Rynek nieruchomości zwalnia. W styczniu deweloperzy rozpoczęli 40% mniej budów niż rok temu
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 lut 2022, 14:22

Mieszkaniówka zwalnia. W styczniu deweloperzy rozpoczęli o 40% mniej budów niż rok temu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2022 r. budownictwo mieszkaniowe w Polsce zaliczyło spadki. Spadła ilość mieszkań oddanych do użytku, pozwoleń na budowę, ale również rozpoczętych budów.

Zgodnie z najnowszymi danymi z GUS, w styczniu 2022 r. oddano mniej mieszkań niż rok wcześniej, zmniejszyła się również liczba wydanych pozwoleń na budowę, zmniejszyła się także liczba rozpoczętych budów.

W styczniu br. rozpoczęto o 32,3% mniej budów nowych mieszkań

Opierając się na danych GUS, w styczniu 2021 r. rozpoczęto 17,4 tys. budów mieszkań, to oznacza, że teraz jest ich o 32,3 procent mniej niż w styczniu minionego roku, kiedy odnotowano 11,8 tys. budów. Najwięcej rozpoczętych budów stoi po stronie deweloperów, jest to 7,3 tys., jest to ponad 40% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Z kolei inwestorzy indywidualni rozpoczęli 4,3 tys. budów. W sumie udział tych form budownictwa sięgnął 99,1%.
 

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

rozpoczęte budowy

Źródło: GUS

Mniej oddanych mieszkań niż przed rokiem

Na podstawie danych GUS w styczniu br. oddano łącznie 15,3 tys. mieszkań, jest to wynik o 12,5% mniejszy niż w styczniu 2021 r., kiedy to oddano ponad 17 tys. nowych lokali. Wyszczególniając te dane, deweloperzy oddali 7,9 tys. nowych mieszkań, tymczasem inwestorzy indywidualni oddali 7,1 tys. lokali i jest to wynik o 3,2% większy niż przed rokiem. Pozostałe formy budownictwa odpowiadają za 286 oddanych do użytkowania mieszkań.

Ponadto łączna powierzchnia oddanych lokali wyniosła w styczniu br. 1,5 mln mkw., przypomnijmy, że przed rokiem wynik ten sięgał 1,6 mln mkw.
 

Mieszkania oddane do użytku

mieszkania oddane do użytku

Źródło: GUS

Ponad 5% mniej wydanych pozwoleń na budowę

W pierwszym miesiącu 2022 r. wydano 22,2 tys. pozwoleń i zgłoszeń budowy. W tym przypadku różnica w stosunku do analogicznego roku nie jest tak duża, bowiem wynosi -5,4%. Najwięcej pozwoleń dostali deweloperzy (15,6 tys.), natomiast inwestorzy indywidualni zaliczając ponad 20% spadek, otrzymali 6,5 tys. pozwoleń. W pozostałych formach budownictwa jest to 116 wydanych pozwoleń lub zgłoszeń.
 

Wydane pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym

wydane pozwolenia

Źródło: GUS

Ocenia się, że z końcem stycznia w budowie pozostawało 867,8 tys. mieszkań, wciąż jest to wynik o 4,7% większy niż przed rokiem, a przypomnijmy, że w styczniu 2021 r. w budowie pozostawało 827,7 tys. lokali mieszkalnych.

Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez GUS, najwyższe wartości odnotowano w województwie mazowieckim.

„W styczniu 2022 r. najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 2,9 tys., 1,9 tys. i 3,5 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (2,0 tys., 0,8 tys. i 2,9 tys.) i małopolskim (1,7 tys., 1,0 tys. i 1,6 tys.).”

Ruch budowlany w budownictwie mieszkaniowym według województw w styczniu 2021 r.

ruch budowlany województwa

Źródło: GUS

Produkcja budowlano-montażowa wyższa o ponad 20% niż przed rokiem

Co ciekawe, jak wynika z danych GUS w obszarze produkcji budowlano montażowej, wynik jest o 20,8% wyższy niż w ubiegłym roku, kiedy zaliczył 10% spadek względem stycznia 2020 r.

Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła we wszystkich działach budownictwa. Największy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się budową budynków (39%).
 

Dynamika produkcji budowlano-montażowej (stałe ceny)

produkcja budowlano-montazowa

Źródło: GUS

Zobacz także: W minionym roku w Polsce zbudowano najwięcej mieszkań od 1979 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.