Przejdź do treści

udostępnij:

Ignacy Domeyko - patron inwestycji KGHM w Chile, czyli 14 niezwykłych faktów na temat kopalni Sierra Gorda

Udostępnij

Ignacy Domeyko - patron inwestycji KGHM w Chile, czyli 14 niezwykłych faktów na temat kopalni Sierra GordaDzisiaj przypada 126 rocznica śmierci polskiego geologa i działacza społecznego Ignacego Domeyki. Jest to niezwykły Polak, który poświęcił znaczną część swojego życia na badania, pracę akademicką i działalność polityczną w Ameryce Południowe, a zwłaszcza w Chile. To właśnie głównie jego badaniom geologicznym i minerealogicznym Chile zawdzięcza rozwój swojego przemysłu górniczego.

Po jego śmierci urzędowy organ chilijski pisał: "Domeyko był więcej niż profesorem, był apostołem nauki w Chile. Zasługi jego zdobyły mu niezmierną wdzięczność narodu”. Obecnie Domeyko jest uznawany za jednego z chilijskich bohaterów narodowych. Paradoksalnie jest on bardziej znany w Chile niż w Polsce - jedno z pasm górskich w Andach nosi nazwę Góry Domeyki.

To się jednak zmienia, gdyż spółka KGHM postanowiła w niezwykły sposób upamiętnić naszego wybitnego rodaka. Jego imieniem nazwana została największa polska inwestycja zagraniczna - projekt spółki KGHM, kopalnia miedzi Sierra Gorda. Z tej okazji przedstawiamy 14 niezwykłych faktów i zdjęć na temat projektu, z którego jako Polacy możemy być dumni.

  1. Sierra Gorda to największa polska inwestycja zagraniczna, ulokowana w Ameryce Południowej, w północno-zachodniej części Chile, na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, na wysokości 1700 m n.p.m. Ten obszar to największe zagłębie miedzi w Chile.

  2. Sierra Gorda to 4, co do wielkości projekt górniczy na świecie. Przykładowo, w ciągu pierwszych pięciu lat kopalnia KGHM będzie odpowiadać za 10% światowej produkcji molibdenu.

  3. W szczytowym okresie w budowę kopalni zaangażowanych było około 10 000 osób. Nakłady inwestycyjne poniesione na uruchomienie projektu to ok. 4 mld dolarów.

  4. Kopalnia Sierra Gorda ma dwóch właścicieli - polski konglomerat KGHM (55% udziałów) i japoński koncern Sumitomo (45% udziałów).

  5. W dniu 30 lipca 2014 roku kopalnia Sierra Gorda w Chile uruchomiła produkcję. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 1 października 2014 r. W inauguracji uczestniczyło ponad 600 gości. Wśród zaproszonych osób znalazła się m.in Prezydent Chile Michelle Bachelet, polscy przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Finansów oraz ze strony Japońskiej Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

    Uroczyste otwarcie kopalnii Sierra Gorda w Chile
    Uroczyste otwarcie kopalnii Sierra Gorda w Chile
    źródło: KGHM S.A.

  6. Sierra Gorda to kopalnia odkrywkowa. Jej przewidywany okres życia (wydobycia surowców) to 23 lata. Jednak okolice, w których znajduje się inwestycja KGHM są wysoko zmineralizowane i trwają prace nad poszukiwaniem kolejnych złóż, które przedłużą jej żywotność.

  7. Docelowa średnica odkrywki wyniesie ok. 2,5 km, a głębokość ok. 900 m. Dla porównania Pałac Kulury i Nauki w Warszawie ma 237 m.

  8. Roczne wydobycie urobku kopalni zapełniłoby Stadion Narodowy aż 80 razy. Docelowo, po zakończeniu rozruchu i uruchomieniu drugiej fazy projektu, Sierra Gorda produkować będzie 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota rocznie. Oznacza to, że każdego dnia z kopalni wyjeżdżać będzie do portu średnio jeden pociąg z koncentratem miedzi.

  9. Do produkcji miedzi w Sierra Gorda wybudowany został także rurociąg wody morskiej o długości 143 km i średnicy około 90 cm. Woda dostarczona tym rurociągiem, pochodząca z Oceanu Spokojnego, przechowywana jest w zbiorniku o pojemności 750 tys. m3. Rurociąg tłoczy 1,5 tys. litrów wody na sekundę. Do eksploatacji złóż ze Sierra Gorda potrzebnych jest aż ćwierć miliona metrów sześciennych wody każdego dnia!

  10. Zapotrzebowanie kopalni na energię jest tak duże, że KGHM analizuje możliwość budowy farmy fotowoltaicznej na terenie projektu. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego, pozwoliłoby pokryć do 20% zapotrzebowania kopalni Sierra Gorda w ciągu roku.

  11. Pod koniec 2014 roku do docelowego odbiorcy dotarł pierwszy transport miedzi, pochodzącej z kopalni Sierra Gorda. Odbiorcą była japońska huta Toyo, należąca do Grupy Sumitomo, która jest współwłaścicielem kopalni.

    Kopalnia Sierra Gorda
    Kopalnia Sierra Gorda
    źródło: KGHM S.A.

  12. W pierwszych latach operacji, Sierra Gorda będzie kopalnią o niskich kosztach produkcji. Koszt produkcji będzie wynosił 1,13 USD za funt wydobytej miedzi. Aktualna cena funta miedzi na światowych rynkach towarowych to ok. 2,57 USD.

  13. Sierra Gorda to ważny projekt dla KGHM. Z powodu postępu technologicznego konsumpcja miedzi z roku na rok rośnie. W przeciętnym samochodzie znajduje się już około półtora kilometra miedzianych kabli. Dzięki uruchomieniu Sierra Gorda, według analityków, we wszystkich zakładach KGHM w 2015 roku ma zostać wyprodukowane rekordowe, 700 tys. ton miedzi.

  14. Jakość wyprodukowanego w Sierra Gorda koncentratu miedzi jest jedną z najwyższych, dostępnych na międzynarodowych rynkach. To sprawia, że rośnie pozycja konkurencyjna spółki.

Ignacy Domeyko
Ignacy Domeyko
źródło: wikipedia.org

Udostępnij