trudne. Jednak z drugiej strony w średnim terminie obniżona wycena srebra w stosunku do złota stwarza przestrzeń do odrobienia strat. Jest to możliwe, jeśli weźmiemy pod uwagę dobre perspektywy wzrostu dla OZE, szczególnie dla paneli słonecznych. Oczekuje się, że w latach 2021-2025 popyt na panele zwiększy globalny popyt przemysłowy na srebro o 15%” – przekonują analitycy Goldman Sachs.

Globalny wskaźnik PMI i gold-silver ratio

globalne pmi gold silver ratio

Kontrybucja paneli słonecznych w popycie na srebro

popyt panele srebro

Źródło wszystkich grafik i wykresów: Goldman Sachs

Zobacz także: Warto inwestować w spółki wartościowe i surowcowe – radzi David Einhorn

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.