Polska spółka Silvair rozwija internet rzeczy. Pierwsze przychody z IoT przewiduje w tym roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 maj 2019, 10:00

Silvair spodziewa się pierwszych znaczących przychodów z IoT jeszcze w tym roku

Silvair, spółka która rozwija oprogramowanie w ramach tzw. Internetu Rzeczy, od czasu przeprowadzonego w zeszłym roku IPO odnotowała znaczący postęp we wdrażaniu rozwiązań opartych o standard Bluetooth mesh. Prezes spółki, Rafał Han zapowiada, że pierwsze znaczące przychody z działalności pojawią się jeszcze w tym roku.

W lipcu 2018 roku Silvair zadebiutował na warszawskim parkiecie i pozyskał 20 mln zł zamiast planowanych 45 mln zł. W związku z tym spółce udało się zrealizować część z zaplanowanych celów emisyjnych. Firma rozwija swoje produkty w oparciu o standard Bluetooth mesh, który według zarządu spółki wchodzi w fazę komercjalizacji. Najwięksi gracze na rynku chcą, aby Silvair był ich technologicznym partnerem. Do tej pory Slivair podpisał umowy o współpracy z producentami komponentów oświetleniowych m.in. z McWong International, Murata, Fulham, jak również nawiązał partnerstwa z producentami opraw oświetleniowych m.in. z Sylvania, Zumtobel Group, Demand Lighting czy Linmore LED. Jak podkreśla prezes Rafał Han Silvair dla branży oświetleniowej jest jak “Goretex dla branży odzieżowej”.

Aktualnie spółka prowadzi rozmowy z największymi na świecie koncernami produkującymi komponenty oświetleniowe, a efekty tych negocjacji spodziewane są w niedługim czasie.

W ostatnich dniach Spółka ogłosiła podpisanie globalnej umowy dystrybucyjnej z kanadyjskim liderem - Future Electronics, który działa w 44 krajach.

Zobacz także: Silvair i Future Electronics podpisały globalną umowę dystrybucyjną 

Postępy Silvair od debiutu na giełdzie

Jak wskazuje Prezes, Rafał Han jednym z kluczowych osiągnięć Silvair od IPO jest zbudowanie portfolio komponentów oświetleniowych wykorzystujących technologię spółki. Dostępne w globalnej dystrybucji komponenty są wykorzystywane do realizacji projektów oświetleniowych.

Notowania Silvair od IPO w 2018

Silvair akcje

Sam kurs akcji pozostaje na solidnym minusie od IPO. W tej chwili Silvair jest wyceniany na giełdzie na 161 mln zł, a spółka wciąż notuje straty i nie rozpoznaje znaczących przychodów. Zarząd spółki zakłada, że na tym polu do końca roku nastąpi przełom.

Spółka podjęła bowiem współpracę z firmami, które wdrażają pierwsze komercyjne projekty. Jedną z nich jest francuska firma 8’33, która niedawno przeprowadziła modernizację infrastruktury oświetleniowej w jednym z brukselskich biur. Technologia Slivair jest wykorzystywana do zarządzania oświetleniem w magazynach, szkołach i biurach w Europie oraz USA. Firma koncentruje obecnie swoje wysiłki na poszerzaniu współpracy z kolejnymi firmami z branży oświetleniowej i energetycznej oraz na zwiększaniu ilości projektów we wskazanych przestrzeniach.

- Nasi partnerzy zakładają już pierwsze showroomy, w których szkolą przedstawicieli handlowych – mówi Prezes Silvair Rafał Han. Spółka uruchomiła sprzedaż, a zawarte kontrakty generują już pierwsze przychody co zostanie zaraportowane w sprawozdaniu za I kwartał br.

Model biznesowy Silvair się już wyklarował

Firmy działające na nowych rynkach często nie wiedzą na początku na czym mają właściwie zarabiać. Silvair ten okres ma już za sobą.

- Model biznesowy spółki finalnie się wyklarował, a świadczy o tym najlepiej liczba podpisanych umów. Każdy z producentów komponentów płaci jednorazową opłatę za skorzystanie z licencji oprogramowania w komponencie, a następnie za podłączenie go do sieci – mówi Han.

Trzecią część przychodów mogą stanowić opłaty za usługi IoT w ramach postawionej infrastruktury oświetleniowej. Ten obszar wciąż jest jednak rozwijany - Silviar skupia swoje działania na weryfikacji trzech usług, które może zaoferować – maintenance (pozwala powiedzieć, czy światło działa poprawnie), monitorowanie energii (raportowanie dokładnego zużycia energii w sposób automatyczny) oraz occupancy (zbieranie danych,w jaki sposób ludzie korzystają z danej przestrzeni np. jak często, w jakich godzinach, etc.).

- Sztuką jest mieć technologię, która ma sens w przyszłości i nad tym mocno pracujemy – podkreśla prezes, Rafał Han.

Plany Silvair na przyszłość

Inwestorzy mogą wypatrywać dużych globalnych graczy branży oświetleniowej, którzy będą wykorzystywać rozwiązania Silvair oparte o standard Bluetooth mesh. Silvair widzi w tej technologii przyszłość. Głównym celem inwestycyjnym jest dalszy rozwój technologii oraz produktów. Największą wartość Spółka upatruje w usługach oferowanych w ramach Platformy Silvair. Pakiet usług związanych z funkcjonowaniem inteligentnej sieci oświetleniowej (obejmujący m.in. bieżący monitoring pracy poszczególnych urządzeń, monitoring zużycia energii czy zautomatyzowany, okresowy przegląd instalacji awaryjnej) jest już sukcesywnie rozwijany i wdrażany przez spółkę. Natomiast oferta w zakresie usług IoT obejmująca m.in. asset tracking, beacony, occupancy - obecnie jest weryfikowana głównie pod kątem biznesowym. Pozostałymi, równie ważnymi obszarami są sprzedaż i support. Inwestycja w działania sprzedażowe istotnie przybliża spółkę do realizacji postawionych celów.

Zobacz także: Silvair wzmacnia kanał dystrybucji dzięki współpracy z Linmore LED na kluczowym rynku amerykańskim

Jak podkreśla prezes, ich technologia jest doceniania na rynkach amerykańskim, europejskim i kwestią czasu jest, gdy upowszechni się na całym świecie.

Zobacz także: "Jako jedyni na świecie mamy gotowy produkt oparty o Bluetooth mesh" - relacja z czatu ze spółką Silvair Inc.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.