Oponeo czeka spadek marż. Dlatego analitycy PKO obniżają rekomendacje z "Kupuj" do "Trzymaj" na akcje spółki
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 kwi 2022, 14:56

Oponeo czeka spadek marż na poziomie EBITDA. Dlatego analitycy PKO obniżają rekomendacje z "Kupuj" do "Trzymaj"

Opona kołem się toczy, zatytułowano najnowszy raport analityczny w którym DM PKO obniża rekomendację z „Kupuj” do „Trzymaj” i cenę docelową ustalono na 50,50 PLN. Niższa dynamika, obniżenie docelowej marży EBITDA w dłuższym terminie wpłynęło na zmianę wyceny przez analityka DM PKO.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Oponeo to polski sklep internetowy prowadzący sprzedaż produktów motoryzacyjnych, głównie opon i felg. Spółka prowadzi sprzedaż w 13 krajach oprócz polskiego rynku. Obecnie kapitalizacja spółki wynosi około 740 mln PLN.

Opona kołem się toczy

Na początku kwietnia Oponeo raportowało wzrost przychodów o ponad 40% i po raz pierwszy w historii przekroczyły 1,5 mld PLN. W całym 2021 roku grupa Oponeo wypracowała 62,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli o 96 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody z tytułu sprzedaży akcesoriów samochodowych wyniosły 1,29 mld zł, co stanowiło 85 proc. całości przychodów ze sprzedaży grupy. W 2021 roku Oponeo sprzedało rekordową liczbę 4,3 mln. opon w Polsce i za granicą.
 

oponeo gpw

Raport analityczny DM PKO w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Zobacz także: Eksplozja wyników XTB. Zysk w 1Q2022 był rekordowy i wyniósł 253 mln zł


Po bardzo dobrym 2021 roku (EBITDA +93% r/r), w 2022 r. spodziewamy się spadku wyników r/r (EBITDA -27% r/r, szacunki PKO) ze względu na płaskie wolumeny (opony i felgi) oraz rosnące koszty operacyjne związane z rozwojem nowych linii biznesowych (Rotopino i Dadelo), inwestycjami w moce logistyczne i rosnącymi kosztami pracy. Zakładamy spowolnienie wzrostu wolumenu sprzedanych opon w latach 2022-26P (CAGR na poziomie 1% vs. 3,5% poprzednio) ze względu na wysoką bazę z zeszłego roku i coraz więcej niewiadomych na horyzoncie (spadek liczby rejestracji nowych samochodów, rosnące ceny paliw, większą presję na dochód do dyspozycji). - czytamy w raporcie.
 

OPONEO AKCJE


Szacujemy, że do roku 2026P Oponeo zwiększy swój udział w rynku opon w Polsce o 2pp do 34%. Dla porównania oczekujemy, że rynek opon w Polsce (nie licząc importu z Azji) będzie się zmniejszał o 1% rocznie w okresie objętym prognozą. - napisał analityk Adrian Składowski.

Zobacz także: Przychody z Unsolved będą kluczowe dla kursu Artifex Mundi. DM Trigon nieznacznie obniża cenę docelową dla rekomendacji kupna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost