Atal kończy kryzysowy na rynku nieruchomości rok 2022 rekordowymi zyskami i marżami
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 mar 2023, 11:46

Atal kończy kryzysowy na rynku nieruchomości rok 2022 rekordowymi zyskami i marżami

Atal, polski deweloper budowlany, notowany na warszawskiej giełdzie wypracował bardzo dobre wyniki w 2022 r. Pomimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczego w Polsce i geopolitycznego grupa odnotowała najwyższy w historii zysk netto.

Miniony rok był gospodarczo, ale również geopolitycznie bardzo wymagający. Kryzys surowcowy, rosnące ceny energii, słabnąca zdolność kredytowa, były dalekie od idealnych warunków zarówno do budowania nowych mieszkań oraz osiedli, jak i również nie zachęcała klientów do zakupu mieszkania.

W tym otoczeniu wyniki Atal za 2022 r. są bardzo dobre. Grupa odnotowała przychody na poziomie 1,658 mld zł oraz historycznie najwyższy zysk netto w wysokości 368 mln zł. Marża netto uplasowała się na poziomie 22%.

„Jest to efekt konsekwentnie realizowanej strategii opartej na rozwoju organicznym, którą wdrażamy już od ponad 30 lat.” – napisał Zbigniew Juroszek w Liście do akcjonariuszy.
 

Notowania ATAL

Atal

Zobacz także: Wyniki Atalu w IV kw. 2022 roku vs. konsensus PAP

Dobre wyniki finansowe oraz operacyjne

Grupa Atal w 2022 r. wygenerowała przychody na poziomie 1,658 mld zł oraz najwyższy w historii zysk netto, który wyniósł 368 mln zł (+11%). Rentowność spółki w minionym roku uplasowała się na poziomie 22,22%.
 

wyniki atal 2022


Atal w 2022 r. wypłacił akcjonariuszom najwyższą jak do tej pory dywidendę, po 6 zł za akcję, w sumie spółka wypłaciła 232 mln zł. „Od początku naszej obecności na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wypłaciliśmy akcjonariuszom już ponad 0,75 mld zł.” – napisano w Liście do akcjonariuszy.

W analizowanym okresie spółka zawarła 2091 umów deweloperskich i przedwstępnych i przekazała 3380 mieszkań. Atal pozyskał w zeszłym roku 13 nowych gruntów, koszt tych działek wyniósł 373 mln zł, a zamówione parcele pozwolą na budowę 402 tys. mkw. PUM.
 

gruny atal


Grupa obniżyła zadłużenie i wykupiła serie obligacji zapadających w 2022 r, nie decydując się przy tym na nowe emisje.

„Posiadamy wysoki stan dostępnych środków pieniężnych, który w pełni pozwala na rozwój dalszej działalności. Jest to niezwykle ważne w niestabilnych okolicznościach zewnętrznych.” – czytamy w Liście.

„Niesprzyjająca sytuacja makroekonomiczna i przejściowe trudności z dostępem do kredytów hipotecznych nie wpływają na nasze długoterminowe podejście do sektora nieruchomości i rynku pierwotnego. Niezmiennie uważamy, że polski sektor posiada silnie fundamenty pod wieloletnie wzrosty.” – zakończono.

Plany na 2023 rok

Grupa Atal w bieżącym roku chce zakończyć i oddać 15 projektów, które obejmują 2756 mieszkań.

„Plany grupy kapitałowej Atal obejmują jeden projekt na 121 mieszkań w Krakowie, dwa projekty na 224 mieszkania w Warszawie, trzy projekty na 510 mieszkań we Wrocławiu, trzy projekty na 629 mieszkań w Trójmieście, dwa projekty na 505 mieszkań w Aglomeracji Śląskiej, dwa projekty na 336 mieszkań w Łodzi oraz dwa projekty na 431 mieszkań w Poznaniu.” – napisano w komunikacie.
 

potencjał przekazań 2023


Jak wspomniał prezes Juroszek podczas konferencji, rok zapowiada się dobrze, a spółka już odnotowuje wzrost popytu. 

„W pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedaż już rośnie. Decydujące będą kolejne miesiące, ale mamy nadzieję, że popyt będzie rósł. Duży potencjał daje program „Bezpieczny kredyt 2%” i może poprawić sprzedaż w drugiej połowie roku. A nawet jeśli, w najgorszym scenariuszu, program nie wejdzie, to jako duży deweloper sobie poradzimy. Sprzedaż będzie mniejsza, ale będzie.” – powiedział Zbigniew Juroszek podczas konferencji wynikowej grupy Atal.

Zgodnie ze wstępnymi obliczeniami, spółka dzięki posiadanym gruntom w latach 2023-38 będzie mogła zrealizować i przekazać 83 projekty, a ich łączną powierzchnia wyniesie 1,2 mln mkw.

Projekty będą realizowane dzięki środkom własnym spółki, kredytom celowanym, pożyczkom i emisjom obligacji.

Emisja obligacji

Zarząd grupy Atal zdecydował o utworzeniu programu obligacji, których łączna wartość nominalna sięga do 150 mln zł. Emisja ma zostać przeprowadzona do końca II kw. br. Obligacje oferowane przez dewelopera będą niezabezpieczone, a emitowane będą w w jednej lub kilku seriach.

"Intencją Spółki jest finalizacja prac nad utworzeniem Programu Emisji oraz przeprowadzenie pierwszej emisji do końca II kwartału 2023 roku, z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych" - napisano w komunikacie.

Zobacz także: Atal chce oddać w 2023 roku do użytku 2756 mieszkań

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.