Spółka Hubstyle w miesiąc wzrosła o blisko 200%. To zmiana długoterminowego trendu czy „odbicie zdechłego kota”? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 lip 2018, 09:06

Spółka Hubstyle w miesiąc wzrosła o blisko 200%. To zmiana długoterminowego trendu czy „odbicie zdechłego kota”?

Spółka Hubstyle pokazuje rozczarowujące wyniki finansowe. Pozbyła się w kwietniu porównywarki Nokaut.pl. Mimo to jej kurs w trakcie ostatnich 30 dni wzrósł o blisko 200%! Czy to dlatego, że akcje skupuje twórca jednego z największych sklepów z elektronicznymi papierosami, anioł biznesu Dawid Urban?

Spółka Hubstyle jest nieoczekiwanie gwiazdą warszawskiego parkietu, jeśli chodzi o ostatnie 30 dni. Jej wycena wystrzeliła w górę o około 190%. Kurs przełamał trwający 2 lata mocny trend spadkowy.
 

Notowania Hubstyle

HUB_p0

Ci inwestorzy, którzy kupili akcje Hubstyle w debiucie, nie mają się jednak z czego cieszyć. Od IPO w 2012 roku wycena spółki spadła o 95%.

Powstaje więc pytanie: czy ostatnie wzrosty wynikają z jakiejś ciekawej sytuacji biznesowej, czy to tylko „odbicie zdechłego kota”?

Spółka Hubstyle nie zachwyca wynikami finansowymi

Od 3 lat spółkę Hubstyle kontroluje biznesman Wojciech Czernecki (ma nieco ponad 47% papierów), współzałożyciel Nokaut.pl. Od momentu jego wejścia do akcjonariatu dużo się w firmie wydarzyło. Od marca 2017 roku firma Hubstyle ma nową strategię. Skupiła się na rozwoju e-sklepów odzieżowych Sugarfree.pl (oferującego sukienki, głównie polskiej produkcji) i CardioBunny.com.
 

sklep


Wcześniej spółka Hubstyle miała również biznes e-commerce. Należały do niej serwisy Nokaut.pl (porównywarka cenowa) oraz Bazarek. Firma sprzedała te biznesy pod marką Sales Intelligence spółce SARE za 1,8 mln zł w kwietniu tego roku.

Hubstyle nie zachwyca wynikami. W I kwartale 2018 roku „przepaliła” 1,35 mln zł. W całym 2017 roku straciła 12,3 mln zł. W 2016 roku zarobiła skromne 0,4 mln zł. Lata 2012-15 również zamykała pod kreską. W sumie w latach 2012-17 spółka straciła 30,3 mln zł.
 

hub kw


Najnowsze dane finansowe również nie zachwycają. Wstępne skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży (bez segmentu e-commerce), osiągnięte w kwietniu 2018 roku, wyniosły około 711 tys. zł i były niższe od przychodów osiągniętych przed rokiem (bez e-commerce) o około 11%. Warto zwrócić uwagę, że spółka w raportach miesięcznych nie podaje wyniku netto.

Co mówią analitycy o spółce? Nie bardzo wiadomo. Walor został zapomniany przez analityczną brać. Ostatnia rekomendacja („kupuj”) wystawiona przez firmę Kalliwoda, jest datowana na 18 października 2013 roku.

Twórca sklepu z e-papierosami ma już 11% akcji Hubstyle

Wiadomo, że ostatnio akcje spółki skupuje Dawid Urban, ma już 11% papierów. Jest to współzałożyciel firmy CHIC, współtwórca sklepu esmokingworld.com z elektronicznymi papierosami – jednego z największych tego typu podmiotów.
 

urban


Urban zna się na e-biznesie, zarobił na nim miliony. Dziś w swoim portfelu inwestycyjnym ma kilkanaście marek e-handlowych. Czy ma pomysł na podniesienie z kolan spółki Hubstyle? Być może, na razie nic na ten temat nie wiadomo.

Z pewnością warto uważnie obserwować co się będzie działo wokół spółki Hubstyle. To, że człowiek który zbił majątek na e-handlu wszedł „z buta” do jej akcjonariatu może oznaczać nadchodzące duże zmiany. Pamiętajmy, że oczekiwania inwestorów co do przyszłości spółki mają często o wiele większe znaczenie dla jej wyceny, niż publikowane wyniki finansowe, które przecież dotyczą minionych okresów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.