Obligacje premiowe Skarbu Państwa znowu w sprzedaży. Możesz zarobić dodatkowe pieniądze na losowaniu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 cze 2019, 07:00

Obligacje premiowe Skarbu Państwa znowu w sprzedaży. Można zarobić nawet 10 tys. zł w losowaniu

W ofercie obligacji Skarbu Państwa na czerwiec pojawiła się nowa pozycja, czyli 10-miesięczne premiowe papiery dłużne. Dzięki nim obligatariusz może zarobić dodatkowe pieniądze, ponieważ każda obligacja weźmie udział w losowaniu premii, której wysokość może wynieść nawet 10 tys. zł.

Premiowe obligacje pojawiły się już w zeszłorocznej ofercie Skarbu Państwa. Cieszyły się wtedy dużą popularnością, ponieważ Polacy kupili papiery dłużne za kwotę ponad 371 mln zł. Obligacje są dostępne tylko w czerwcu, a po 10 miesiącach losowane są nagrody. Może to być zachęta ze strony Ministerstwa Finansów, aby Polacy kupowali obligacje państwowe ze względu na nadchodzące zmiany w lipcu dotyczące obligacji korporacyjnych. Według ekspertów nowe przepisy mogą zniechęcić inwestorów do zakupu papierów dłużnych.

obligacje

Zobacz także: Skarb Państwa sprzedał w marcu oszczędnościowe obligacje skarbowe za ponad miliard zł - dostępne oferty maj 2019

Po raz drugi Ministerstwo Finansów kusi losowymi nagrodami

Jak już wspominaliśmy, w zeszłym roku po raz pierwszy Skarb Państwa zaproponował obligacje, które mogą wziąć udział w losowaniu premii. Dodatkowe nagrody okazały się strzałem w dziesiątkę. W tym roku Ministerstwo Finansów liczy na jeszcze większą sprzedaż. W zeszłorocznej puli obligacji premiowych sprzedano papiery o wartości ponad 371 mln zł.

Obligacje premiowe na 10-miesięcy mają stałe oprocentowanie, które wynosi w skali roku 1,5%. Za jeden papier dłużny o wartości 100 zł otrzymamy 1,25 zł odsetek, po uwzględnieniu podatku. Cechami tych obligacji jest krótki okres oszczędzania, stałe oprocentowanie oraz możliwość wygrania nagrody o maksymalnej wysokości 10 tys. zł (minimalna to 10 zł). Ostateczna pula możliwych do wygrania premii zostanie ustalona w oparciu o wartość sprzedanych obligacji.

Losowanie premii zostało już ustalone na 19 marca 2020 roku, a nagrody zostaną wypłacone w kwietniu 2020 roku. Ministerstwo Finansów przewidziało cztery stopnie premii finansowych:

  • I stopnia: 10 tys. zł,
  • II stopnia: 1 tys. zł,
  • III stopnia: 100 zł,
  • IV stopnia: 10 zł.

Każda zakupiona obligacja zostanie oznaczona specjalnym numerem, aby mogła wziąć udział w losowaniu. Istnieje możliwość wcześniejszego wykupu papierów – w przypadku skorzystania z tej opcji, odsetki zostaną pomniejszone o opłatę w wysokości 0,40 zł od każdej obligacji premiowej.

Gdzie można kupić obligacje premiowe?

Ministerstwo Finansów przewidziało kilka możliwości zakupu obligacji premiowych:

  • w oddziałach PKO Banku Polskiego,
  • w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP,
  • za pośrednictwem strony internetowej: https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl,
  • za pośrednictwem konta Inteligo.

Najważniejsze informacje o obligacjach premiowych

SeriaPOS0420
Rozpoczęcie oferty1.06.2019
Zakończenie oferty30.06.2019
Data losowania premii19.03.2020
OprocentowanieStałe, w skali roku 1,5%
Możliwe nagrody10 zł, 100 zł, 1 tys. zł, 10 tys. zł
Odsetki1,25 zł (po 10 miesiącach)
Cena sprzedaży100 zł

Zobacz także: Inwestorzy z USA zainteresowani polskimi obligacjami. Nadchodzi dobry okres dla polskich funduszy dłużnych

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.