Ignacy Domeyko - patron inwestycji KGHM w Chile, czyli 14 niezwykłych faktów na temat kopalni Sierra Gorda
Dzisiaj przypada 126 rocznica śmierci polskiego geologa i działacza społecznego Ignacego Domeyki. Jest to niezwykły Polak, który poświęcił znaczną część swojego życia na badania, pracę akademicką i działalność polityczną w Ameryce Południowe, a zwłaszcza w Chile. To właśnie głównie jego badaniom geologicznym i minerealogicznym Chile zawdzięcza rozwój swojego przemysłu górniczego.
Po jego śmierci urzędowy organ chilijski pisał: "Domeyko był więcej niż profesorem, był apostołem nauki w Chile. Zasługi jego zdobyły mu niezmierną wdzięczność narodu”. Obecnie Domeyko jest uznawany za jednego z chilijskich bohaterów narodowych. Paradoksalnie jest on bardziej znany w Chile niż w Polsce - jedno z pasm górskich w Andach nosi nazwę Góry Domeyki.
To się jednak zmienia, gdyż spółka KGHM postanowiła w niezwykły sposób upamiętnić naszego wybitnego rodaka. Jego imieniem nazwana została największa polska inwestycja zagraniczna - projekt spółki KGHM, kopalnia miedzi Sierra Gorda. Z tej okazji przedstawiamy 14 niezwykłych faktów i zdjęć na temat projektu, z którego jako Polacy możemy być dumni.
-
Sierra Gorda to największa polska inwestycja zagraniczna, ulokowana w Ameryce Południowej, w północno-zachodniej części Chile, na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, na wysokości 1700 m n.p.m. Ten obszar to największe zagłębie miedzi w Chile.
-
Sierra Gorda to 4, co do wielkości projekt górniczy na świecie. Przykładowo, w ciągu pierwszych pięciu lat kopalnia KGHM będzie odpowiadać za 10% światowej produkcji molibdenu.
-
W szczytowym okresie w budowę kopalni zaangażowanych było około 10 000 osób. Nakłady inwestycyjne poniesione na uruchomienie projektu to ok. 4 mld dolarów.
-
Kopalnia Sierra Gorda ma dwóch właścicieli - polski konglomerat KGHM (55% udziałów) i japoński koncern Sumitomo (45% udziałów).
-
W dniu 30 lipca 2014 roku kopalnia Sierra Gorda w Chile uruchomiła produkcję. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 1 października 2014 r. W inauguracji uczestniczyło ponad 600 gości. Wśród zaproszonych osób znalazła się m.in Prezydent Chile Michelle Bachelet, polscy przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Finansów oraz ze strony Japońskiej Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
Uroczyste otwarcie kopalnii Sierra Gorda w Chile
źródło: KGHM S.A. -
Sierra Gorda to kopalnia odkrywkowa. Jej przewidywany okres życia (wydobycia surowców) to 23 lata. Jednak okolice, w których znajduje się inwestycja KGHM są wysoko zmineralizowane i trwają prace nad poszukiwaniem kolejnych złóż, które przedłużą jej żywotność.
-
Docelowa średnica odkrywki wyniesie ok. 2,5 km, a głębokość ok. 900 m. Dla porównania Pałac Kulury i Nauki w Warszawie ma 237 m.
-
Roczne wydobycie urobku kopalni zapełniłoby Stadion Narodowy aż 80 razy. Docelowo, po zakończeniu rozruchu i uruchomieniu drugiej fazy projektu, Sierra Gorda produkować będzie 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota rocznie. Oznacza to, że każdego dnia z kopalni wyjeżdżać będzie do portu średnio jeden pociąg z koncentratem miedzi.
-
Do produkcji miedzi w Sierra Gorda wybudowany został także rurociąg wody morskiej o długości 143 km i średnicy około 90 cm. Woda dostarczona tym rurociągiem, pochodząca z Oceanu Spokojnego, przechowywana jest w zbiorniku o pojemności 750 tys. m3. Rurociąg tłoczy 1,5 tys. litrów wody na sekundę. Do eksploatacji złóż ze Sierra Gorda potrzebnych jest aż ćwierć miliona metrów sześciennych wody każdego dnia!
-
Zapotrzebowanie kopalni na energię jest tak duże, że KGHM analizuje możliwość budowy farmy fotowoltaicznej na terenie projektu. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego, pozwoliłoby pokryć do 20% zapotrzebowania kopalni Sierra Gorda w ciągu roku.
-
Pod koniec 2014 roku do docelowego odbiorcy dotarł pierwszy transport miedzi, pochodzącej z kopalni Sierra Gorda. Odbiorcą była japońska huta Toyo, należąca do Grupy Sumitomo, która jest współwłaścicielem kopalni.
Kopalnia Sierra Gorda
źródło: KGHM S.A. -
W pierwszych latach operacji, Sierra Gorda będzie kopalnią o niskich kosztach produkcji. Koszt produkcji będzie wynosił 1,13 USD za funt wydobytej miedzi. Aktualna cena funta miedzi na światowych rynkach towarowych to ok. 2,57 USD.
-
Sierra Gorda to ważny projekt dla KGHM. Z powodu postępu technologicznego konsumpcja miedzi z roku na rok rośnie. W przeciętnym samochodzie znajduje się już około półtora kilometra miedzianych kabli. Dzięki uruchomieniu Sierra Gorda, według analityków, we wszystkich zakładach KGHM w 2015 roku ma zostać wyprodukowane rekordowe, 700 tys. ton miedzi.
-
Jakość wyprodukowanego w Sierra Gorda koncentratu miedzi jest jedną z najwyższych, dostępnych na międzynarodowych rynkach. To sprawia, że rośnie pozycja konkurencyjna spółki.
Ignacy Domeyko
źródło: wikipedia.org