Ceny mieszkań będą dalej rosły mówi prezes Dom Development, bo oferta deweloperów jest ograniczona a popyt rośnie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
30 sie 2023, 08:30

Ceny mieszkań będą dalej rosły, mówi prezes Dom Development, bo oferta deweloperów jest ograniczona a popyt rośnie

Ceny mieszkań będą dalej rosły, powiedział na konferencji wynikowej prezes Dom Development. Spółka I półrocze 2023 r. zakończyła wzrostem sprzedanych mieszkań, wypłaciła rekordową dywidendę oraz utrzymuje wysoki stan gotówki, która pozwoli na duże zakupy gruntów.

Dom Development opublikował wyniki za I półrocze 2023 r. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. deweloper sprzedał 18% więcej mieszkań, niż przed rokiem, z kolei na początku lipca spółka wypłaciła akcjonariuszom rekordową dywidendę. Ograniczona oferta deweloperów na polskim rynku wpływa mocno na wzrost cen mieszkań, ponieważ równolegle widać rosnący popyt na nieruchomości. Nabywców mieszkań za gotówkę wciąż jest dużo, a dodatkowo powrócił, praktycznie nieobecny w zeszłym roku, klient kredytowy. Deweloper widzi zainteresowanie ze strony beneficjentów Bezpiecznego kredytu 2%, ale głównie w Trójmieście i Krakowie, gdzie mieszkania w ofercie kwalifikują się do programu.
 

Notowania Dom Development

Dom Development

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe wciąż na minusie. Deweloperzy rozpoczęli o blisko 30% mniej budów, niż przed rokiem

Pierwsze półrocze w Dom Development

Dom Development zakończył I półrocze z rosnącą sprzedażą oraz istotnym potencjałem przekazań w kolejnych kwartałach. Spółka odnotowała minimalny spadek przychodów ze sprzedaży, która wyniosła 1 275 mln zł, z kolei zysk netto w analizowanym okresie uplasował się na poziomie 223 mln zł, co również jest niewielkim spadkiem względem analogicznego okresu 2022 r. Pamiętajmy jednak, że spółka rozpoznaje obecnie w głównej mierze wyniki z przekazywanych mieszkań sprzedawanych głównie w zeszłym, bardzo słabym roku. Kolejne kwartały prawie na pewno będą pod względem wyników lepsze, a wpływać na to będzie rosnąca sprzedaż i poprawiające się marże.
 

podsumowanie wyników DOM

Źródło: Dom Development
 

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku Dom sprzedał 1 845 lokali (+18%), tylko w II kw. za sprzedaż odpowiada 931 mieszkań i lokali usługowych, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem grupy od końca 2021 r.

„Z kwartału na kwartał konsekwentnie zwiększamy sprzedaż, dzięki czemu całe pierwsze półrocze 2023 roku zakończyliśmy wzrostem liczby sprzedanych lokali o 18% r/r. W Krakowie – na rynku, na który weszliśmy stosunkowo niedawno – sprzedaliśmy ponad dwukrotnie więcej lokali niż przed rokiem, systematycznie zwiększając udział w rynku. Patrząc szerzej na bieżące wydarzenia, wśród czynników stymulujących popyt można wymienić stabilizację stóp procentowych i oczekiwanie na ich pierwsze obniżki jeszcze w tym roku. Dodatkowo, złagodzenie przez KNF warunków oceny zdolności kredytowej w połączeniu ze stale rosnącymi wynagrodzeniami zwiększa dostępność mieszkań z segmentu popularnego dla klientów. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami zwiększyło się także w związku z zapowiadanym uruchomieniem rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%” – komentuje Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Udział zakupów mieszkań sfinansowanych za pośrednictwem kredytu w II kw. stanowił 46% względem 40% w I kw. br. i 30% w II kw. 2022 r. Transakcje gotówkowe stanowiły 54%. Co ciekawe, spółka wskazuje, że odnotowuje wzrost popytu na mieszkania o podwyższonym standardzie, które są bazą oferty grupy kapitałowej. Średnia wartość sprzedawanego mieszkania wyniosła 715 tys. zł., najwięcej sprzedano mieszkań, których wartość przekroczyła 800 tys. zł.
 

segmentacja sprzedaży

Źródło: Dom Development
 

„Jednocześnie obserwujemy wzrost popytu na mieszkania o podwyższonym standardzie, które są podstawą naszej oferty. Inwestycje w tego typu nieruchomości postrzegane są bowiem jako najlepsza ochrona kapitału w warunkach wciąż wysokiej inflacji, przy ujemnym realnym oprocentowaniu lokat” – dodaje Jarosław Szanajca.

W banku ziemi w I półroczu spółka posiadała 17,6 tys. lokali, a na 30 czerwca 2023 r. stan gotówki wyniósł 666 mln zł. „Na koniec czerwca tego roku poziom gotówki wynosił 666 mln zł, przewyższając zobowiązania finansowe Grupy o 312 mln zł, a ponadto posiadaliśmy niewykorzystane linie kredytowe o wartości 395 mln zł. Jest to dla nas komfortowa sytuacja, pozwalająca elastycznie reagować na pojawiające się okazje rynkowe, by sprawnie zwiększać skalę działalności”– dodaje Leszek Stankiewicz, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Dom Development.
 

bank ziemi

Źródło: Dom Development
 

W I półroczu spółka rozpoczęła budowę 2 523 mieszkań w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, w wyniku czego na koniec czerwca w budowie pozostawało 6 763 lokali. I półrocze grupa zakończyła z 2 579 mieszkaniami w ofercie, co jest nieznacznie niższym poziomem względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Co ciekawe poziom ten był wyższy niż na koniec trzech minionych kwartałów, a to świadczy o rozbudowywaniu oferty przez spółkę.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce zmieni się do 2030 roku. Mieszkania na własność zostaną wyparte przez najem - wnioski z raportu ThinkCo

Duży potencjał kolejnych kwartałów

Nieco niższe przychody spółki, o których wspomnieliśmy wyżej, to efekt mniejszej liczby lokali przekazanych nabywcom, co wynikało z harmonogramu. Co ważne, w drugiej połowie roku deweloper spodziewa się rosnącej dynamiki przekazań.

„Spodziewamy się wysokiego wolumenu przekazań mieszkań w drugiej połowie tego roku i w kolejnych kwartałach, co znajdzie odzwierciedlenie w rozpoznawanych wówczas przychodach. Na koniec czerwca mieliśmy w sumie 4 399 sprzedanych lokali, które nie zostały jeszcze przekazane nabywcom, z czego 493 to lokale już gotowe, a w przypadku 1 812 budowa zakończy się przed końcem bieżącego roku. Zakładamy, że w trzecim i czwartym kwartale 2023 r. rozpoczniemy przekazania w 15 projektach liczących łącznie prawie 2 000 lokali. Wszystkie nasze inwestycje realizowane są zgodnie z planem, przy utrzymaniu satysfakcjonującej rentowności” – podkreśla Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Finansowy Dom Development.

Zobacz także: Ceny zielonych mieszkań będą wyższe, a te na rynku wtórym z czasem mogą być niezbywalne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.