Powstanie Portal Cen Mieszkań, dzięki któremu rynek nieruchomości stanie się bardziej transparentny
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
11 lip 2023, 11:25

Rząd ostatecznie zdecydował, że powstanie Portal Cen Mieszkań, dzięki któremu rynek nieruchomości stanie się bardziej transparentny

Portal Cen Mieszkań, dzięki którym uzyskamy dostęp do wiarygodnych i przejrzystych cen transakcyjnych mieszkań w całej Polsce, staje się coraz bardziej realny. Rada Ministrów przyjęła przepisy pozwalające na jego powstanie.

10 lipca br. Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym powstaje Portal Cen Mieszkań. Na serwisie znajdziemy statystyki dotyczące transakcyjnych cen mieszkań i domów. Dla wielu będzie to duże ułatwienie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, ale również źródło wiarygodnych i aktualnych informacji. Portal ma zostać udostępniony w połowie przyszłego roku.
 

Zobacz także: Zwolnienie z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości czeka na podpis prezydenta

Powstanie Portal Cen Mieszkań

Decyzją Rady Ministrów przyjęto przepisy umożliwiające powstanie dostępnego dla wszystkich Portal Cen Mieszkań, który będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nowe narzędzie, jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma być dostępne od połowy 2024 r.

Jak powiedział minister Waldemar Buda, będzie to ważny element działań poprawiających działanie rynku mieszkań w Polsce.
 


Dane w przypadku rynku wtórnego będą pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która pobiera dane pochodzące z aktów notarialnych. Z kolei dane dla rynku pierwotnego będą częściowo zbierane w istniejącej już Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, a częściowo od podmiotów działających na rynku, jak spółki deweloperskie.

„Dane do portalu będą częściowo pobierane z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów. Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości mieszkaniowych.” – czytamy w komunikacie Ministerstwa.

Bardziej wiarygodna analiza rynku mieszkań

Portal ma być przydatnym narzędziem stworzonym z myślą o osobach, które są zainteresowane kupnem mieszkania lub domu. Na podstawie danych dostępnych na portalu będzie można poznać transakcyjne ceny mieszkań, wiarygodne i aktualne informacje o regionalnych rynkach nieruchomości, w województwie, powiecie, mieście, a nawet dzielnicy. Kupujący będzie mógł dostosować parametry transakcji i nieruchomości jak rodzaj nieruchomości, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi czy kondygnacji, do swoich potrzeb.

„Dane z portalu będą bardziej wiarygodne niż dane prezentowane np. przez komercyjne portale z ogłoszeniami o nieruchomościach do sprzedaży, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych” – powiedział szef MRiT.

Zobacz także: Rusza Konto Mieszkaniowe, rozwiązanie dla osób, które planują zakup mieszkania w perspektywie kilku lat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.