Inwestowanie siłą relatywną działa! 134% zysku w 5 lat. Wnioski z prowadzenia portfela miesiąc po miesiącu. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
10 sie 2015, 07:15

Inwestowanie siłą relatywną działa! 134% zysku w 5 lat. Wnioski z prowadzenia portfela miesiąc po miesiącu.

W lipcu 2010 roku wystartowaliśmy z projektem prowadzenia portfela siły relatywnej. W tym samym momencie opublikowany został też "Raport Specjalny – Siła Relatywna Prawda czy Złudzenie". Przedstawiona w nim została przeprowadzona przez nas dokładna analiza, dowodząca że historycznie rzecz biorąc, do roku 2010 inwestowanie siłą relatywną przynosiło ponadprzeciętne zyski.

Po pięciu latach od uruchomienia portfela potwierdziło się to, co opisywaliśmy w raporcie. Pomimo skrajnie niesprzyjających warunków rynkowych portfel siły relatywnej przyniósł w całym okresie jego prowadzenia ponadprzeciętne zyski. Zapraszam do zapoznania się z dokładnymi statystykami i wnioskami z prowadzonego przez nas od 5 lat na żywo eksperymentu.

Po co wymyśliliśmy portfel Siły Relatywnej?

Zanim przejdziemy do omówienia wyników, warto poznać kilka założeń, jakie przyświecały temu projektowi. Przede wszystkim chcieliśmy znaleźć maksymalnie proste i niewymagające jakiejkolwiek analizy podejście do inwestowania, na które musielibyśmy przeznaczyć minimum czasu. Podejście, które jest szeroko udokumentowane w literaturze i działa również na innych rynkach giełdowych. To się nam udało, bo podejście jest mechaniczne, wszystko liczy moduł Siły Relatywnej z Sindicator.net, a my jako inwestorzy musimy tylko raz w miesiącu dokonać zmian w portfelu. Idealne rozwiązanie do prowadzenia portfela emerytalnego lub innego długoterminowego dla osób, które nie mają czasu śledzić rynku, ale chcą być na nim obecni i mieć szansę zarobić więcej niż WIG.

Wyniki portfela siły relatywnej vs WIG, mWIG40 i sWIG80

W perspektywie ostatnich 5 lat tylko jeden indeks z GPW pobił wynik siły relatywnej. Jeżeli ktoś miał szczęście i zaangażował się na 5 lat w spółki z #WIGchemia, to może święcić triumf. Jeżeli nie miał takich umiejętności lub szczęścia i nie inwestował siłą relatywną, to miał trudniej, bo w porównaniu do każdego innego indeksu na GPW strategia siły relatywnej wypadła lepiej.

Wykres 1. Krzywa kapitału portfela siły relatywnej (kolor czarny), indeksu mWIG40 (kolor zielony), WIG (kolor niebieski) i sWIG8
Wykres 1. Krzywa kapitału portfela siły relatywnej (kolor czarny),
indeksu mWIG40 (kolor zielony), WIG (kolor niebieski) i sWIG8

Portfel siły relatywnej wystartował od kwoty 60 tys. zł w lipcu 2010 r. Tak się złożyło, że była to najmniejsza wartość portfela w historii. Pod koniec lipca 2015 r. wartość portfela wynosiła 140 tys. zł. W tym samym okresie z takiej samej kwoty 60 tys. zł, mWIG40 wzrósł do 93 tys. zł, WIG do 77 tys. zł, a sWIG80 do zaledwie 70 tys. zł (Wykres 1).

Wykres 2. Krzywa kapitału portfela siły relatywnej (kolor czarny), indeksu mWIG40 (kolor zielony), WIG (kolor niebieski) i sWIG8
Wykres 2. Krzywa kapitału portfela siły relatywnej (kolor czarny), indeksu mWIG40 (kolor zielony),
WIG (kolor niebieski) i sWIG80 (kolo czerwony), lata 2010 – 2015.

Pod względem procentowym portfel siły relatywnej od startu wzrósł o 134% (Wykres 2). W tym samym okresie mWIG40 zyskał +56%, WIG +29,8%, a sWIG80 +18,2%. To oznacza, że w porównaniu do indeksu najszerszego siła relatywna przyniosła ponad 4,5-krotnie lepszy wynik. Ciekawostką jest to, że to są bardzo zbliżone wartości do naszych analiz, poprzedzających projekt w 2010 roku. Wtedy też nasz badania wskazywały, że siła relatywna zyskuje średnio na wartości 4 razy tyle co WIG, także wynik tym bardziej cieszy.

Statystyki projektu "Środa z siłą relatywną"

5 lat prowadzenia portfela.
🔃65 rotacji portfela.
241 wpisów „Środa z Siłą Relatywną”
(ukazują się raz w tygodniu).
18% średnia roczna stopa zwrotu
z portfela siły relatywnej (WIG: 5,2%).
134% stopy zwrotu z portfela siły
relatywnej przez 5 lat (WIG: 29,83%).

Tabela 1. Statystyki projektu "Środa z siłą relatywną".
Źródło: opracowanie własne.

Roczne statystyki portfela

Warto jednak dodać ważną kwestię. To, że portfel siły relatywnej przyniósł spektakularne wyniki na tle rynku nie oznacza, że nie było ciężkich okresów. Takie okresy, jak w przypadku każdej prowadzonej strategii pojawiały się.

Na koniec rokuSRWIG
201036,48%18,42%
2011-13,16%-21,22%
201229,88%27,54%
201346,94%5,35%
2014-10,64%2,83%
201515,84%0,73%
5 lat134,15%29,83%

Tabela 2. Roczne statystyki portfela siły relatywnej.
Źródło: opracowanie własne.

Pod względem rocznych stóp zwrotu najcięższy dla portfela był rok 2014. W tym czasie wynik portfela siły relatywnej -10,64% był zdecydowanie słabszy niż WIG +2,83%. Tutaj naprawdę należało się wykazać determinacją i wytrwałością. W 2015 roku te relacje się jednak odwróciły. Przez 5 lat prowadzenia projektu tylko w jednym roku portfel wypadł słabiej niż rynek.

Ponoszone ryzyko

Sam fakt, że jakaś strategia przynosi wyższą stopę zwrotu od innej jeszcze o niczym nie świadczy. Może tak bowiem być, że wyższe zyski są okupione wyższym ryzykiem. Policzyliśmy więc jak to wygląda w przypadku siły relatywnej.

Ryzyko (odchylenie standardowe)

  • Portfel siły relatywnej 5,12%.
  • WIG: 4,14%.

Największe obsunięcie kapitału

  • Największy spadek SR był od rotacji 2011-06-08 do rotacji 2011-09-28 -26,69%.
  • Największy spadek dla WIG był -25,33% w tym samym okresie.

Największa miesięczna strata

  • Największy spadek dla SR między rotacjami (4 tygodnie): od 2011-07-06 do 2011-08-03 -8,68%.
  • WIG -7,60% w tym samym okresie, a dwie rotacje później -9,94%.

Dokładna analiza ryzyka pokazuje, że rzeczywiście ryzyko portfela siły relatywnej jest większe niż w przypadku WIG, ale różnica jest symboliczna. Wyższa stopa zwrotu z nawiązką to nieco wyższe ryzyko rekompensuje.

Inne ciekawostki na temat 5 lat z siłą relatywną

  • Największy wzrost dla SR między rotacjami (4 tygodnie) był na trzeciej rotacji: od 2010-08-04 do 2010-09-01 +13,79% (w tym czasie WIG zanotował spadek -2,45%)
  • W czasie 5 lat trzy razy między rotacjami SR generowała ponad 10% zwrot. W czasie 5 lat WIG maksymalnie wzrósł między rotacjami o 8,37%.

Wnioski: Siła relatywna zdała egzamin na 5

Po 5 latach prowadzenia portfela na żywo możemy jednoznacznie stwierdzić, że siła relatywna zdała egzamin. Uzyskane wyniki są bardzo dobre, żeby nie powiedzieć rewelacyjne. Portfel przyniósł ponad 4 krotnie wyższe zyski niż WIG, przy nieznacznie większym ryzyku. Liczby same się bronią, ale to nie oznacza, że strategia jest dla każdego.

Przede wszystkim jak w każdej strategii ma ona słabsze okresy. Jeżeli ktoś czegoś takiego nie akceptuje, to trudno mu będzie ją wcielić w życie. Bywają okresy, w których portfel siły relatywnej przynosił słabszy wynik niż WIG. Kto nie potrafi przetrwać takich okresów, to nie powinien się angażować w to podejście inwestycyjne.

Inwestowanie siłą relatywną wymaga konsekwencji. Tutaj musimy zachować żelazną dyscyplinę. Są bowiem okresy kiedy portfel eksploduje i w jeden, dwa miesiące zyskuje bardzo mocno na wartości. Jeżeli będziemy kombinować, zamykać-otwierać portfel, to możemy takie okresy przegapić, a ostateczny wynik będzie dużo słabszy niż ten, który byśmy uzyskali bez kombinowania.

Strategia inwestowania siłą relatywną jest zdecydowanie dla inwestorów długoterminowych. Czas i konsekwencja sprzyjają bowiem sile relatywnej. Jeżeli ktoś planuje inwestować na giełdzie przez najbliższe 10 lat, to jest to bardzo ciekawe dla niego rozwiązanie. Jeżeli natomiast chce wejść na rok, to już niekoniecznie bo możemy trafić akurat w taki okres kiedy portfel wypadnie słabiej niż rynek.

Ważne linki

Cotygodniowe wpisy z modelowym portfelem siły relatywnej publikowane są jednocześnie na łamach Strefy Inwestorów oraz Sindicator.net

Wideo oraz raport na temat strategii inwestowania siłą relatywną, a także moduł siły relatywnej, służący do samodzielnego prowadzenia portfela dostępne są w serwisie Sindicator.net:

Członkowie Strefy Inwestorów mają bezpłatny dostęp zarówno do wideo, jak i do raportu na temat siły relatywnej:

Nowa funkcja w Sindicator.net i wakacyjna wyprzedażSindicator.net

Moduł Siły Relatywnej, umożliwiający samodzielne prowadzenie portfela opartego na strategii siły relatywnej jest dostępny w narzędziu dla inwestorów Sindicator.net.

Niedawno Sindicator.net został wzbogacony o nową, unikalną funkcję. To narzędzie służące do wyszukiwania spółek, które wypłacają dywidendy. Dzięki niemu można na przykład szybko znaleźć spółki, które wkrótce wypłacą dywidendę, a jej stopa wyniesie minimum 5%. Dodatkowo, można znaleźć tylko takie spółki, które dzielą się zyskami z akcjonariuszami od np. co najmniej 3 lat (więcej na ten temat już wkrótce, w kolejnym artykule).

Wypróbuj Sindicator.net bez ryzyka

W związku z wprowadzeniem nowej funkcji do Sindicator.net dzisiaj wystartowała wakacyjna wyprzedaż abonamentów w Sindicator.net. Będzie ona trwać do czwartku, 13 lipca 2015 r., do godziny 23:59. W jej trakcie można będzie uzyskać dostęp do tego przydatnego narzędzia dla inwestorów giełdowych w obniżonej cenie (oczywiście z 30 dniową gwarancją satysfakcji).

Wyprzedaż jest jednak objęta limitem. Obniżona cena dotyczy tylko 50 abonamentów (o dowolnej długości).

Sprawdź teraz ofertę Sindicator.net i uzyskaj
dostęp do narzędzia skutecznych inwestorów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.