Atende z nową rekomendacją. Spółka z branży IT może poprawić przychody i wrócić do wypłaty dywidendy
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 wrz 2023, 11:58

Atende z nową rekomendacją. Spółka z branży IT może poprawić przychody i wrócić do wypłaty dywidendy

Spółka Atende, która skupia swoją działalność na sprzedaży usług IT dla klientów korporacyjnych oraz sektora publicznego, otrzymała rekomendację „kupuj”. Analitycy Banku Pekao wyznaczyli cenę docelową na poziomie 4,80 zł.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W ramach Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW, analitycy Banku Pekao rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki Atende. Pierwsza z nich, wydana 11 września, to „kupuj” z ceną docelową na poziomie 4,80 zł, co daje potencjał wzrostu o 66% przy cenie 2,90 zł z ubiegłego tygodnia. Analitycy podkreślili w rekomendacji, że wyniki finansowe za 2021 i 2022 rok były negatywne, jednak już szacunkowe przychody za I półrocze 2023 roku pokazują wzrost o blisko 42% rdr. W całym 2023 roku spodziewana jest najwyższa dynamika przychodów od 2017 roku.
 

Notowania Atende

ATENDE WYKRES

Zobacz także: Marvipol Development czeka solidne odbicie w sprzedaży mieszkań. Analitycy Ipopemy rekomendują kupuj akcje dewelopera z GPW

Prognozy wzrostu dla Atende

Atende to jedna z wiodących grup kapitałowych z branży IT. Swoją działalność skupia na sprzedaży usług IT do dużych klientów korporacyjnych oraz sektora publicznego. W latach 2021-2022, jak podkreślają analitycy w rekomendacji, wyniki finansowe ATENDE były obciążone niesprzyjającą sytuacją, która była związana z utratą dostępu do certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego. Ponadto, negatywnie na wyniki oddziaływały opóźnienia w dostawach produktów od głównych dostawców.

Widoczna jest poprawa sytuacji już po szacunkowych wynikach finansowych za I półrocze 2023 roku. W omawianym okresie spółka odnotowała 145,8 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 41,9% rdr. Analitycy Banku Pekao szacują, że ATENDE osiągnie w całym 2023 roku 295,4 mln zł przychodów, co przełoży się na najwyższą dynamikę od 2017 roku. Również w ostatnich kwartałach odnotowano wzrost marży brutto ze sprzedaży.

„W kolejnych latach zakładamy normalizację dynamik wzrostu przychodów, w ’24 i ’25 roku zakładamy wzrost o odpowiednio 18.3% i 10.7% r/r. Zakładamy, że największe dynamiki wzrostu powinny charakteryzować segment integracji i dostaw sprzętu z uwagi na rosnący udział sprzedaży do klientów z obszaru TMT i energetycznego, gdzie grupa zbudowała przez lata relacje biznesowe oraz zebrała doświadczenie i referencje w świadczeniu usług. W dalszej perspektywie zakładamy również wzrost udziału w mixie sprzedażowym usług serwisowych i utrzymaniowych” – ocenili analitycy.
 

atende prognozy


Warto podkreślić, że wyniki finansowe Atende charakteryzują się sezonowością. III kwartał jest z reguły najsłabszy, ze względu na oczywisty sezon wakacyjny. Natomiast największe przychody są odnotowywane w ostatnim kwartale roku, ze względu na wzrost wydatków przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych na modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej.

Atende do 2021 roku regularnie dzieliło się zyskiem z akcjonariuszami. Historia wypłat dywidend sięga 2012 roku, kiedy po raz pierwszy wypłacono 0,07 zł na akcję. W 2021 roku dywidenda była już na poziomie 1,00 zł. Następnie spółka wstrzymała dzielenie się zyskiem, jednak analitycy wskazują, że w kolejnych latach Atende może powrócić do polityki dywidendowej.

„Biorąc jednak pod uwagę nasze założenia modelowe i zakładaną, wysoką pozycję gotówkową w bilansie, spółka w najbliższych latach może powrócić do polityki wypłacania zysku dla akcjonariuszy tak jak to miało miejsce w latach przed ’22 rokiem” – czytamy w rekomendacji.

Zobacz także: Rekomendacje sierpień 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.