Rusza Konto Mieszkaniowe, rozwiązanie dla osób, które planują zakup mieszkania w perspektywie kilku lat
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
11 lip 2023, 09:30

Rusza Konto Mieszkaniowe, rozwiązanie dla osób, które planują zakup mieszkania w perspektywie kilku lat

Od 10 lipca br. można otworzyć Konto Mieszkaniowe w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Bank Pekao SA jako pierwszy zdecydował się wdrożyć nowy instrument do oferty.

Od 3 lipca można starać się o Bezpieczny kredyt 2%, od 10 lipca w życie wszedł drugi filar programu Pierwsze Mieszkanie, Konto Mieszkaniowe. Zainteresowani odkładaniem na zakup pierwszego mieszkania w perspektywie kilku lat mogą już skorzystać z oferty Banku Pekao.
 

Zobacz także: Chętnych na Bezpieczny Kredyt 2% nie brakuje. Rządowy program cieszy się ogromnym zainteresowaniem w pierwszych dniach

Konto Mieszkaniowe, atrakcyjna formuła oszczędzania na własne M

Z dniem 10 lipca br. w życie wszedł drugi filar programu Pierwsze Mieszkanie, a mianowicie Konto Mieszkaniowe. Jest to produkt skierowany do osób, które są zainteresowane kupnem mieszkania za kilka lat, a do tego czasu chcą regularnie odkładać oszczędności na koncie z atrakcyjnym oprocentowaniem i zyskać dodatkową premię.

Produkt, podobny do znanej kiedyś książeczki mieszkaniowej, może założyć osoba do 13 do 45 roku życia, która nie jest właścicielem mieszkania, ani domu. Konto może być prowadzone maksymalnie przez 10 lat i w ciągu roku kalendarzowego należy odkładać na nim regularnie od 500 do 2000 zł miesięcznie. W ciągu tych 12 miesięcy dopuszczalny jest brak jednej wpłaty. Bank co miesiąc będzie dopisywał do salda odsetki brutto bez naliczania i pobierania podatku belki. Co więcej, za każdy rok oszczędzania będzie naliczania premia mieszkaniowa, wypłacana z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.
 


Wskaźnik premii mieszkaniowej w każdym kolejnym roku będzie zależny od wysokości inflacji lub wzrostu średniej ceny mkw. mieszkania w minionym roku (wybierana będzie wyższa wartość).

W banku Pekao od dnia otwarcia rachunku, przez 6 miesięcy będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie w wysokości 5%. Z promocji można skorzystać do 31 października 2023 r.

„Liczymy, że Konto Mieszkaniowe dzięki dostępności dwóch unikalnych korzyści - naliczania odsetek bez pobierania podatku dochodowego oraz premii mieszkaniowej zabezpieczającej oszczędności klientów przed utratą wartości w dłuższym terminie - spotka się z dużym zainteresowaniem rodziców młodzieży w wieku 13-18 lat, kiedy często pojawiają się już pierwsze plany dotyczące zakupu mieszkania. Oczekujemy także zainteresowania ze strony osób młodych w wieku do 30 lat, które już wiedzą, że będą chciały dokonać zakupu mieszkania, ale np. jeszcze nie dysponują środkami na wkład własny, niezbędnymi do udzielenia kredytu hipotecznego” – komentuje Wojciech Werochowski, wiceprezes Banku Pekao S.A. odpowiedzialny za bankowość detaliczną.

Bezpieczny kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe są dostępne w ofertach banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce odbija. Do 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań wzrosną o nawet 10%, oceniają analitycy PKO BP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.