Prześwietliliśmy profile spółek giełdowych na Twitterze. Oto 11 najlepszych, które każdy inwestor powinien śledzić | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 lut 2015, 07:30

Prześwietliliśmy profile spółek giełdowych na Twitterze. Oto 11 najlepszych, które każdy inwestor powinien śledzić

Prześwietliliśmy profile spółek giełdowych na Twitterze. Oto ranking 11 najlepszy kont, które każdy inwestor powinien śledzićNowoczesne technologie powoli docierają do skostniałej branży giełdowej. Coraz więcej spółek rozumie, że budowanie własnych kanałów dotarcia do inwestorów i rynku, oprócz oficjalnych, jak strona internetowa i ESPI, ma sens i w długim terminie się po prostu opłaca. Warunki są właściwie dwa, trzeba to robić umiejętnie i konsekwentnie. Jednym z takich kanałów dotarcia, który część emitentów potrafi dobrze wykorzystać, jest serwis społecznościowy Twitter. Oto subiektywny ranking 11 kont spółek, za pomocą których komunikują się one z inwestorami i które naszym zdaniem warto śledzić.

W tym momencie na giełdzie jest notowane już ponad 800 spółek. Konkurencja o uwagę inwestorów jest ogromna. W długim terminie ten wyścig wygrają spółki, które już dziś rozumieją, że internet to przyszłość i to za jego pomocą powinny docierać do inwestorów. Pierwsze pozytywne przykłady jak umiejętnie to robić już są.

Twitterowy wzorzec z Sèvres konta relacji inwestorskich

Gdybym miał sam zaprojektować idealne konto relacji inwestorskich spółki na Twitterze, to uwzględniłbym na nim następujące elementy.

  1. Informacje o publikacji raportów finansowych spółki.
  2. Informacje o innych ważnych komunikatach publikowanych za pomocą ESPI.
  3. Informację o publikacjach ważnych artykułów i analiz, na temat spółki i branży, w której działa, które pojawiają się w mediach.
  4. Informację o wywiadach, webinarach, prezentacjach ważnych osób ze spółki.
  5. Interakcja z innymi użytkownikami Twittera i udostępnianie swoim folowersom informacji , ważnych z punktu widzenia spółki.
  6. Autopromocja, tj. informacje o nowych przedsięwzięciach, produktach i uczestnictwie w targach i innych imprezach.
  7. Informacje o sponsorowanych przez siebie wydarzeniach, drużynach sportowych itp.

Przy czym kluczowe jest zachowanie odpowiednich proporcji. Spółka nie powinna zapominać, po co prowadzi konto. Czy jest to tylko i wyłącznie autopromocja i reklama, czy też komunikacja z inwestorami, dziennikarzami i całym rynkiem, któremu komunikuje swoje „story”, którego najważniejszym elementem jest mimo wszystko model biznesowy, plany, sytuacja w branży i wyniki. Idealnym przykładem, jak to elegancko połączyć w całość jest twitterowe konto spółki Ambra (choć spółka nie znalazła się w rankingu, ponieważ nie należy do żadnego z badanych przez nas indeksów).

Wzór twitterowego IR - Ambra

Ze wszystkich znanych mi kont na Twitterze, jest to obecnie profil numer jeden. Idealne zestawienie wszystkich wyżej wymienionych elementów, co sprawia, że @ambra_sa to przykład najlepiej prowadzonego konta spółki giełdowej w polskim Twitterze. Ten profil stanowił niejako punkt odniesienia dla stworzenia niniejszego rankingu. Gdyby spółka należała do jednego ze zbadanych indeksów (WIG20, mWIG40 lub sWIG80), z pewnością zajęłaby pierwszą pozycję.

Co i w jaki sposób było oceniane?

W budowie rankingu pod uwagę brane było przede wszystkim kierowanie się przedstawionym wzorcem, moje subiektywne, inwestorskie wrażenie, w mniejszym stopniu liczby (twittów, followersów i profili, które śledzi spółka). Ze względów technicznych, w pierwszej wersji rankingu znalazły się wyłącznie spółki, należące do jednego z trzech najpopularniejszych indeksów GPW: WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Nie wykluczone, że w przyszłości poszerzymy zakres badania.

Pozycja numer 1 - CityHandlowy

Bank Handlowy, z racji prowadzonej działalności, ma niejako przewagę nad spółkami z innych branż, gdyż dysponuje informacjami, które bardzo interesują inwestorów. Posiadaną przewagę umiejętnie wykorzystuje i komunikuje na swoim profilu. Oprócz informacji dotyczących samej spółki Citi Handlowy publikuje też analizy swoich ekspertów odnośnie ogólnej sytuacji na rynku. Retwituje również ważne informacje i komunikaty. To bardzo konkretny profil, co z punktu widzenia inwestora jest dużym atutem. Zdecydowane "Follow"!

Pozycja numer 2 – PKN Orlen

To także bardzo konkretne konto, którego śledzenie pozwala inwestorowi trzymać rękę na pulsie. Znaleźć na nim można nie tylko informacje pochodzące z PKN Orlen, ale i z całej branży naftowej. Dużo analiz branżowych, retweety ważnych artykułów i wydarzeń, informacje o prowadzonych przez spółkę inwestycjach, wynikach, ważnych wydarzeniach i sponsorowanych drużynach. Wszystko w idealnych proporcjach z akcentem na to, co dla inwestora najważniejsze.

Pozycja numer 3 – Lubawa Group

Lubawa rozpoczęła prowadzenie swojego konta na Twitterze stosunkowo niedawno, ale już widać, że wiedzą jak należy to robić. Spółka bardzo umiejętnie pokazuje to, czym się zajmuje. Informuje o działalności swoich spółek zależnych, wygranych przetargach, udziałach w targach i wynikach finansowych. Za pomocą Twittera spółka informuje o organizowanych z prezesem webinarach dla inwestorów, na które można się zapisać. Kolejny bardzo konkretny profil, który zdecydowanie warto pochwalić.

Pozycja numer 4 – Magellan SA

Interesujące konto spółki z bardzo perspektywicznej branży. Magellan bardzo umiejętnie informuje na swoim profilu czym się zajmuje i pokazuje, że dobrze się na tym zna. Analizy branży, prognozy oraz wyniki finansowe to informacje, które można tutaj znaleźć. Profil bardzo konkretny, chyba najkonkretniejszy od strony merytorycznej ze wszystkich wymienionych w rankingu. Przez to sprawia wrażenie „sztywnego”, ale dla wielu inwestorów może to być zaletą, a nie wadą.

Pozycja numer 5 - PKP Cargo

PKP Cargo za pomocą swojego konta na Twitterze pokazuje, że w tym, czym zajmuje się spółka jest potencjał, nawet duży potencjał. Analizy, plany, wyniki finansowe i prognozy to informacje jakie możemy tutaj znaleźć. Film z nagraniem jak bezzałogowy dron namierzył złodziei węgla, to prawdziwy majstersztyk.

Pozycja numer 6 - Asseco Poland

Bardzo dobrze i rzetelnie prowadzone konto spółki giełdowej na Twitterze. Znajdziemy na nim wszystko to, co na takim koncie powinno się znajdować. Informacje o wynikach finansowych, analizy, perspektywy i wywiady. Dodatkowo, wszystko okraszone zostało ważnymi dla spółki wydarzeniami i informacjami, o uzyskanych nagrodach, czy sponsorowanych przez nią wydarzeniach.

Pozycja numer 7 - CD Projekt

Przyznaję, że z tym kontem mam duży problem. Z jednej strony jest to jedno z najlepszych kont pod względem interakcji z użytkownikami Twittera. Szybko reagują na zadane pytania i publikowane na ich temat informacje, analizy oraz artykuły. Z drugiej strony, obecnie profil jest zbyt przeładowany informacjami na temat promocji ich flagowego produktu, czyli Wiedźmina 3. Konto jest zalane informacjami o targach, artykułach na temat gry, gameplayach z Wiedźmina 3, które powinny być raczej adresowane do graczy, a nie inwestorów. Z jednej strony to rozumiem, bo to najważniejszy produkt spółki, a z drugiej przyznaję, że jako inwestor to nie do końca jest już dla mnie zrozumiałe. Warto zaznaczyć, że jest to konto celowo założone na potrzeby relacji inwestorskich. Brakuje więc konkretów, jak analizy, prognozy i wyniki. Być może to taki czas w działaniach spółki, a to czego oczekuję pojawi się, gdy wystartuje sprzedaż Wiedźmina 3.

Pozycja numer 8 - Grupa Azoty

Z jednej strony spółka na koncie komunikuje informacje związane z wynikami finansowymi, analizami i prognozami, a z drugiej przekaz nie przebija się przez inne informacje, mniej istotne z punktu widzenia relacji inwestorskich. Być może dział relacji inwestorskich powinien rozważyć uruchomienie oddzielnego konta dla inwestorów, podobnie jak to zrobił CD Projekt. W obecnej formie informacje ważne dla inwestorów giną w morzu komunikatów o wynikach sportowych sponsorowanych drużyn i organizowanych wydarzeniach.

Pozycja numer 9 - GPW

GPW zajmuje w rankingu dopiero dziewiąte miejsce. Spółka nie wykorzystuje potencjału, jaki ma posiadając dostęp do informacji, których wszyscy inwestorzy pożądają. Najlepszym tego świadectwem jest liczba 3,736 followersów, które konto posiada. To najlepiej pokazuje, że GPW powinna nadawać ton giełdowemu twitterowi w Polsce, a tego niestety nie robi. Owszem, na koncie są publikowane najważniejsze informacje, jak wydarzenia na parkiecie, debiuty, wyniki finansowe oraz inne informacje, ale przy potencjale tego profilu to za mało. Szkoda, bo z racji swojej pozycji i działalności GPW mogłaby stanowić wzór dla innych spółek, a tak ulokowana została dopiero na 9 pozycji i do liderów brakuje jej dużo.

Pozycja numer 10 - Grupa PZU

Grupa PZU i jej pracownicy są bardzo aktywni na Twitterze, co oczywiście jest godne pochwały. Można ich o wszystko pytać, na pewno udzielą odpowiedzi. To pokazuje, że PZU jest liderem ze wszystkich spółek na GPW, jeśli chodzi o tak ważne działania strategiczne, jak PR, relacje inwestorskie i konsekwentne realizowanie planów. W zespole największego, polskiego ubezpieczyciela znajdują się osoby, które po prostu wiedzą co robią.

Obserwując konto PZU na Twitterze mam jednak wątpliwości, czy jest to rzeczywiście konto relacji inwestorskich. Z jednej strony znajdują się na nim informacje o publikowanych wynikach finansowych, nowej strategii itp., a z drugiej konto zalane zostało informacjami o organizowanych akcjach i kampaniach. To wszystko sprawia, że w gąszczu informacji trudno znaleźć wiadomości, ważne z punktu widzenia inwestora. Być może, wzorem CD Projektu spółka powinna rozważyć uruchomienie oddzielnego konta na Twitterze, skierowanego właśnie do inwestorów.

Nowoczesne kanały komunikacji z rynkiem

Podsumowując, wszystkie wymienione w rankingu spółki to dobre przykłady tego, jak można budować nowoczesne kanały komunikacji z rynkiem. To spółki, które warto śledzić.

Oczywiście, jeżeli ktoś zna inne spółki godne śledzenia na Twitterze, zwłaszcza te spoza WIG20, mWIG40 i sWIG80 to zachęcam do dzielenia się informacją w komentarzu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.