Rosnący dolar wywołuje spadki na rynku złota. Król Metali ponownie poniżej 2 tys. USD za uncję
Złoto znów straciło impet, w wyniku ponownego umocnienia amerykańskiej waluty i prognoz wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA. Cena za uncję jest poniżej 2 tys. USD.
Jeszcze na początku maja pisaliśmy, że cena złota osiąga ostatnio rekordy i przekracza kluczowe 2 tys. USD za uncję. Wtedy też wzrosty były napędzane przez słabnącego dolara czy kryzys bankowy w USA. Przypomnijmy, że na początku maja decyzją Rezerwy Federalnej USA po raz kolejny podwyższono stopy procentowe, o 25 pb. Kolejne posiedzenie Fed jest zaplanowane na 13-14 czerwca, a analitycy spodziewają się wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych.
„Po zapoczątkowanej w marcu fali wzrostowej, która w kwietniu zwolniła nieco tempo, w połowie maja złoto zaczęło tracić impet. Zbiega się to z wieloma pozytywnymi informacjami gospodarczymi, które pozwalają snuć przypuszczenia, że FED zakończy lub przynajmniej zrobi przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych, dając tym samym rynkom nieco wytchnienia. Jak zwykle w takich sytuacjach, dolar staje się bardziej pożądanym aktywem, szczególnie dla dużych, zinstytucjonalizowanych inwestorów, którzy czekają na rynkowe okazje. Mocniejszy dolar to tańsze złoto” – podkreśla Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.
Notowania złota (góra) vs USD Index (dół) lata
Zobacz także: Złoto osiągnęło nowy rekord. Cenę Króla Metali wspiera słabnący dolar i perspektywa końca podwyżek stóp procentowych w USA
Złoto znów słabnie
Choć w maju cena złota była na rekordowym poziomie, to jeszcze w kwietniu analitycy TD Securities wskazywali, że Króla Metali czeka korekta w II kwartale. Osiągnięcie przez złoto rekordowego poziomu w ostatnich tygodniach było również pokłosiem kryzysu bankowego w USA, który wywołał sporą niepewność wśród inwestorów.
Obecnie cena złota kształtuje się na poziomie poniżej 1 960 USD za uncję i jest najniżej od kilku tygodni. Prognozy analityków do końca roku wskazują osiągnięcie poziomu 2 100-2 150 USD za uncję.
„Nowy szczyt, na który czeka TD Securities to 2 150 USD za uncję. Tę cenę złoto osiągnąć ma pod koniec roku. Z kolei australijski bank ANZ przewiduje nieco ostrożniej – wedle analityków tego banku, do końca roku kurs złota osiągnie 2 100 USD za uncję, a do końca przyszłego 2 200 USD” pisze Michał Tekliński.
Ole Hansen, Head of Commodity Strategy Saxo Bank, wskazywał, że rosnąca rentowność amerykańskich obligacji skarbowych wpływa na umocnienie dolara, a inwestorzy wycofują się z oczekiwań obniżek stóp procentowych. Tym samym wymienione czynniki wywołują spadki złota.
Gold suffers loss of momentum amid dollar and yield strength #XAU #GC_f https://t.co/kGV53zqtxE via @saxobank
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) May 17, 2023