Akcje Celon Pharma mocno w górę. FDA zatwierdziło lek na depresję
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
06 mar 2019, 16:32

Akcje Celon Pharma najwyżej w historii. FDA zatwierdziło lek na depresję Johnsona

FDA, amerykańska agencja odpowiedzialna za dopuszczenie leków na terenie USA, zatwierdziła konkurencyjną cząsteczkę do najbardziej zaawansowanego projektu Celon Pharmy. Mowa o potencjalnym leku na depresję jedno i dwubiegunową polskiej spółki, który znajduje się w drugiej fazie klinicznej. Cząsteczka Johnson&Johnson ma jednak dużo mniejsze zastosowanie niż potencjalny lek nad którym pracuje polska spółka.

FDA zatwierdza esketaminę w leczeniu depresji

Zatwierdzenie esketaminy przez FDA to bardzo dobra wiadomość dla Celon Pharma. Oznacza bowiem, że prowadzony przez polską spółkę projekt ma duże szanse na powodzenie i może się cieszyć dużym zainteresowaniem w procesie komercjalizacji. Esketamina to repozycjonowanie znanego środka jakim jest ketamina w nowym zastosowaniu. Wyniki dotychczasowych badań klinicznych esketaminy prowadzonych przez Celon Pharma potwierdziły bowiem brak wystąpienia zarówno ciężkich działań niepożądanych, jak i toksyczności rozwiniętej formulacji kandydata na lek. Objawy psychomimetyczne, które wystąpiły po podaniu leku, oceniane są, w zdecydowanej mierze, jako łagodne i utrzymywały się ok. pół godziny po podaniu leku.

Polska cząsteczka ma dużo większy potencjał. Esketamina firmy Johnson&Johnson została bowiem zarejestrowana przez FDA dla depresji jednobiegunowa i na dodatek jako terapia łączona. To oznacza, że aplikacja musi następować wraz z innym lekiem oraz odbywać się w warunkach kontrolowanych. Badania kliniczne esketamina nad którą pracuje Celon Pharma są prowadzone zarówno dla depresji jedno jak i dwubiegunowej. Potencjalny lek jest aplikowany przez inhalator doustnie, a nie jak w przypadku Johnson&Johnson przez nos. Celon Pharma pracuje nad rozwiązaniem które pozwoli aby ich esketamina mogła być aplikowana samodzielnie w domu.

- pracujemy nad unikalnym rozwiązaniem opartym na e-smart technologii, które pozwoli lekarzowi na kontrolę przyjmowania leku przez pacjenta. Chcemy w ten sposób jeszcze lepiej niż nasz konkurent zaadresować potencjalne ryzyko niezgodnego ze wskazaniem użycia esketaminy. – mówi prezes Celon Pharma Maciej Wieczorek.

Szacunki ekspertów potwierdzają, że biorąc pod uwagę kondycję psychiczną społeczeństw, rynek leków przeciwdepresyjnych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się w perspektywie kolejnej dekady, a sama wartość potencjalnego leku opartego na esketaminie może osiągnąć wartość od 2,5 do 4 mld USD.

- To ogromny rynek, a my już w perspektywie 3-4 lat chcemy być jego bardzo konkurencyjną częścią i dostarczyć pacjentom skuteczną opcję terapeutyczną dostępną zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Mamy ku temu wszelkie podstawy. - dodaje Wieczorek

Zobacz także: Kim jest Maciej Wieczorek, pierwszy biotechnologiczny miliarder w Polsce

Akcje Celon Pharma najwyżej w historii

Akcje Celon Pharma bardzo euforycznie zareagowały na informacje z USA. Kurs akcji od początku roku wzrósł o ponad 40%, a wycena spółki zbliżyła się do 2 mld zł.
 

Wycena rynkowa Celon Pharma - lata 2016 - 2019

Celon Pharma wycena rynkowa


Esketamina to nie jedyny projekt nad którym pracuje Celon Pharma. Polska spółka biotechnologiczna ma szerokie portfolio rozwijanych cząsteczek. Obecnie jeszcze dwie innowacyjne cząsteczki spółki znajdują się w pierwszej fazie badań klinicznych. Mowa o leku opartym o inhibitor PDE10A, rozwijanym w leczeniu zaburzeń psychotycznych (szczególnie schizofrenii) i chorobie Huntingtona oraz o inhibitorze kinaz FGFR w terapii nowotworów. Oprócz tego Celon Pharma dynamicznie rozwija eksport swojego leku na astmę Salmex rejestrując go na kolejnych rynkach.

Zobacz także: Maciej Wieczorek - Celon Pharma łączy w sobie najważniejsze cechy spółki o dużym potencjale wartościowym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.