6 mocnych spółek z GPW, które oparły się panice i zakończyły tydzień na plusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
12 lut 2018, 06:30

6 mocnych spółek z GPW, które oparły się panice i zakończyły tydzień na plusach

Miniony tydzień upłynął pod znakiem dużej nerwowości na rynkach światowych, wywołanych nagłymi i czasami nawet panicznymi spadkami na amerykańskiego giełdzie. Wydarzenia te nie pozostały bez wpływu na polską giełdę, która również odnotowała solidne spadki. Znaleźliśmy jednak kilka spółek, które oparły się przeceną i tydzień zakończyły mimo wszystko tydzień wzrostami.

6 spółek, które oparły się giełdowej panice

XTB

Siła akcji XTB w ostatnich dniach to zasługa dwóch czynników. Pierwszym z nich jest raport bieżący, z którego rynek poznał szacowane wyniki finansowe spółki w IV kwartale 2017 roku. W raporcie XTB oszacowało, że zysk netto spółki wyniósł 32,4 mln zł. To co prawda znacznie mniej, niż w okresie porównywalnym (50,4 mln zł), ale rok wcześniej kurs akcji wynosił około 9 zł. Zysk netto przypadający na jedną akcję w IV kwartale 2017 roku wyniósł 0,27 zł, przy obecnym kursie akcji około 5 zł. Drugim czynnikiem wspierającym wzrosty akcji są sygnały płynące z analizy technicznej. Została zakryta luka z 13 listopada 2017 roku oraz nastąpiło przełamanie głównej linii trendu spadkowego. Te dwa czynniki mogą dalej wspierać notowania XTB.

XTB

JSW

Walory JSW pozostają nadal mocne i skutecznie oparły się ogólnorynkowym spadkom. W czasie, gdy większość spółek notowała spadki, akcje JSW pięły się przez większość ubiegłego tygodnia do góry. Byków do odwrotu zmusiła dopiero źle przyjęta przez rynek publikacja nowej strategii spółki w piątek. Technicznie nastąpiło wyraźne odbicie od linii trendu wzrostowego, która zlokalizowana jest obecnie na poziomie około 96 zł. W ostatnich dniach została też ujawniona rekomendacja DM mBanku, w którym jedna akcja JSW została wyceniona na 122,3 zł, a zalecenie inwestycyjne brzmiało „kupuj”. Na plus dla notowań spółki działa to, że węgiel koksujący (australijski) na zakończenie minionego tygodnia w kontraktach na marzec osiągnął najwyższą cenę – 231,5$/t. Coraz wyższe poziomy mogą pomóc uzyskać JSW wyższą cenę sprzedaży swojego produktu, a to powinno sprzyjać zyskom spółki.

JSW

Amica

Coraz silniej na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy, wyglądają akcje Amiki. Co prawda w ostatnich dniach na rynek nie napłynęła żadna informacja ze spółki, to brak wyraźnych spadków przy tak dużej panice na całym rynku jest oznaką siły kursu. W tym przypadku należy jednak pokreślić, że nadal dominującym trendem na wykresie w długim terminie jest trend spadkowy. Ostatnie, dobre wyniki za III kwartał oraz nadal rosnące przychody, mogą tworzyć już solidny fundament pod zmianę trendu, a przynajmniej na zatrzymanie fali spadków.

Amica

Forte

Ostatnie dwa dni to dla akcji Forte wzrost o prawie 20%! Jest to jedna z najmocniejszych spółek na całym rynku. Do tej pory nie pojawił się żaden komunikat o spółce, zatem powody wzrostów na moment obecny pozostają tajemnicą. Jednak patrząc na wykres akcji w nieco dłuższym terminie, widać bardzo duża przecenę. Od połowy października 2017 roku, walory potaniały o 1/3. Zbyt dużą skalę przeceny wskazał ostatnio DM BOŚ, który wycenił akcje na 57,9 zł i zalecił kupowanie tych walorów. Z kolei w ostatni dzień stycznia br. Forte poinformowało, że w IV kw. 2017 r. uzyskało zysk EBIT w wysokości 19 mln zł. To wynik wyraźnie niższy od poziomu 41 mln zł uzyskanego w tym samym kwartale 2016 roku. Przebicie poziomu 48 zł może oznaczać zakończenie średnioterminowego trendu spadkowego.

Forte

Eurocash

Podobnie jak w przypadku Forte, ze spółki Eurocash również nie napłynęły w ostatnich dniach żadne informacje fundamentalne. Cztery białe świece to efekt odbicia od dolnego ograniczenia klina zniżkującego. Poziom kursu akcji to obecnie około 26 zł. Dla porównania, ostatnia rekomendacja dla Eurocashu wskazała wycenę akcji na poziomie 37,5 zł i pochodziła od Noble Securities. Nadal niewiadomą dla spółki pozostaje efekt ograniczania handlu w niedziele oraz fakt wygenerowania straty netto po 9 miesiącach 2017 roku wobec dużych zysków rok wcześniej.

Eurocash

Dom Development

Siła trendu wzrostowego Dom Development jest nadal bardzo duża. Każda korekta wykorzystywana jest przez inwestorów do dokupienia tych walorów. Choć tempo wzrostów nie jest nadzwyczajne, to stabilność trendu jest niepodważalna. Popyt na mieszkania jest nadal bardzo duży i nie ma żadnych sygnałów na jego zakończenie w najbliższych kwartałach. Dom Development ma jeden z najsilniejszych bilansów wśród swojej branży i co ważne dla wielu funduszu – regularnie wypłaca dywidendę. Te dwa czynniki powinna nadal sprzyjać akcjom tej spółki.

Dom Development

A na was, które spółki zrobiły dobre wrażenie w minionym tygodniu i mają w związku z tym potencjał do dalszych wzrostów?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.