Dywidenda w CD PROJEKT 2018 – zarząd rekomenduje zatrzymanie zysku w spółce | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
09 kwi 2018, 12:03

Dywidenda w CD PROJEKT 2018 – zarząd rekomenduje zatrzymanie zysku w spółce

Zarząd CD PROJEKT poinformował akcjonariuszy, że w 2018 roku nie będzie rekomendować wypłaty dywidendy. Do tej pory była to jedyna spółka gamingowa, notowana na GPW, która podzieliła się zyskami z akcjonariuszami. Pierwszą i jedyną jak do tej pory dywidendę CD PROJEKT wypłacił w 2017 roku i wyniosła ona 1,05 zł na akcję.

CD PROJEKT przeznaczy zyski z 2017 na inwestycje

W ostatnich latach prawdziwą furorę na GPW robią spółki z branży gamingowej. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich jest rentowna i generuje zyski. Praktycznie wszystkie jednak zatrzymują wypracowane zyski i przeznaczają je na dalszy rozwój. Jest to branża typowo wzrostowa, która nie wypłaca dywidend. Jedynym wyjątkiem od tej reguły był CD PROJEKT.

Do tej pory, tylko raz inwestorzy doczekali się wypłaty w postaci dywidendy ze spółki gamingowej. CD PROJEKT w 2017 r. zdecydował się na ten krok po drugim roku udanej sprzedaży gry Wiedźmin 3. Spółka wypłaciła ok. 101 mln zł, czyli 1,05 zł na jedną akcję. Nie była to nawet połowa zysku wypracowanego w tamtym roku. To jednak uświadomiło inwestorów, że w końcu mamy na giełdzie pierwszą, dojrzałą spółkę z branży gamingowej dzielącą się zyskiem.

Kurs akcji CD PROJEKT - ostatnie 12 miesięcy

Kurs akcji CD PROJEKT - ostatnie 12 miesięcy
 

Dlatego decyzja o zatrzymaniu zysku za 2017 może niektórych zaskakiwać. Mimo, że od premiery Wiedźmina minęły trzy lata, spółka wciąż generuje ponad 200 mln zysku rocznie. Dywidendy jednak nie zobaczymy. Zarząd zarekomendował zatrzymanie zysku, zaś rada nadzorcza CD PROJEKT pozytywnie zaopiniowała tę propozycję.

Zobacz także: Historia wypłaty dywidendy przez CD PROJEKT

Brak dywidendy oznacza, że premiera Cyberpunka 2077 jest coraz bliżej?

Zwykle WZA przychyla się do propozycji zarządu, więc możemy być pewni, że w tym roku CD PROJEKT nie wypłaci zysków. Na regularne wypłaty trzeba, więc jeszcze poczekać. Być może dopiero po premierze Cyberpunk 2077 spółka zdecyduje się na przyjęcie stabilnej polityki dywidendowej.

Wydaje się, że to właśnie perspektywa zbliżającej się premiery gry Cyberpunkt 2077 może być powodem dlaczego akcjonariusze nie zobaczą w tym roku dywidendy. Zarząd spółki wielokrotnie informował, że skumulowana na koncie CD PROJEKT gotówka, która na koniec 2017 roku wynosiła 650 mln zł, ma w dużym stopniu zostać wykorzystana na promocję gry.

Zobacz także: https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20180322/cdPROJEKT-wyniki-2017-gotowka

Inwestując swój kapitał CD PROJEKT liczy na dużą wyższą marżę ze sprzedaży. Warto przypomnieć, że w przypadku premiery Wiedźmina 3 dużą część kosztów promocji brali na siebie dystrybutorzy, po czym CD PROJEKT rozliczał to z wyników późniejszej sprzedaży gry. W przypadku premiery Cyberpunk 2077 ma być inaczej. Całe ryzyko i koszt promocji ma na siebie wziąć spółka, a przez to będzie negocjować wyższe marże ze sprzedaży.

Jednym słowem brak dywidendy z CD PROJEKT w 2018 roku może oznaczać, że premiera gry Cyberpunk 2077 jest naprawdę blisko.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 dał znak życia na Twitterze. Wraca nadzieja, że premiera superprodukcji CD PROJEKT jest blisko

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.