Analitycy prognozują rekordowe wyniki Synektik za 1 kwartał 2022/23
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
12 sty 2023, 14:37

Dobra sprzedaż urządzeń da Vinci przełoży się na rekordowe wyniki Synektik za I kwartał 2022/23 - uważają analitycy

Analitycy z Ipopema Securities przewidują, że w 1 kwartale spółce udało się sprzedać 7 urządzeń da Vinci. Dzięki temu można oczekiwać mocnego wzrostu przychodów, a prognozowane świetne przepływy pieniężne dają potencjał do wypłaty dywidendy.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Rok obrotowy w Synektik jest lekko przesunięty w stosunku do kalendarzowego. Spółka rozpoczyna go w październiku, wobec czego pierwszy kwartał 2022/23 obejmuje 3 ostatnie miesiące roku 2022. Raport finansowy za ten okres zostanie opublikowany 15 lutego 2023 r.

SYNEKTIK WYKRES

Sprzęt medyczny i IT pozostają najważniejszym segmentem

Analitycy przewidują poziom przychodów za 1 kwartał w wysokości 113,3 mln zł (+220% r/r). Oznaczałoby to rekordowy wynik w historii spółki, przebijający o prawie 75% poprzedni najlepszy kwartał.

Za tak dobre wyniki odpowiada przede wszystkim segment sprzętu medycznego i IT. Przy założeniu sprzedaży 7 urządzeń da Vinci (3 w Polsce oraz 4 w Czechach i na Słowacji) segment ten wygenerowałby 105,8 mln zł przychodów, czyli aż 4-krotnie więcej niż w poprzednim roku. Analitycy szacują, że dalej najważniejsza pozostaje sprzedaż krajowa, która według nich wyniesie w 1Q22/23 62,1 mln zł (+120% r/r), co stanowi ok. 59% całych przychodów spółki z tego segmentu. Prognozowana marża brutto to 24%, a EBITDA 20,6 mln zł (5-krotnie wyższa niż rok wcześniej).

Również segment radiofarmaceutyki ma zanotować wzrost do poziomu 7,8 mln zł (+4% r/r). W tym przypadku jednak analitycy szacują spadek EBITDA do poziomu 1,4 mln zł (-33% r/r) ze względu na koszty energii oraz presję na wzrost wynagrodzeń.

Przewidywane koszty ogólnego zarządu wzrosną do 2,9 mln zł (+42% r/r), ze względu na presję płacową oraz dodany od tego roku do sprawozdań segment czeski. Analitycy spodziewają się spadku udziału kosztów sprzedaży w stosunku do przychodów do 6,4% ( wobec 6,9% rok wcześniej).

W efekcie szacowana EBITDA wynosi 16,2 mln zł (+287% r/r), a zysk netto 10,2 mln zł (6-krotny wzrost r/r).

Zobacz także: Analitycy obniżają cenę docelową Ultimate Games przez niższe wyniki i opóźnienie ważnych premier w 2023 roku

Prognozy na następny rok napawają optymizmem

Analitycy oczekują mocnych przepływów pieniężnych. Ich zdaniem Synektik ma szansę w 1 kwartale 22/23 pokazać nadwyżkę gotówki, co oznacza mocną poprawę w stosunku do 26,8 mln zł długu netto, jaki posiadała na końcu 4Q20/21. Taka sytuacja pozwoliłaby spółce ograniczyć koszty finansowe, a także zwiększyć potencjał do wypłaty dywidendy.

Prognozowana sprzedaż da Vinci w następnych kwartałach zdecydowanie zwolni, jednak mimo to analitycy dalej oczekują 5 instalacji urządzeń do końca roku obrotowego. Dodatkowo, uruchomienie środków unijnych może skutkować jeszcze większym popytem w Polsce w następnych latach.

Analitycy dostrzegają również potencjał do odbudowy marży w segmencie radiofarmaceutyków. Ze względu na zwiększenie od 2022 r. refundacji przez NFZ procedur PET/CT, spółka może podnieść ich cenę, co wzmocni jej marże.

Synektik - prognozy wyników 1Q

Źródło: Ipopema Securities

Zobacz także: Rekomendacje grudzień 2022 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.