Pierwsza obniżka stóp procentowych jest już na horyzoncie. Najnowsze prognozy przed posiedzeniem RPP
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 wrz 2023, 07:30

Pierwsza obniżka stóp procentowych jest już na horyzoncie. Najnowsze prognozy przed posiedzeniem RPP

5 września rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Pomimo że inflacja jest jeszcze na dwucyfrowym poziomie, to większość ekonomistów spodziewa się pierwszej obniżki.

Ostatniego dnia sierpnia Główny Urząd Statystyczny podał szacunkowy odczyt inflacji za sierpień. Według wstępnych danych wskaźnik CPI w Polsce wyniósł 10,1%, a ceny utrzymały się na tym samym poziomie względem lipca. Mimo że inflacja utrzymała się na dwucyfrowym poziomie i nie spadła poniżej symbolicznych 10%, to ekonomiści są zdania, że stopy procentowe i tak zostaną obniżone na najbliższym posiedzeniu RPP.

„Co prawda w sierpniu nie mamy jednocyfrowej inflacji, ale jesteśmy bardzo blisko tego poziomu. (…) To, że nie mamy w sierpniu jednocyfrowej inflacji raczej nie powstrzyma Rady Polityki Pieniężnej przed obniżką stóp procentowych we wrześniu. Mieliśmy zdefiniowane dwa warunki - jednocyfrowa inflacja i jej dalszy, wyraźny spadek, ale wydaje się, że nie ma co „kruszyć kopii” o to, czy jest to 9,9% czy 10,1%. Trend jest wyraźny więc myślę, że Rada zdecyduje się na cięcie stóp” – komentował Adam Antoniak, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce miała miejsce we wrześniu 2022 roku, a cykl został oficjalnie zakończony dopiero w lipcu 2023 roku. Jak wynika z minutes RPP z lipca, już kilku członków wskazywało na rozważenie pierwszej obniżki stóp w najbliższych miesiącach. Decyzja zostanie podana w środę 6 września, a dzień później zaplanowano konferencję prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Zobacz także: Szacunkowa inflacja w sierpniu wciąż na dwucyfrowym poziomie. To kluczowy odczyt przed kolejną decyzją w sprawie stóp procentowych

Pierwsza obniżka stóp tuż za rogiem

Obniżka stóp procentowych w Polsce ma nastąpić w przypadku wystąpienia dwóch przesłanek. Pierwsza to zejście inflacji do jednocyfrowego poziomu, a druga to perspektywa dalszego spadku wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach. Mimo że szacunkowy odczyt wskazuje, że inflacja utrzymała się jeszcze powyżej 10%, to ekonomiści są przekonani o pierwszej obniżce stóp procentowych we wrześniu.

„Jakby nie patrzeć zmierzamy pewnie w stronę pierwszej obniżki stóp procentowych. Kiedy to nastąpi, czy już na najbliższym posiedzeniu, czy na kolejnym posiedzeniu, jest za wcześnie przesądzać. Ja tego nie wiem, ale ta perspektywa z całą pewnością nie jest już zbyt odległa. (...) Niewątpliwie zbliżamy się do momentu, kiedy pierwsze obniżki się pojawią” – skomentował Henryk Wnorowski, członek RPP w Radiu Maryja.

Jak podkreślali ekonomiści po szacunkowym odczycie, wynik 10,1% nie powinien zmienić nastrojów wśród członków RPP. I choć w kolejnych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek inflacji, to wcale nie oznacza, że w szybkim tempie dojdzie on do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5%. Zdaniem NBP ma to nastąpić w 2025 roku, jednak wyliczenia Ministerstwa Finansów zdecydowanie się różnią i mówią dopiero o 2027 roku.

Zdaniem Adama Glapińskiego obniżka stóp procentowych powinna być stopniowa, o 25 pb. Dlatego też na takim poziomie spodziewany jest pierwszy ruch w dół. „Sierpniowemu odczytowi inflacji szczególne znaczenie nadał prezes NBP przedstawiając w lipcu warunki do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp proc. - połączenie spadku inflacji do poziomów jednocyfrowych oraz prognozy dalszej dezinflacji. Tak naprawdę to ten drugi warunek jest już spełniony od dawna (…)” - wskazywał Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao.

Jeżeli jednak nie doszłoby do pierwszej obniżki na wrześniowym posiedzeniu, to i tak pierwszego ruchu w dół należy się spodziewać jeszcze w październiku.

Zobacz także: Bloki z wielkiej płyty do remontu. PiS zapowiada program Przyjazne Osiedle w ramach kampanii wyborczej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.