Unimot pokazuje bardzo dobre wyniki, a potencjał Sygnity do dalszych wzrostów został już wykorzystany – tak oceniają spółki analitycy
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
11 lip 2022, 07:30

Unimot pokazuje bardzo dobre wyniki, a potencjał Sygnity do dalszych wzrostów został już wykorzystany – analitycy oceniają spółki

Unimot kontynuuje swoją świetną passę, pokazując znów bardzo dobre wyniki za kolejny miesiąc. Są one jednak, zdaniem analityków, już wliczone w obecną cenę akcji, a co za tym idzie nie wpływają na korektę ich rekomendacji. Spółka, której w najnowszym raporcie analityków z BM mBanku poszło dużo gorzej, jest Sygnity, której wzrosty przez ostatnie 3 miesiące wyczerpały potencjał spółki do pokonywania indeksu WIG. Aktualizacja wyceny doprowadziła do wystawienia rekomendacji SPRZEDAJ akcje spółki.

Rosnące zyski na rynku paliw i wyniki Unimot S.A.

Unimot SA zanotował w czerwcu 1,195 mld zł przychodów, co stanowi 105% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Tak dobre wyniki spółka zawdzięcza wzrostowi cen i wolumenów produktów paliwowych i biopaliw (m.in. LPG, gazu ziemnego czy asfaltu). Kolejnym czynnikiem wzmacniającym sukces spółki w tym miesiącu są rosnące przychody sieci stacji benzynowych AVIA. Po odjęciu rosnących kosztów towarów spółka zanotowała wzrost przychodów o 52%. Ta wiadomość utwierdza analityków w przekonaniu, że Unimot zakończy drugi kwartał w bardzo dobrym stylu, jednak spodziewają się oni gorszych wyników niż w pierwszym kwartale.
 

Kurs akcji Unimot od początku 2020 roku

Unimot


Obecnie dla inwestorów najważniejsze będą wiadomości dotyczące fuzji Lotosu i PKN Orlen. Decyzja w sprawie zamiany akcji spółek będzie determinować zakup przez Unimot aktywów asfaltowych i logistycznych Lotosu. Spółka może przejąć je po bardzo niskiej cenie, co będzie stanowić bardzo istotny impuls do rozwoju jej działalności.

Zobacz także: Czekają nas kilkuset procentowe podwyżki cen energii i kilkudziesięcioprocentowe podwyżki cen ciepła

Ciemne chmury nad Sygnity SA

Sygnity podpisała w czerwcu umowę z Ministerstwem Finansów na świadczenie usług zapewnienia zasobów ludzkich z branży IT. Górny limit wynagrodzenia przysługującego spółce z tej umowy wynosi 72,2 mln zł. Jednak zdaniem analityków, umowa ta będzie miała tylko krótkotrwały wpływ na przychody spółki i w dłuższej perspektywie nie spowoduje zmian w wynikach finansowych.
 

Kurs akcji Sygnity od początku 2021 roku

Sygnity


Przez ostatnie trzy miesiące kurs akcji spółki zanotował ponad 30% wzrost, co zdaniem analityków wyczerpuje już jego możliwości do dalszych zwyżek. Skorygowanie modelu wyceny o wyższy koszt kapitału, a także o nowe wskaźniki branżowe poskutkowało ustawieniem ceny docelowej na poziomie 13,5 zł, co przy obecnym kursie oznacza ok. 14% potencjał do spadku. W efekcie analitycy rekomendują sprzedaż akcji Sygnity SA.

Rekomendacja Unimot SA

Rekomendacja Sygnity SA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.