Obligacje skarbowe coraz atrakcyjniejsze. Rząd podnosi ich oprocentowanie po raz piąty w tym roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 wrz 2022, 15:46

Rząd podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych po raz piąty w tym roku

Ministerstwo Finansów już po raz 5. w tym roku podniosło oprocentowanie obligacji skarbowych. Tym samym próbuje zachęcić Polaków do inwestowania oszczędności w papierach dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa.

Trzeba przyznać, że w tym roku Ministerstwo Finansów bez oporów decyduje się na podwyżki oprocentowania obligacji skarbowych. Jednak to nie jedyne ruchy resortu, ponieważ w tym roku wprowadzono również nowe papiery, których oprocentowanie opiera się o stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Przez chwilę cieszyły się one ogromną popularnością, dzięki czemu w czerwcu osiągnięto rekord sprzedanych obligacji skarbowych. Łączna wartość sprzedaży przekroczyła 14 mld zł.

Jak będzie wyglądać oprocentowanie obligacji od października? W przyszłym miesiącu, w związku z ostatnim podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%. Jak czytamy w komunikacie, „MF podnosi ponadto oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat - w pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85% dla 3-latek, 7,00% dla 4-latek oraz 7,25% dla 10-latek”. Papiery dłużne 6- i 12-letnie przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 7,20% i 7,50% w pierwszym roku.

Bez zmian pozostaje oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych, na poziomie 3,00%.

Zobacz także: Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób, szczególnie uderzy w niektóre banki

Obligacje skarbowe jeszcze atrakcyjniejsze

Obligacje emitowane przez Skarb Państwa „po cichu” rywalizują z lokatami oferowanymi przez banki. Rząd już kilkukrotnie upominał instytucje finansowe, aby podnosiły oprocentowanie lokat, które będzie dostosowane do obecnych warunków. Ministerstwo Finansów chyba chce dać przykład bankom i tym samym dzisiaj zdecydował o kolejnej już w tym roku podwyżce oprocentowania obligacji skarbowych. Nowe wartości będą obowiązywać od października.

„W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Chcemy w ten sposób zachęcać naszych klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy naszych obligacji” – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Nowe, wyższe oprocentowanie ma zachęcić Polaków do lokowania oszczędności w obligacjach skarbowych. Ponadto, w tym roku zdecydowano o wprowadzeniu nowych instrumentów, których oprocentowanie jest oparte o aktualną stopę referencyjną NBP. Choć po rekordowej sprzedaży papierów dłużnych w czerwcu, kiedy ich wartość przekroczyła 14 mld zł nie ma już śladu. Według najnowszych danych z sierpnia, sprzedaż obligacji skarbowych spadła do poziomu 6 mld zł.

Od 1 października obligacje detaliczne będzie można zakupić również w Banku Pekao. Dotychczas taka możliwość była dostępna jedynie za pośrednictwo PKO BP.

Zobacz także: W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.