Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Rynek nieruchomości w Polsce odbija. Do 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań wzrosną o nawet 10%, oceniają analitycy PKO BP

Udostępnij

Od początku roku obserwujemy ożywienie na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Przewiduje się, że do 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań wzrosną o 5-10 procent.

I kw. 2023 r. przyniósł wzrostowy trend cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i widoczne ożywienia na rynku kredytów mieszkaniowych. W opinii ekonomistów z PKO Banku Polskiego, II kw. będzie kontynuował obserwowane już zachowanie, również na rynku wtórnym, a biorąc pod uwagę start programu Bezpieczny kredyt 2%, do końca I kw. 2024 r. oczekuje się nawet 10 procentowego wzrostu cen transakcyjnych mieszkań.

Zobacz także: „Skala całej przeceny na rynku nieruchomości nie powinna wynieść więcej niż 10%” – Wojciech Matysiak, zespół analiz nieruchomości PKO BP

Pierwszy kwartał roku ze wzrostem cen

Według danych przytoczonych w raporcie, w I kw. br. na ceny transakcyjne mieszkań zarówno w Warszawie, jak i mniejszych stolicach województw ustabilizował się na poziomie obserwowanym w końcówce 2022 r. i wyniósł około 5% r/r. W 6 największych polskich miastach ceny zaczęły znowu rosnąć. Oceniając dynamikę kwartał do kwartału, ceny transakcyjne mieszkań wzrosły.

„W 1q23 na rynku pierwotnym wzrost cen transakcyjnych mieszkań r/r w Warszawie i mniejszych stolicach województw ustabilizował się na poziomie 4q22 (ok. 4-5% r/r), natomiast w 6 największych miastach ceny zaczęły ponownie rosnąć (7,9% r/r vs 1,4% r/r w 4q22). W odniesieniu do 4q22 ceny transakcyjne w analizowanych miastach w 1q23 wyraźnie wzrosły. Wyhamowanie spadku liczby transakcji r/r (dane CBN) w 1q23 sugeruje poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym. Po 4 kwartałach dwucyfrowych spadków (najgłębszy w 3q22) w 1q23 liczba transakcji zmalała o 7% r/r, a wobec 1q22 była o 32% wyższa. Wzrosty widać głównie na rynku pierwotnym w największych miastach. Na rynku wtórnym zmiany są niewielkie.” – możemy przeczytać w raporcie.

W ocenie departamentu analiz ekonomicznych PKO BP, w perspektywie kolejnych kwartałów możemy się spodziewać kolejnych wzrostów średnich cen transakcyjnych mieszkań. Do I kw. 2024 r. może to być od 5 do 10 procent.

zmiana ceny i liczby transakcji mieszkania rynek pierwotny

prognoza cen mieszkań

Źródło: Raport „Rynek Mieszkaniowy 2q23” Analizy Nieruchomości PKO Bank Polski

Poprawę na rynku nieruchomości sugeruje również wyhamowanie spadku liczby transakcji r/r. Po bardzo dużych, dwucyfrowych spadkach, które obserwowaliśmy, najmocniej w III kw. ubiegłego roku przyszedł czas na oddech.

zmiana liczby transakcji

Źródło: Raport „Rynek Mieszkaniowy 2q23” Analizy Nieruchomości PKO Bank Polski

Wzrost cen stawek najmu zwolnił

W I kw. 2023 r. wzrost stawek wynajmu zwolnił, względem IV kw. 2022 r. koszty się nie zmieniły lub spadły nieznacznie. Zaobserwowano stabilizację sytuacji związanej z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, ponieważ spora część z nich postanowiła wrócić do swojego kraju, więc to pierwszy czynnik osłabiający popyt. Kolejnym będzie wejście w życie programu Bezpieczny kredyt 2%, który przekieruje wielu najmujących na rynek transakcyjny mieszkań.

„Presja na rynek wynajmu osłabnie z powodu powrotu na rynek transakcyjny osób kwalifikujących się do Programu Bezpieczny kredyt 2%, a także tych, które zyskują zdolność kredytową w ślad za dalszym silnym wzrostem nominalnych dochodów i po złagodzeniu od lutego’23 wymogów przy ocenie zdolności na kredyt o stałym oprocentowaniu.” – napisano w raporcie.

zmiana stawek najmu

Źródło: Raport „Rynek Mieszkaniowy 2q23” Analizy Nieruchomości PKO Bank Polski

Zobacz także: Trwa ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Dynamiczny wzrost to jednak efekt niskiej bazy, wskazuje raport AMRON-SARFiN

Udostępnij