Przejdź do treści

udostępnij:

Prawie połowa spółek na giełdzie jest już w trendzie wzrostowym

Udostępnij

Prawie połowa spółek na giełdzie jest już w trendzie wzrostowymW zeszłym miesiącu pisaliśmy o pierwszych pozytywnych sygnałach, jakie wysyłał rynek. Obecnie znów możemy dostrzec znaki umacniania się hossy. Spójrzmy więc, jak dziś wygląda sytuacja na rynku. Przyjrzyjmy się algorytmom z serwisu Sindicator.net i sprawdźmy, czy w przeszłości były podobne warunki i jakie długoterminowe zmiany one zapowiadały.

Małe spółki przodem

Wykres 1. Indeks sWIG80. Dane z Sindicator.net.
Wykres 1. Indeks sWIG80. Dane z Sindicator.net.

Od kilku tygodni trwa cicha hossa na polskiej giełdzie. Małe spółki reprezentowane przez indeks #sWIG80 prą śmiało na północ. Indeks małych spółek jest obecnie na najwyższych poziomach od drugiej połowy 2014 r. i właśnie wszedł w długoterminowy trend wzrostowy (Wykres 1). Natomiast coś przeciwnego dzieje się na dużych spółkach.

Banki podpierają ścianę

Wykres 2. Indeks WIG banki. Dane z Sindicator.net.
Wykres 2. Indeks WIG banki. Dane z Sindicator.net.

Indeks #WIGbanki jest obecnie w silnym trendzie spadkowym, zarówno krótko jak i długoterminowym. Te kilkanaście spółek powstrzymuje skutecznie główny indeks przed gwałtownymi wzrostami. Głównym problemem dla szerokiego rynku jest wielkość spółek bankowych i ich udział w indeksie #WIG i #WIG20.

Jednak my jako inwestorzy indywidualni nie musimy mieć koniecznie banków w portfelu. Dla nas hossa na małych spółka jest także świetną okazją do pomnożenia posiadanego kapitału. Sprawdźmy więc jak zachowuje się rynek, jeśli spojrzymy na niego pod kątem liczby spółek, a nie ich wielkości.

Drugi miesiąc wzrostów

W połowie lutego zwracaliśmy uwagę na liczbę spółek powyżej swojej średniej SMA 200. Aż 45% wszystkich notowanych spółek było notowanych powyżej tej średniej.  

Wykres 3. Indeks WIG (góra). Procent spółek powyżej swojej średniej 200 dniowej (dół). Dane z Sindicator.net
Wykres 3. Indeks WIG (góra). Procent spółek powyżej swojej średniej 200 dniowej (dół).
Dane z Sindicator.net

Obecnie ta liczba jest wyższa. Już ponad 52% spółek jest powyżej swojej średniej 200 dniowej i, tak jak pisaliśmy cztery tygodnie temu, potwierdza to siłę rynku.

Wreszcie więcej spółek w trendzie wzrostowym niż w spadkowym

Wykres 4. Indeks WIG (góra). Trend krótkoterminowy i długoterminowy indeksu WIG (środek). Procent spółek w trendzie wzrostowym..
Wykres 4. Indeks WIG (góra). Trend krótkoterminowy i długoterminowy indeksu WIG (środek).
Procent spółek w trendzie wzrostowym (dół, zielona linia). Procent spółek w trendzie
spadkowym (dół, czerwona linia). Dane z Sindicator.net

Przez prawie cały 2014 rok liczba spółek w trendzie wzrostowym wahała się od 15% do 30%. Jednak każdy spadek rysował wyższy dołek. Teraz wreszcie mamy do czynienia z sytuacją, w której spółek w trendzie wzrostowym jest więcej niż tych w spadkowym.

Aktualnie aż 44% spółek rośnie. Jednoczenie, mimo spadków na dużych spółkach, indeks #WIG powoli przeszedł z krótkoterminowego trendu spadkowego we wzrostowy. Długoterminowo jest wciąż w trendzie bocznym, ale słabnącym. Bardzo podobna sytuacja ułożenia indeksu, jego trendów oraz ilości spółek w trendzie wzrostowym i spadkowym była w połowie 2013 roku. Wtedy była to zapowiedź długoterminowego trendu wzrostowego.

Rynek już nie taki słaby

Mamy obecnie ciekawą hossę. Po długim, męczącym roku 2014, charakteryzującym się trendem bocznym na najszerszym indeksie, mamy w końcu sygnały do wzrostu. Indeks WIG powoli wraca do wzrostów w krótkim terminie, a znaczna ilość rosnących spółek daje mocny argument utrzymania długoterminowego wzrostu na całym rynku. Jeśli więc nie pojawią się bardzo złe wiadomości z rynku światowego, to możemy się spodziewać utrzymania obecnych tendencji.

Udostępnij