GUS podaje szybki szacunek inflacji. Wskaźnik CPI w Polsce w listopadzie przekroczył 7%
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 lis 2021, 10:05

GUS podaje szybki szacunek inflacji. Wskaźnik CPI w Polsce w listopadzie zbliżył się do poziomu 8%

7,7% - tyle wyniosła inflacja w listopadzie według szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Oficjalne dane poznamy w połowie grudnia.

Początkowe prognozy ekonomistów zakładały, że inflacja przekroczy poziom 7% dopiero na początku 2022 roku. Jednak kolejne odczyty wskaźnika CPI w Polsce zrewidowały szacunki i właśnie według wstępnych danych GUS-u okazuje się, że inflacja w listopadzie wyniosła już 7,7%. Jeszcze przed dzisiejszą publikacją, prognozy zakładały, że inflacja wyniesie 7,4% w tym miesiącu. Według ekonomistów Santander BP, w reakcji na nowy odczyt, członkowie Rady Polityki Pieniężnej jeszcze w grudniu zdecydują się na trzecią podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Posiedzenie jest zaplanowane na 8 grudnia.

„Przekroczenie kolejnej psychologicznej granicy 7% będzie naszym zdaniem jednym z argumentów za kolejną podwyżką stóp procentowych przez RPP w grudniu (zakładamy obecnie w bazowym scenariuszu +75pb, m.in. ze względu na utrzymującą się słabość złotego). Po grudniu możliwa jest pauza w zacieśnianiu polityki pieniężnej, ale wciąż jesteśmy zdania, że stopa NBP wzrośnie docelowo do 3% jeszcze w I połowie 2022” - napisali ekonomiści Santander BP.

Zobacz także: GUS podaje oficjalny odczyt inflacji w Polsce w październiku. Wskaźnik CPI coraz bliżej 7%

Tarcza Antyinflacyjna reakcją rządu na wysokie ceny

Zarówno w październiku jak i listopadzie, członkowie RPP zdecydowali się na podwyżkę stóp procentowych, w reakcji na rosnącą inflację. Na ten moment stopa referencyjna jest na poziomie 1,25% w skali rocznej i niewiele zabrakło aby główna stopa powróciła do poziomu sprzed pandemii (1,5%). Jak już napisaliśmy wyżej, ekonomiści oczekują, że również na grudniowym posiedzeniu dojdzie do kolejnej podwyżki.

Jeszcze na początku listopada rząd zapowiedział, że pracuje nad tzw. Tarczą Antyinflacyjną, która ma na celu pomoc grupom najbardziej odczuwającym aktualny poziom inflacji. Tym samym w ubiegłym tygodniu ogłoszono założenia programu, który ma kosztować około 10 mld zł. Główne czynniki wpływające na wzrost inflacji to ceny energii oraz paliw. Dlatego też podstawowe założenia nowej tarczy to obniżka akcyzy na paliwo, stawek VAT na energię elektryczną i gaz oraz dopłaty dla gospodarstw domowych.

„(…) Jak trzeba będzie, to pokażemy w przyszłości, w kolejnych kwartałach, kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. To obszar cen paliw, cen energii i cen żywności” - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem, obniżka akcyzy na paliwo nastąpi 20 grudnia br., natomiast od 1 stycznia 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Gospodarstwa domowe mogą liczyć na dopłatę w wysokości 400 do 1 150 zł, w zależności od wielkości i zostaną one wypłacone w dwóch ratach.

Zobacz także: Rząd przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej - obniży akcyzę i VAT na paliwo i energię oraz wprowadzi dodatek osłonowy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.