Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Grupa Wielton zrealizuje zamówienie dla Amazon. Kurs akcji rośnie, bo zarząd zakłada skokowy wzrost przychodów w całym 2022

Udostępnij

Wielton, jeden z największych producentów naczep w Europie, odrabia listopadowe straty kiedy kurs zanurkował z poziomu 13 PLN poniżej 9 PLN. W najnowszym Flash Note analityk DM Trigon Łukasz Rudnik podsumował konferencje wynikową spółki podtrzymując rekomendację „Kupuj” z ceną docelową 14,3PLN. Grupa Wielton, a dokładnie wchodząca w jej skład spółka Lawrance David, niedawno poinformował o umowie z Amazonem na kilkaset naczep, której wartość ma sięgnąć około 120 mln zł.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Wielton z ambitnymi założeniami na 2022 rok

Skonsolidowane przychody, producenta naczep, w 2021 roku wyniosły 2,69 mld PLN. Spółka zakłada natomiast, że przychody ze sprzedaży w 2022 roku wyniosą 3,8 mld PLN. Inne założenia finansowe spółki to wolumen sprzedaży na poziomie 26 tys. sztuk, gdzie w poprzednim roku spółka zanotowała sprzedaż 21 870 tys. sztuk. Wzrost wolumenów o 19% przy 41% wzroście przychodów, implikuje ok. 22% inflację cen produktów. W 2022 roku marża EBITDA ma wynieść ok 6% tj. 229 mln PLN względem 5,1% z 2021 roku. W Q1’22 zarząd spodziewa się spadku EBITDA w ujęciu LTM, odbudowa wyników będzie następować od Q2’22.

Spółka na koniec 2021 roku zanotowała zdolności produkcyjnych w Wieluniu z 44 do 75 sztuk, a w 2022 rok ma być to już 85 sztuk. Fabryka w Fruehauf ma wzrosnąć do 26 sztuk dziennie, a w Lawrence David do 25 sztuk. Natomiast całkowicie nowa strategia na lata 2022 – 2025 zostanie zaprezentowana na przełomie kwietnia i maja. Co ważne, spółka kontraktuje obecnie aluminium i stal na okresy 4-5 miesięcy.

„Założenia finansowe na 2022r wydają nam się ambitne, w kontekście utrzymania negatywnego wpływu cen surowców na wyniki Q1’22 oraz częściowo na Q2’22 (Fruehauf)”. - czytamy w ocenie analityka DM Trigon. „Zarząd oczekuje również dużo mocniejszego wzrostu niż szeroki rynek w przypadku rynku francuskiego, polskiego oraz niemieckiego. Wyzwaniem może się okazać ten pierwszy z uwagi na już wysoką penetrację rynku (~20% udziałów rynkowych). W przypadku rynku niemieckiego zrealizowanie ~70% dynamiki wzrostu jest jak najbardziej możliwe biorąc pod uwagę niskie udziały rynkowe. 

W przyszłym roku Wielton zakłada wzrost rynku w większości krajów w których jest obecna jak Francja +9%, Wielka Brytania +5%, Rosja +4%, Niemcy +1%, Włochy +5%, Hiszpania +1%. Natomiast rynek w Polsce ma się skurczyć o -2%.

Zobacz także: Konflikt Rosja – Ukraina: scenariusze, skutki gospodarcze i giełdowe – Andrzej Szurek ZEWschodu - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Amazon zamawia przyczepy Wieltona

Kurs akcji Wieltona od pandemicznego załamania w 2020 roku, konsekwentnie odrobił cały spadek do ostatniego październikowego szczytu, gdzie akcje miesiąc później załamały się po publikacji fatalnych wyników finansowych. 
 

WIELTON AKCJE


Kilka dni przed konferencją skomentowaną przez analityka DM Trigon, spółka ogłosiła współpracę między Amazonem, a spółką zależną Wieltonu z siedzibą w Lawrence David (Wielka Brytania). Kurs skoczył wtedy o prawie 7%. Lawrence David dostarczy do końca 2022 roku Amazonowi kilkaset naczep typu furgon o wartości 22 mln GBP (120mln PLN). Analitycy liczą, że to znacząco poprawi wyniki producenta. 

* Partnerem działu Rekomendacje w serwisie StrefaInwestorow.pl jest Giełda Papierów Wartościowych, która prowadzi Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Zobacz także: Nividia wchodzi w motoryzację! Mimo to kurs akcji spada, po tym jak spółka opublikowała imponujące wyniki finansowe

Udostępnij