Fundusz z Londynu obstawił, że akcje Getin Noble Banku będą dalej spadać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 kwi 2019, 10:19

Fundusz z Londynu gra na spadek kursu akcji Getin Noble Banku. Mamy już prawdziwy Big Short na spółkach Leszka Czarneckiego

Fundusz Marshall Wace z Londynu zaczął grać na spadek ceny akcji Getin Noble Banku. Od połowy marca szortuje on również Getin Holding. Po sesji z 24 kwietnia miał sprzedanych na krótko 0,51% akcji banku Leszka Czarneckiego.

Fundusz Marshall Wace lubuje się w szortowaniu. Gra na spadek wyceny nie tylko dwóch spółek Leszka Czarneckiego, ale także CD Projekt i kilkudziesięciu spółek z Wielkiej Brytanii, bo spodziewa się negatywnych skutków Brexitu.

Z danych Rejestru Krótkiej Sprzedaży upublicznianego przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że po sesji z 24 kwietnia fundusz ten ma sprzedanych „na krótko” 0,51% akcji Getin Noble Banku oraz 0,58% akcji Getin Holdingu.
 

Capture

Fundusze obstawiają degrengoladę imperium Leszka Czarneckiego

Czy można się dziwić postępowaniu Marshall Wace? Raczej nie. Tajemnicą Poliszynela jest, że imperium finansowe Leszka Czarneckiego przeżywa trudne chwile. Biznesy poza Polską nie wypaliły, a Getin Noble Bank - który miał być flagową instytucją w grupie – ma problemy z wyjściem z programu naprawczego.

To właśnie z tego powodu od kilku lat trwają mocne trendy spadkowe na akcjach spółek Leszka Czarneckiego notowanych na GPW. Getin Holding w 5 lat potaniał o 86%, a Getin Noble Bank o 94%. Widocznie inwestorzy z Londynu zakładają, że to nie koniec spadków. Zresztą, londyński fundusz nie jest jedynym, który prowadzi grę obstawiając dalsze spadki wycen spółek Czarneckiego. Na przykład Insignis FIZ od połowy lutego szortuje Idea Bank (ma aż 0,82% akcji sprzedanych na krótko).

Wiele mówiło się o tym, że być może Getin Noble Bank zostanie połączyny z Idea Bankiem, a nowo powstały podmiot trafi na sprzedaż. Sam GNB przyznaje, że „prowadzi intensywne działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizuje bank”. Wygląda na to, że zarządzający wymienionych funduszy nie wierzą w taki obrót sytuacji i obstawiają dalsze spadki wyceny spółek Leszka Czarneckiego.

Zobacz także: Fundusz hedge z UK zaczął grać na spadki akcji Getin Holding i powiększa swoją pozycję

Wyniki Getin Noble Banku za 2018 rok rozczarowały

Fundusz z Londynu zajął pozycję na spadek akcji Getin Noble Banku tuż przed publikacją jego wyników finansowych. Rok 2018 dla banku okazał się fatalne i rozczarowały analityków. Warto jednak zaznaczyć, że inwestorów już mniej, bo na piątkowej po ich publikacji sesji kurs poszedł w górę. Getin Noble Bank odnotował w ubiegłym roku 453,39 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 572,9 mln zł straty rok wcześniej. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 1205,82 mln zł (wobec 1290,06 mln zł rok wcześniej), a wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 126,03 mln zł (wobec 148,55 mln zł w 2017 roku).

GNB wskazał w raporcie, że potężna strata to głównie wina odpisów na aktywach kredytowych i innych w wysokości 660 mln zł oraz odpisu z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 98 mln zł. Bank zapewnia, że oczyścił bilans, unowocześnił modele operacyjne, a w I kwartale tego roku akwizycja nowych rachunków oraz sprzedaż kredytów gotówkowych osiągnęły poziomy najwyższe od 2016 roku. Bank twierdzi, że nastawia się na budowanie długotrwałych relacji z klientami, a jego flagowym produktem jest Konto Proste Zasady, którego sprzedaż w 2018 roku osiągnęła poziom 130 tys. (+72% w ujęciu rocznym).

Getin Noble Bank próbuje naprawić swoją sytuację finansową oraz wizerunkową. Szuka również inwestora, wciąż liczy na fuzję z Idea Bankiem. Rozstrzygające miesiące (może kwartały) dla tego banku nadchodzą nieubłaganie. Jak widać, odważni inwestorzy instytucjonalni obstawiają, że bank Leszka Czarneckiego nie wyjdzie ze swoich problemów obronną ręką...

Zobacz także: Akcje banków mogą znowu zacząć rosnąć. 3 powody, dla których indeks WIG-banki może ruszyć mocno na północ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.