Notowania Bioton na rocznych maksimach. Kurs spółki próbuje wejść w długoterminowy trend wzrostowy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 sie 2018, 10:04

Notowania Bioton na rocznych maksimach. Kurs spółki próbuje wejść w długoterminowy trend wzrostowy

Ze spółki Bioton docierają zarówno pozytywne, jak i lekko niepokojące informacje. Kurs zachowuje się natomiast tak, jakby miał już ochoty podążać na południe.

Kurs spółki Bioton znajduje się w okolicy rocznych maksimów, na poziomie 7,35 zł. Niedawno przebił się przez linię 2-letniego trendu spadkowego. Czy ma szansę na trwałą zmianę kierunku, z południowego na północny?
 

1. Notowania spółki Bioton – 3 lata

Bioton Kurs

Nie wszyscy zarabiają na biotechnologiach

Bioton to kawał historii polskiego sektora biotechnologicznego. Spółka powstała w 1989 roku, a w 2005 weszła na giełdę. Zajmuje się głównie produkcją oraz dystrybucją insuliny ludzkiej. Niedawno wprowadziła do sprzedaży GensuCare, jeden z najnowocześniejszych na świecie glukometrów, współpracujący ze smartfonem.
 

2. Struktura grupy Bioton (stan na koniec 2017 r.)

gr


Bioton od kilku lat ma poważne problemy z poprawą przychodów, oraz co gorsza generowaniem zysków i płynnością. W latach 2015-17 spółka „przepaliła” łącznie około 556 mln zł! W roku 2017 miała przychody niższe, niż w roku 2015 czy 2012. W I kwartale 2018 roku Bioton miał 69 mln zł przychodów (mniej więcej tyle samo, co przed rokiem) i 2 mln zł zysku (rok temu: 10 mln zł straty).

Głównym powodem problemów Biotonu jest brak we własnym portfolio insuliny syntetycznej. Tymczasem to właśnie ten rodzaj insuliny odnotowuje największy wzrost sprzedaży na świecie. W tym rosnącym torcie jednak polska spółka nie uczestniczy.
 

3. Wyniki finansowe spółki Bioton

wyniki


Obecnie Bioton stara się zbudować zintegrowany system opieki diabetologicznej. Pozbył się w roku 2017 spółek włoskich, a w tym roku spółki SciGen (za 26,76 mln USD, czyli około 100 mln zł), a pozyskane w ten sposób środki mają umożliwić istotną restrukturyzację zadłużenia w bankach (na koniec marca 2018 wartość zobowiązań krótkoterminowych Biotonu sięgała 154 mln zł) oraz przyspieszenie prac nad wprowadzeniem na rynek analogów insuliny (kluczowy projekt Biotonu, na który w samym roku 2017 spółka przeznaczyła około 80 mln zł).
 

prodiab_maly

Zamieszanie wokół zbycia spółki SciGen

Jednak nie wszyscy akcjonariusze Biotonu są zadowoleni ze sprzedaży spółki SciGen. Nabywającym była spółka Yifan International Pharmaceutical.

Dwaj mniejszościowi akcjonariusze - Basolma Holding oraz AIS2 Investment - złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy (NWZ). Zarząd Bioton zwołał NWZ na 26 września br.

- Wspomniani wnioskodawcy mniejszościowi już w trakcie majowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy zgłaszali swe uwagi i zastrzeżenia, pomimo udzielenia obszernych wyjaśnień i uzasadnień zarządu dotyczących celów i pozytywnych efektów transakcji dla spółki, jej akcjonariuszy, pracowników i partnerów biznesowych - podała w komunikacie spółka Bioton.

Za sprzedaż spółki Bioton otrzymał w sumie 100 mln zł. W ramach transakcji polska spółka umorzyła gigantyczny dług SciGen, który azjatyckiej spółce udzielił kiedyś polski producenta insuliny. Otrzymane środki Bioton natomiast zamierza przeznaczyć na redukcję długi i rozwój insuliny syntetycznej, która jest przyszłością firmy.

Aktualnie Bioton pracuje na dwoma rodzajami insuliny analogowej, którą od razu chce zarejestrować na 3 rynkach (USA, EUROPA i reszta świata). To może nastąpić jednak nie wcześniej niż 2022 roku.

akcj

Umowa z firmą Sequoia ma wzmocnić sprzedaż

Nie wiadomo, jak się potoczy konfikt o SciGen. Wiadomo, że Bioton szuka możliwości wzmocnienia swojej sprzedaży w Polsce, która wciąż jest dla niego najważniejszym rynkiem. Zawarł w lipcu umowę o współpracy z firmą Sequoia, w zakresie produkcji, dystrybucji i promocji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i żywności funkcjonalnej. Umowa została zawarta na okres 5 lat i może być automatycznie przedłużona na kolejne 3 lata.
 

4. Przychody grupy Bioton z poszczególnych rynków (2017)

geo

Sequoia będzie otrzymywać maksimum 15 proc. wartości miesięcznych przychodów ze sprzedaży produktów Biotonu oraz zwrot kosztów działań promocyjnych i administracyjnych (np. rejestracja produktów). Szacowany przychód spółki giełdowej z tej współpracy do lipca 2023 roku jest na poziomie 236,8 mln zł.

- Bioton konsekwentnie poszukuje możliwości wzmocnienia pozycji finansowej i rynkowej oraz możliwości dodatkowego wykorzystania swoich sił sprzedaży w Polsce. Podjęliśmy decyzję o współpracy z Sequoia, gdyż poza zyskami ze sprzedaży dodatkowych leków i produktów leczniczych liczymy na rozwinięcie wielu interesujących konceptów produktowych, nad którymi pracował nasz partner. Mam nadzieję, iż ta umowa i oczekiwane przez nas efekty finansowe z jej realizacji stanowić będą kolejny element przybliżający Bioton do sfinansowania wprowadzenia na rynek własnych analogów insulin – mówił prezes Biotonu Robert Neymann.

Z Biotonu dobiegają więc do uszu inwestorów zarówno pozytywne, jak i lekko niepokojące sygnały. Czy kurs ma realną szansę na trwałe wyrwanie się z trendu spadkowego? Powinniśmy się o tym przekonać w najbliższych tygodniach.

Źródła wykresów: 1. Amibroker, 3. Strefa Inwestorów, 2., 4. Bioton

Zobacz także: Notowania spółki Amica próbują wydostać się z trendu spadkowego. Popyt wzmaga rekomendacja, skup akcji i transakcje insiderów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.