Analitycy Ipopemy rekomendują kupuj akcje Marvipol Development
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 wrz 2023, 11:57

Marvipol Development czeka solidne odbicie w sprzedaży mieszkań. Analitycy Ipopemy rekomendują kupuj akcje dewelopera z GPW

Analitycy Ipopemy spodziewają się solidnego odbicia sprzedaży mieszkań w Marvipol Development. Dlatego też wydali pierwszą rekomendację dla spółki z zaleceniem „kupuj” a cenę docelową określają na poziomie ponad 30% powyżej obecnych notowań, czyli na 10,49 zł.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Marvipol Development prowadzi działalność w trzech dużych miastach: Warszawie, Gdańsku oraz Wrocławiu. Swoją działalność skupia na segmencie mieszkaniowym o podwyższonym standardzie oraz premium. Deweloper w 2022 roku osiągnął słabe dane sprzedażowe, jednak analitycy spodziewają się odbicia już w tym roku. Będzie ono wspierane zarówno otoczeniem rynkowym oraz rozbudową oferty. Według wyliczeń Ipopemy, tegoroczna przedsprzedaż Marvipol Development wyniesie 495 mieszkań, co daje wzrost o 139% rdr.

Pierwsza rekomendacja dla Marvipolu od Ipopmemy zaleca „kupuj”, a cena godziwa została ustalona na 10,49 zł za akcję. Przekłada się to na ponad 30% potencjał wzrostu, przy obecnym kursie.
 

Notowania Marvipol Development

MARVIPOL WYKRES

Zobacz także: Rekomendacje sierpień 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Prognozy dla Marvipol Development na kolejne lata

Pod względem sprzedażowym, 2022 rok nie należał do najlepszych dla wspomnianego dewelopera mieszkaniowego. Jeszcze w II kwartale br. spółka przekazała 278 mieszkań, co wciąż oznacza spadek o 12% rdr. Jednak udało się zakontraktować 141 lokali, co przekłada się na wzrost o 244% rdr. Analitycy Ipopemy spodziewają się solidnego odbicia, głównie ze względu na poprawę otoczenia rynkowego oraz rozbudowy oferty.

„Mając na uwadze harmonogram projektów, prognozujemy, że Marvipol Development przekaże 46 mieszkań w 3Q23E, vs. 73 lokale w 3Q22. Pomimo zakładanej znaczącej poprawy marży brutto (37.2%, vs. 25.0% w 3Q22), prognozujemy że przychody wyniosą PLN 73.7m, EBIT wyniesie PLN 17.5m (vs. PLN 18.3m w 3Q22), a wynik netto spadnie do PLN 13.0m (vs. PLN 18.9m w 3Q22). Zwracamy uwagę, że zysk netto w 3Q22 był wsparty dodatnim saldem finansowym w wysokości PLN 4.4m” – napisano w rekomendacji.
 

prognozy Marvipol


2024 rok, według prognoz, może być dla Marvipolu przeciętny. Mowa o przekazywaniu inwestycji z niższymi marżami, jednak już w 2025 roku spodziewane są wyższe marże oraz wolumeny. Dobre prognozy dla spółki wpływają na oczekiwanie powrotu do regularnych wypłat dywidend. Marvipol Development ostatni raz podzielił się zyskiem z akcjonariuszami w 2022 roku.

„W naszych prognozach zakładamy, że spółka powróci do regularnych wypłat dywidend, zaczynając od 2024E. Zakładamy stopień wypłaty dywidendy w wysokości 50% i DPS równy PLN 0.8, co implikuje stopę dywidendy rzędu 10.0%” - podkreślono w rekomendacji.

Według długoterminowych prognoz, Marvipol Development będzie w stanie kontraktować oraz przekazywać 600-700 mieszkań rocznie.

Segment magazynowy Marvipol Development

Spółka prowadzi również dodatkową działalność w segmencie magazynowym. Marvipol od 8 lat współpracuje z jednym z największych deweloperów magazynowych, czyli Panattoni. W rekomendacji podkreślano, że grupa przygotowuje się do sprzedaży części portfolio logistycznego. Potencjalna dezinwestycja w tym segmencie pozwoli wzmocnić pozycję gotówkową spółki.

„Estymujemy, że łączna wartość 3 istniejących projektów, przypisana do Marvipol Development, wynosi PLN 191m. Zakładamy, że do potencjalnych transakcji mogłoby dojść w 4Q23E lub 2024E, wraz z odbudową rynku inwestycyjnego” – czytamy w rekomendacji.

Zobacz także: Ceny mieszkań będą dalej rosły, mówi prezes Dom Development, bo oferta deweloperów jest ograniczona a popyt rośnie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.