Szczepionka na koronawirusa przyspieszy odbicie w gospodarce
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
03 gru 2020, 06:40

Szczepionka na koronawirusa daje nadzieję na szybsze odbicie w gospodarce – twierdzą analitycy Deutsche Banku

Deutsche Bank zaktualizował swoje prognozy dotyczące globalnej gospodarki, po informacji o szczepionce na COVID-19.

W najnowszym raporcie zatytułowanym „Hope on the Horizon” Deutsche Bank nakreślił zdecydowanie lepsze perspektywy dla globalnej gospodarki, niż w poprzednich raportach. Jest to wynik napływających informacji dotyczących wynalezienia szczepionki na koronawirusa. W analizie uwzględniono dwa negatywne scenariusze: opóźnienie produkcji szczepionki bądź gwałtowne rozprzestrzenienie się epidemii.

Bardziej optymistyczne prognozy dla światowej gospodarki

„Globalne perspektywy gospodarcze poprawiły się od września dzięki pozytywnym wiadomościom o szczepionkach, a teraz widzimy, że globalny PKB powróci do poziomu sprzed wirusa w II kwartale 2021 roku. Znaczące ryzyko związane z tą prognozą wystąpi, gdyby wirus rozprzestrzenił się bardziej tej zimy lub wprowadzenie szczepionek było opóźnione (…)” - napisano w raporcie.

Według Deutsche Banku, nadzieja dla międzynarodowej gospodarki jest na horyzoncie. Najnowsze prognozy są bardziej obiecujące, niż we wrześniu. To wszystko za sprawą wynalezienia szczepionki na COVID-19. Co więcej, z ostatnich informacji wynika, że szczepionka od firmy Pfizer została już dopuszczona w Wielkiej Brytanii.

Mimo pozytywnych informacji, Deutsche Bank dostrzega dwa czynniki ryzyka. Pierwszy z nich to opóźnienie dostarczenia szczepionek. Analitycy szacują, że powszechne szczepienia powinny rozpocząć się w I kwartale 2021 roku. Wielką niewiadomą pozostaje, które państwa zdecydują się na obowiązkowe szczepienia. Natomiast drugi czynnik ryzyka to możliwość gwałtownego rozprzestrzenienia się pandemii.

Deutsche Bank w listopadowym raporcie zapowiedział, że PKB już w II kwartale 2021 roku może powrócić do poziomów sprzed pandemii. Mimo to na koniec roku globalne PKB skurczy się o 3,6%.

Zobacz także: Moderna chwali się, że ma drugą szczepionkę na koronawirusa i pompuje optymizm na giełdach

Wskazówki dla inwestorów

Analitycy banku przygotowali też kilka wskazówek dla inwestorów giełdowych i forex. Zdaniem Deutsche Banku, indeks S&P 500 na koniec roku dojdzie do poziomu 3 250 pkt., a w 2021 roku wzrośnie do 3450 pkt. Kurs EUR/USD na koniec roku wyniesie 1,20, w 2021 roku 1,25, a w 2022 roku 1,30. Natomiast FED utrzyma stopy procentowe na zbliżonym poziomie do 2023 roku.

Stopy procentowe banków centralnych

stopy procentowe

Prognozy rynkowe na 2021 rok

prognozy

Źródło: Deutsche Bank

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.