"Jako jedyni na świecie mamy gotowy produkt oparty o Bluetooth Mesh" - relacja z czatu ze spółką Silvair Inc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
28 cze 2018, 14:14

"Jako jedyni na świecie mamy gotowy produkt oparty o Bluetooth Mesh" - relacja z czatu ze spółką Silvair Inc.

W czwartek, 28 czerwca 2018 r. zorganizowaliśmy czat inwestorski ze spółką Silvair Inc. W czasie dyskusji prezes zarządu, Rafał Han oraz wiceprezes ds. technologicznych, Szymon Słupik odpowiadali na pytania dotyczące trwającej publicznej oferty akcji, planów wykorzystania pozyskanych środków, modelu biznesowego spółki oraz dalszej strategii rozwoju. W spotkaniu wzięło udział ponad 370 inwestorów. Przedstawiciele spółki odpowiedzieli na blisko 25 pytań. Zapraszamy do lektury całego zapisu czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat ze współzałożycielem i prezesem zarządu spółki Silvair, Rafałem Hanem, na którym rozmawiać będziemy o trwającej publicznej ofercie akcji, planach wykorzystania pozyskanych środków oraz strategii rozwoju spółki.


Spotkanie odbędzie się w czwartek, 28 czerwca 2018 r., o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Dzień dobry,
Jesteśmy tutaj razem z Szymonem Słupikiem, współzałożycielem i CTO (Chief Technology Oficer) Silvair. Szymon jest także szefem Mesh Working Group opracowującej standard Bluetooth Mesh w ramach organizacji Bluetooth SIG.
Jest z nami też Adam Gembala, CFO spółki.
W ciągu najbliższej godziny postaramy się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań. ZAPRASZAMY!

Obrazek użytkownika Michcios
Michcios

Dlaczego spółka zdecydowała się na IPO w Polsce a nie w USA, skoro tam jest jej główny rynek?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Będziemy rozbudowywać zespół ludzi w Polsce, szukamy talentów w Polsce. Obecność na polskiej giełdzie pozwoli nam zwiększyć rozpoznawalność. Prowadząc rozmowy z największymi globalnymi partnerami ważna jest stabilność i transparentność. Status spółki publicznej bardzo dobrze działa. Sądzimy, że jesteśmy jeszcze zbyt mali na amerykańską giełdę. Sama oferta musiałaby być dużo większa, a założyciele nie chcą oddawać kontroli nad Spółką – wierzymy w jej sukces i rozwój. Z pewnością też koszty organizacji oferty za oceanem też byłyby wyższe.
Pozyskaliśmy dotychczas kapitał i w USA, na zachodnim i wschodnim wybrzeżu, w Europie i w Polsce. Teraz jest czas na giełdę.

Obrazek użytkownika Anonim
Kowal

Czym się różni standard Bluetooth mesch od użycia samego bluetootha?

Obrazek użytkownika Szymon Słupik
Szymon Słupik

Klasyczny Bluetooth umożliwia łączenie urządzeń dowolnego producenta np. słuchawki z innym urządzeniem – na przykład smartfonem. To połączenie jeden do jeden. Mesh pozwala na łączenie się wielu przedmiotów z wieloma innymi przedmiotami, tworzenie rozległych sieci w których przedmioty mogą się wymieniać informacjami, wpływać wzajemnie na siebie. Wyobraźmy sobie tysiące lamp w budynku, które mogą sterować sobą wzajemnie te przy oknie wysyłają sygnał, że słońce zachodzi i zmienia się barwa światła, należy zwiększyć intensywność świecenia w głębi biura. To się dzieje automatycznie. Poza tym cały system jest konfigurowany za pomocą smartfona lub tabletu z Bluetooth.
Nowością w Bluetooth Mesh jest możliwość dostosowania standardu Bluetooth (powszechnie stosowanego np. w sprzętach audio i smartfonach) do zastosowań w przestrzeniach komercyjnych. Oparcie na globalnym standardzie Bluetooth mesh gwarantuje też kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth (np. telefony, sterowniki, czujniki).
Bluetooth Mesh ma wszystkie zalet Bluetooth. Absolutną interoperacyjność w standardzie – czyli znów urządzenia dowolnego producenta będą świetnie rozmawiać z urządzeniami innych producentów. Poza tym bezpieczeństwo, wydajność energetyczna, jedna częstotliwość 2,4 GHz na całym świecie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dlaczego akurat oświetlenie? Przecież w IoT łączą się też inne urządzenia...

Obrazek użytkownika Szymon Słupik
Szymon Słupik

Infrastruktura oświetleniowa jest doskonałą bazą dla rozwiązań proponowanych przez Silvair. Oświetlenie jest obecne w każdym budynku, a regularny układ przestrzenny w budynkach komercyjnych jest bardzo zbliżony do architektury idealnej sieci kratowej (Mesh).
Pozwala to na błyskawiczne przesyłanie danych w obrębie całego budynku i optymalne rozmieszczenie czujników, niezbędnych do pozyskania dodatkowych informacji o przestrzeni i wdrożenia zaawansowanych scenariuszy oświetleniowych.
Rozmieszczenie naszej technologii na planie całego budynku daje nam możliwość wdrożenia usług IoT i świadczenia dodatkowych usług takich jak: lokalizacja przedmiotów w budynku, sposób wykorzystania przestrzeni, nawigacja wewnątrz budynków, kontekstowa dystrybucja informacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Trystero

Czy spółka próbowała w ostatnim roku pozyskać finansowanie na rynku venture capital? Jeśli nie, to dlaczego zdecydowała się na IPO na znajdującym się w maraźmie rynku akcyjnym w Polsce a nie próbowała pozyskać kapitał na rozgrzanym rynku VC w USA?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Częściowo już wcześniej odpowiedzieliśmy.
Spółka 1,5 roku temu pozyskała finansowanie - seria A. Nie było potrzeby dalszego pozyskiwania finansowania poprzez equity w dolinie krzemowej. Wspomniane wcześniej aspekty bycia spółką publiczną skłoniły nas do przeprowadzenia IPO. Propozycja Silvair dla inwestorów jest unikalna - jesteśmy przekonani, że znajdzie uznanie w oczach inwestorów, również w Polsce.

Obrazek użytkownika Anonim
Trystero

Czy nie obawia się Pan, że inwestorzy w Polsce, zwłaszcza inwestorzy indywidualni, nie mają doświadczenia i kompetencji by ocenić wartość spółki na tak wczesnym etapie rozwoju, tak mocno opartej na zupełnie nowej technologii i działającej w zupełnie nieznanej branży?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Zawsze jest kwestia bycia pionierem. To nie jest najłatwiejsze zadanie - to naturalne. Jesteśmy obecnie na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju i komercjalizujemy nasze rozwiązanie. Tego jeszcze nie widać w zrealizowanych liczbach, ale jesteśmy obecni na rynku z naszymi produktami. Wierzymy, że potencjał rynku oraz pozycja Silvair na tym rynku daje inwestorom podstawę do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Obrazek użytkownika Anonim
Oasis

Kiedy produkty z waszą technologią znajdą się na rynku?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Produkty z technologią Silvair już są na rynku. Murata, jeden z największych dostawców na rynku elektroniki dla systemów oświetleniowych, czujników, oferuje zaawansowany multisensor z naszym oprogramowaniem.
https://wireless.murata.com/eng/products/wireless-connectivity-platforms...
Kolejne urządzenia z naszymi rozwiązaniami – jest ich obecnie ponad 20, przechodzi fazę certyfikacji i dopuszczenia do sprzedaży. To jest mały fragment tego co możemy ujawnić bo rozmawiamy z wieloma innymi producentami komponentów, którzy niebawem będą informowali o swoich wdrożeniach.

Obrazek użytkownika Anonim
Han Jan

Kiedy możemy spodziewać się przychodów z abonamentów

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Model biznesowy jest taki: najpierw opłata za licencję od producenta sprzętu, za każde urządzenie z zainstalowanym oprogramowaniem Silvair. Następnie sprzęt trafia na rynek, jest instalowany. W momencie uruchomienia, włączenia do sieci, dostajemy kolejną opłatę. Pierwsze przychody z tego tytułu spodziewamy się mieć jeszcze w tym roku.
W kolejnym roku pojawią się opłaty abonamentowe za obsługę sieci, a jeszcze dalej opłaty abonamentowe za usługi związane z przetwarzaniem danych zbieranych z sieci i usługami IoT

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

czy spółka będzie trzymała się standardów raportowania określonych przez polskie, czy amerykańskie prawo?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Zamierzamy się stosować do najlepszych praktyk rynkowych obowiązujących w Polsce. Nasze akcje mają być notowane na GPW i zamierzamy respektować zwyczaje oraz przyzwyczajenia polskich akcjonariuszy. Planujemy zwoływać WZA w Polsce.
Zamierzamy aktywnie komunikować się z akcjonariuszami. Będziemy wypełniać takie same obowiązki informacyjne jak inne spółki notowane w Warszawie. Nasze stanowisko w tej sprawie opisaliśmy też w prospekcie.

Obrazek użytkownika Anonim
OcoCho

Wczoraj opublikowaliście informacje, jako aneks do prospektu, na temat umowy z Fulham, co on oznacza?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Negocjujemy szereg kontraktów biznesowych. Umowy są podpisywane na bieżąco – to jedna z nich. Staramy się dotrzeć z ofertą do wszystkich znaczących producentów komponentów oświetleniowych na świecie.
Umowy te mają charakter długoterminowy, oznacza to że partner będzie masowo produkować i dystrybuować komponenty z naszym oprogramowaniem.

Obrazek użytkownika Anonim
Mike

Jaki zasięg ma łącze Bluetoth Mesh? Jak bardzo jest energopotrzebne?

Obrazek użytkownika Szymon Słupik
Szymon Słupik

Sieć Mesh może transmitować dane przez wiele punktów. Dane mogą przeskakiwać przez wiele punktów, takich skoków może być ponad 100. Zasięg pojedynczego skoku to ok. 30 m w budynku i do 500 m w przestrzeni otwartej. To pozwala pokrywać nam duże obiekty komercyjne, przemysłowe: szpital, magazyn, szkoła, biurowiec.
Polecam tekst opublikowany właśnie przez organizację Bluetooth na blogu – Warto przeczytać dla lepszego zrozumienia tematu! Super wyczerpuje temat 
https://blog.bluetooth.com/mesh-in-large-scale-networks

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Gdzie szukać informacji o produktach z Waszym oprogramowaniem? Czy te informacje są gdzieś ogłaszane. Producenci? Ktoś, coś?

Obrazek użytkownika Szymon Słupik
Szymon Słupik

Wszystkie produkty z technologią Bluetooth, dopuszczone do obrotu są ewidencjonowane i prezentowane w bazie danych Bluetooth SIG, jako tzw. "end products". Jest to baza publiczna.
Przykład najnowszego multisensora Murata jest tutaj: https://launchstudio.bluetooth.com/ListingDetails/62582
Z listingu widać, że produkt ten zawiera mikroprocesor Nordic Semiconductor i oprogramowanie Silvair.

Obrazek użytkownika Anonim
Mike

Czy ktoś inny może rozwinąć podobne rozwiązanie jak Bluetooth Mesh?
Jakie są Wasze przewagi konkurencyjne?

Obrazek użytkownika Szymon Słupik
Szymon Słupik

Standard Bluetooth Mesh oparty jest na technologii, którą Silvair rozwija od 2014 r. Mamy kilkuletnią przewagę już na samym starcie. Do dziś – czyli prawie rok od zatwierdzenia standardu jesteśmy jedynym dostawcą kompletnego oprogramowania.
Oczywiście w dłuższym horyzoncie pojawią się produkty oparte o soft innych firm. Będzie to dla nas korzystne bo dzięki standardowi urządzenia będą mogły być włączone w naszą platformę.
Dokumentacja Bluetooth Mesh w organizacji Bluetooth jest publiczna, protokół jest opisany, standard zatwierdzony. Ale to tak jak mieć książkę o tym jak zbudować pasażerski odrzutowiec. Wiedza jest powszechna, fizyka taka sama na całym świecie – ale jednak liczących się producentów samolotów na całym świecie jest kilku.
Podobnie w naszej branży, stopień złożoności jest tak duży, że trzeba mieć wyjątkową wiedzę by na podstawie instrukcji obsługi stworzyć gotowy produkt. My go mamy.

Obrazek użytkownika Anonim
Neo

Czy spółka planuje mieć dział sprzedaży zarówno w USA i w EUROPIE?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Spółka ma dział sprzedaży - business development w Europie i USA. Wiceprezes ds. sprzedaży Ray Pfeifer, pracuje na codzień w naszym biurze w San Francisco. Ze środków pozyskanych z emisji planujemy rozbudować dział sprzedaży zarówno w USA jak i w Europie.

Obrazek użytkownika Anonim
Neo

Na dzień dzisiejszy ile spółka ma podpisanych umów na wdrożenie swoich produktów/licencji ?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Dzięki zatwierdzonemu wczoraj aneksowi do prospektu mogę potwierdzić kolejny, czwarty już kontrakt z producentem komponentów oświetleniowych

Obrazek użytkownika Anonim
K.Chechow

Czy macie zespół, który będzie zajmował się wdrożeniem Waszego systemu w budynkach?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Nasze rozwiązanie jest w pełni skalowalne, instalowane przez partnerów, firmy instalatorskie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy współpracują Państwo z jakimiś ESCO? Jeśli tak, to z jakimi? Na jakiej podstawie opiera się ta współpraca?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Cieszy mnie to pytanie - to pozwala mi sądzić, że inwestorzy rozumieją już nasz sposób wejścia na rynek. Nawiązaliśmy współpracę z kilkudziesięcioma ESCO (Energy Services Companies) w USA i Europie. Cześć z nich np. Sylvania czy Demand Lighitng już zaprezentowała swoje rozwiązania bazujące na komponentach z naszą technologią.

Obrazek użytkownika Anonim
AAA

Kiedy break even? Czasowo lub wolumenowo

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

W ciągu najbliższych dwóch lat zamierzamy osiągnąć dodatnie przepływy netto.

Obrazek użytkownika Anonim
Mateusz

Czy planujecie wykorzystanie BT Mesh w dziedzinach innych niż Oświetlenie? W jakich gałęziach IoT chcecie się dalej rozwijać?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Oświetlenie to pierwsza kategoria produktów, które adresujemy. Potencjał jest znacznie większy. Bardzo ekscytujące wydaje się być pole związane ze śledzeniem i lokalizacją przedmiotów. Np. sprzęt w szpitalu, bagaże na lotniskach, elektronarzędzi na budowie. Posiadając gęstą infrastrukturę oświetleniową możemy jej używać do precyzyjnej lokalizacji przedmiotów emitujących sygnał Bluetooth.

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Widzę jeszcze wiele pytań, niestety czas dobiega końca. Mamy jeszcze dziś szereg spotkań z inwestorami, w pierwszej wolnej chwili postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania. Bardzo dziękujemy.
Rafał, Szymon, Adam

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

AKTUALIZACJA z 02.07.2018, godz. 12:30: Poniżej publikujemy odpowiedzi na pytania, na które przedstawiciele spółki odpowiedzieli po zakończeniu czatu.

Obrazek użytkownika Anonim
Han Jan

Kiedy mogą pojawić się pierwsze przychody z kontraktów z producentami oświetlenia

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Pierwsze przychody za licencje od oprogramowania instalowanego przez producentów sprzętu pojawią się prawdopodobnie już w wynikach za III i IV kwartał tego roku. Przychody z abonamentów, czyli usług związanych z obsługą urządzeń już zainstalowanych w budynkach powinny pojawić się w przyszłym roku. Współpraca z takimi firmami jak Fulham czy Murata oznacza, że produkty z naszym firmware znajdą się w produkcji masowej. Rozmawiamy z wieloma kolejnymi producentami.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy fakt że standard przez was promowany, w którym komunikują się urządzenia jest ogólnodostępny nie sprawi, że zaraz pojawią się domorosłe firmy tworzące oprogramowanie do obsługi sieci oświetleniowych i tym samym stworzą wam konkurencję?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Odpowiadaliśmy na podobne pytanie, ale warto dodać pewien istotny kontekst.


Takie produkty się pojawią. Może nie „zaraz”, ale za jakiś czas z pewnością tak. Prawdę mówiąc czekamy na taki moment. Dzisiaj spotykamy się z opiniami, że Bluetooth Mesh to standard jednej firmy – Silvair. Pojawienie się produktów innych producentów paradoksalnie wzmocni naszą pozycję. Ponadto – to ważne – gros naszych przychodów będzie pochodzić z Platformy Silvair (planowanie / budowanie sieci, monitoring, usługi IoT w modelu abonamentowym). Nasza platforma może obsługiwać produkty bazujące na oprogramowaniu innych firm – na tym polega standard.

Obrazek użytkownika Anonim
Ciekawski

Dzień dobry
Lighting control as a service ma być Silvara produktem abonamentowym. Moje pytanie jest więc takie, czy duże spółki takie jak Google zaraz nie zrobią konkurencji i zaproponują podobne rozwiązanie, ale za darmo, a właściwie za dostęp do zbieranych przez czujniki danych? Jakie jest ryzyko takiego scenariusza?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Sterowanie oświetleniem to wbrew pozorom skomplikowane zagadnienie. Google nie zrobi wszystkiego co można zrobić. Jest wiele obszarów – bardzo głębokich i szerokich nisz, które można zagospodarować mając innowacyjny produkt. Możemy natomiast myśleć o Google jako o odbiorcy naszych danych – potencjalnie np. systemy oświetleniowe włączone w naszą platformę mogą wspomagać nawigację wewnątrz budynków – tam, gdzie nie sięgają satelity. Nasi klienci za pośrednictwem naszej platformy mogą potencjalnie udostępniać do systemów nawigacyjnych pozycje lamp, które emitują sygnały beaconów Bluetooth, zwiększając precyzję nawigacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Janek

Jak dużą paletę produtków już ma spółka do zaoferowania instalatorom oświetlenia w biurowcach?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Obecnie oferujemy producentom komponentów oświetlenia Silvair Lighting Firmware – czyli oprogramowanie instalowane w komponentach producentów oświetlenia, które umożliwia urządzeniom komunikację między sobą i pozwola na autonomiczne sterowanie natężeniem, barwą światła oraz zbieranie informacji o sposobach użytkowania pomieszczeń oraz samych urządzeń. Oprogramowanie Silvair oferowane jest producentom komponentów oświetleniowych w tym sterowników, czujników, konwerterów czy przełączników, etc. Komponenty obecnie dostępne na rynku pozwalają na budowanie kompletnych systemów inteligentnego oświetlenia.


Z chwilą, kiedy sprzęt zostanie zainstalowany w budynkach użytkownicy będą mogli korzystać z Platformy Silvair – to opracowywana przez spółkę platforma technologiczno-usługowa obejmująca cyfrowe narzędzia do uruchomienia, konfiguracji i zarządzania inteligentną siecią oświetleniową oraz infrastrukturę umożliwiającą świadczenie przez Spółkę innowacyjnych usług, np. związanych z zarządzaniem nieruchomościami. Będą one związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i wizualizacją danych generowanych przez inteligentną sieć oświetleniową, wyposażoną w czujniki. Usługi będą świadczone zdalnie, w oparciu o rozwiązania w chmurze, przez dedykowaną witrynę internetową.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Jak duże są koszty działalności i na ile czasu wystarczy spółce gotówki jeśli by jednak do tego IPO nie doszło?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Wierzymy, że pozyskamy z oferty kwotę, która pozwoli na realizację naszych celów. W Prospekcie wymieniamy inne możliwości pozyskania kapitału. Zakładamy, że pozyskane środki z oferty akcji wystarczą nam na dwa lata prowadzenia działalności, a po tym czasie będziemy już w stanie finansować się z generowanych przepływów pieniężnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

na jakim etapie są prace nad produktami, z których Sivair ma mieć przychody abonamentowe?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Pierwsze elementy Platformy Silvair (o której wcześniej pisaliśmy dość szczegółowo) tj. cyfrowe narzędzia do konfiguracji sieci są już na bardzo zaawansowanym etapie, działają i przechodzą obecnie fazę testów. Zakładamy, że środki pozyskane z emisji akcji pozwolą nam rozwój kolejnych elementów Platformy, które będą stanowić bazę dla realizacji docelowego wachlarza usług. Chcemy by klienci mogli korzystać z niej już od momentu uruchomienia urządzeń z naszym oprogramowaniem w budynkach. Sądzimy że pierwsze wdrożenia będą miały miejsce na przełomie bieżącego i następnego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Vaquero

Czy są już ogłoszone/dostępne jakieś produkty z waszym firmware? Jeśli tak, to gdzie można znaleźć o nich informację? Czy są one jakoś promowane? Jaki jest ich potencjał?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Tak jak wcześniej napisaliśmy, produkty z technologią Silvair już są na rynku. Murata, jeden z największych dostawców na rynku elektroniki dla systemów oświetleniowych, czujników, oferuje zaawansowany multisensor z naszym oprogramowaniem. Jest on już oferowany klientom i prezentowany w katalogu Murata.


https://wireless.murata.com/eng/products/wireless-connectivity-platforms...


Kolejne urządzenia z naszymi rozwiązaniami (jest ich obecnie ponad 20), przechodzą fazę certyfikacji i dopuszczenia do sprzedaży. Rozmawiamy z wieloma innymi producentami komponentów, którzy niebawem będą informowali o swoich wdrożeniach.


Potencjał jest ogromny – nasz pomysł biznesowy bazuje właśnie na wykorzystaniu możliwości tych urządzeń działających w sieci Internetu Rzeczy. Inteligentne sterowanie oświetleniem i możliwość oszczędzania energii do dopiero początek.


Poniżej kilka przykładów innych zastosowań:


Szybkie i dokładne monitorowanie zasobów w przestrzeniach dzięki znacznikom Bluetooth, m.in.:


- monitorowanie bagażu na lotniskach
- śledzenie sprzętu i paczek w halach magazynowych
- lokalizowanie sprzętu medycznego


Mniejsze koszty utrzymania przestrzeni i lepsza nawigacja. Badanie i wizualizacja ruchu, m.in.:


- monitorowanie efektywności wykorzystania przestrzeni biurowej
- geolokalizacja osób i przedmiotów wraz z najkrótszą ścieżką dotarcia
- lepsza ekspozycja produktów przy zastosowaniu danych o ruchu w obiektach handlowych


Wzbogacone doświadczenie użytkowników przestrzeni. Wykorzystanie infrastruktury IoT do informowania o dodatkowych możliwościach, m.in:


- dodatkowe informacje o dziełach w muzeach i galeriach w formie notyfikacji na urządzenia mobilne
- wysyłanie dodatkowych promocji i zniżek w zasięgu konkretnych produktów
- nawigowanie pasażerów na lotniskach do odpowiednich bramek

Obrazek użytkownika Anonim
Kowal

Jakie są konkurencyjne standardy albo rozwiązania do Bluetooth mesch?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Większość konkurencyjnych rozwiązań to rozwiązania zamknięte, wymagające instalowania całej infrastruktury na bazie komponentów pochodzących od jednego producenta. W Europie popularny jest przewodowy system DALI, ma on istotne ograniczenia: wymaga centralnych sterowników, z których jedne może obsłużyć maksymalnie 64 adresy (czyli np. 32 sensory i 32 oprawy oświetleniowe).


Wśród systemów bezprzewodowych czasem jako konkurencyjne traktowane są ZigBee i Thread. Obydwa bazują na dość starym radiu 802.15.4. To radio jest 8-krotnie wolniejsze od Bluetooth i nie umożliwia budowania dużych sieci. Z umiarkowanym sukcesem jest stosowane w małych instalacjach domowych (używa go np. system Philips Hue). Thread mimo szumnych zapowiedzi nie przebił się na rynku – od momentu ogłoszenia 4 lata temu (lipiec 2014) powstały jedynie dwa produkty – Nest Thermostat i Nest Smoke Sensor. Kolejny produkt Nest – Temperature sensor – jest już zbudowany na bazie Bluetooth’a. Ze względu na przestarzałe radio żaden z tych standardów nie stanowi dla nas istotnego zagrożenia.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz

Deklarujecie, że jesteście liderem w implementacji protokołu bluetooth mesh, ale to nie jest przecież jedyny sposób komunikacji w IoT. Na jakim etapie są rozwiązania oparte o Wifi i w jakim stopniu stanowią alternatywę dla tego co oferujecie?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Dotychczasowe rozwiązania stosowane w ramach technologii przewodowych, jak również dostępnych obecnie standardów bezprzewodowych nie są w stanie sprostać wysokim wymaganiom rynku nieruchomości komercyjnych. Bluetooth jest najlepszy do tego typu zastosowań. Daje pełną interoperacyjność, jest standardem globalnym, powszechnym w każdym urządzeniu mobilnym. Radio Bluetooth zużywa mało energii, jest bezpieczne. Standard ma same zalety.


Standard WiFi nie nadaje się do IoT. Jest zbyt „ciężki” i urządzenia WiFi pobierają zbyt dużo energii. WiFi nie pozwala również na stosowanie topologii kraty – wszystkie urządzenia muszą być w bezpośrednim zasiegu punktu dostępowego (access point’a). Awaria punktu dostępowego WiFi powoduje utratę komunikacji wszystkich urządzeń z niego korzystających. Trudno jest również uzyskać skalowanie punktów dostępowych WiFi. Typowe przystępne cenowo punkty dostępowe WiFi nasycają się przy 20-30 urządzeniach. Urządzenia profesjonalne są natomiast bardzo drogie – wymagają bardzo zaawansowanych procesorów i wielu układów radiowych.


O pozostałych standardach opartych o radio 802.15.4 (ZigBee i Thread) pisaliśmy powyżej. Świetnym kompendium wiedzy na ten temat jest e-Book, który można pobrać ze strony Silvair: http://www.ebook.silvair.com/ https://silvair.com/en/resources/tale-five-protocols/

Obrazek użytkownika Anonim
toruniak

Czy akcje będą notowane na rynku równoległym GPW, czyli na podwójnym fixingu?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Akcje będą notowane na rynku równoległym. Dla inwestorów praktycznie nie ma to żadnego znaczenia, notowania na rynku równoległym odbywają się w systemie ciągłym.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Czy globalne firmy, zaangażowane już w intelligent lighting sa realną konkurencją dla Silvair, czy będą raczej korzystały z Waszych rozwiązań?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Jesteśmy konkurencją dla producentów systemów sterowania, gdyż eliminujemy ich z rynku – przestają być potrzebni. W architekturze Bluetooth Mesh inteligencja umieszczona jest w lampach i sensorach, nie jest wymagany „system” z centralnym sterownikiem. W naszym rozwiązaniu oprawy oświetleniowe i sensory tworzą kolektywnie inteligentny układ, zachowujący się podobnie jak rój owadów, klucz ptaków czy ławica ryb. To przełomowa architektura. Bazujac na niej wzmacniamy pozycję producentów sensoryki i opraw oświetleniowych, które uzyskują funkcje kontroli oświetlenia, a centralne sterowniki stają się zbędne.


W zakresie oprogramowania realizującego „rozproszoną inteligencję” mamy istotną przewagę już na samym starcie. Do dziś – czyli prawie rok od zatwierdzenia standardu jesteśmy jedynym dostawcą kompletnego oprogramowania. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że w naszym zespole pracują najlepsi na świecie specjaliści w obszarze wykorzystania Bluetooth Mesh do rozwoju Internetu Rzeczy. Producenci komponentów oświetlenia chętnie rozmawiają z nami o możliwości wykorzystania naszych rozwiązań. Nie mają kompetencji do tego by samodzielnie rozwijać oprogramowanie o takim stopniu złożoności. Trzeba wiedzieć, że na rynku producentów komponentów oświetlenia panuje duża specjalizacja i nawet wielkie koncerny, znane marki, korzystają z rozwiązań wypracowanych przez wyspecjalizowanych partnerów.

Obrazek użytkownika Anonim
AAA

1Jaki jest model businessu – za co przychody –proszę podać % podział na opłaty licencyjne i wdrożeniowe
2 Organizacji Bluetooth Special Interest Group (Bluetooth SIG) ile ma członków kiedy założona?
3 Ile gotówki przepala firma Q i czy ta kwota wzrośnie?
4 Kiedy możliwe pierwsze komercyjne wdrożenie?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Opowiadając po kolei:


Model biznesowy polega na sprzedaży licencji na oprogramowanie, opłatach za uruchomienie urządzeń z naszym systemem i dalej na pobieraniu opłat abonamentowych za zarządzanie.


Załóżmy, że kwota za licencję od jednej sztuki urządzenia z oprogramowaniem Silvair to X. Taką kwotę dostajemy w chwili kiedy urządzenie zostanie wyprodukowane przez producenta sprzętu i będzie gotowe do sprzedaży. Z chwilą jego uruchomienia w budynku otrzymamy od firmy wdrażającej rozwiązania kwotę, która jest kilkukrotnie większa niż opłata licencyjna. Następnie będziemy podpisywać długoterminowe umowy abonamentowe na zarządzanie systemami, a także dodatkowe umowy na obsługę i przetwarzanie danych zbieranych przez urządzenia wykorzystujące Bluetooth Mesh. Przy czym w przyszłości niekoniecznie muszą to być urządzenia tylko z oprogramowaniem Silvair – ważne by działały zgodnie ze standardem Mesh.


Bluetooth SIG – to organizacja założona w 1998 r., która opracowała standard Bluetooth i dalej go rozwija – tworzą ją największe firmy technologiczne świata, a członkami mogą być wszyscy, którzy rozwijają technologię opartą na Bluetooth. Szczegóły tutaj https://www.bluetooth.com/about-us/board-of-directors


Szymon Słupik, dyrektor technologiczny oraz współzałożyciel Silvair jest przewodniczącym grupy Mesh Working Group w organizacji Bluetooth SIG. To ogromne wyróżnienie i dowód na to, że Szymon jest jednym z najlepszych na świecie ekspertów zajmujących się standardem Mesh.


Wierzymy, że pozyskamy z oferty kwotę, która pozwoli na realizację naszych celów. W Prospekcie wymieniamy inne możliwości pozyskania kapitału. Zakładamy, że pozyskane środki z oferty akcji wystarczą nam na dwa lata prowadzenia działalności, a po tym czasie będziemy już w stanie finansować się z generowanych przepływów pieniężnych.


Pierwsze komercyjne wdrożenia pojawią się jeszcze w tym roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Tedek

W jaki sposób spóka ustaliła cenę emisyjną?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Cena emisyjna zostanie ustalona w oparciu o proces budowy księgi popytu i będzie ogłoszona 10 lipca.

Obrazek użytkownika Anonim
oram

komu i jakie korzyści daje wasze rozwiązanie?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Pisaliśmy o tym już wcześniej, ale dodajmy, że dzięki technologii opracowanej przez Silvair przedmioty są w stanie komunikować się bezpośrednio ze sobą, łączyć w sieć, a zebrane dane przekazywać do dalszej analizy. Połączenie lamp LED i czujników w jedną sieć z wykorzystaniem oprogramowania Silvair powinno pozwolić na wdrażanie scenariuszy umożliwiających ograniczenie zużycia energii czy poprawę samopoczucia użytkowników przestrzeni. Oprogramowanie Silvair ma pozwolić również na gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących sposobu korzystania z oświetlenia, budynku, a nawet z przedmiotów wyposażonych w Bluetooth znajdujących się w budynku (monitorowanie przedmiotów, zasobów, wizualizacja ruchu użytkowników i przedmiotów w przestrzeni czy diagnostyka produktów). Tak zaawansowana technologicznie infrastruktura umożliwia także dostarczenie zupełnie nowych usług m.in. w oparciu o beacony wspierających sprzedaż (powiadomienia o promocjach, dodatkowe informacje o produktach, poszukiwanie sprzętu w szpitalach, elektronarzędzi na budowach, bagaży na lotniskach). Możliwe będzie lepsze wykorzystanie przestrzeni biurowej czy komercyjnej, ograniczenie kosztów zarządzania budynkami – np. sprzątania (firma sprzątające wejdzie tylko do tych pomieszczeń, które były używane). Zastosowań jest bardzo wiele.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

czy efekt zastosowania sieci oświetlenia z Państwa technologią nie jest podobny do zastosowania czujek ruchu, które są często stosowane np. w szpitalach, tylko, że stosunkowo niedrogie? Jak mają się koszty zastosowania Państwa technologii do kosztów związanych z czujkami ruchu?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Czujniki ruchu to bardzo proste systemy zarządzania oświetleniem. Wie o tym każdy, który skorzystał z toalety, gdzie światło włączyło się automatycznie – i automatycznie wyłączyło po kilkunastu sekundach.


Nasze rozwiązanie pozwala nie tylko na monitorowanie obecności. Wyobraźmy sobie, że zbliżamy się do toalety – sieć oświetlenia zbierając dane o naszym ruchu będzie o tym wiedziała i zanim otworzymy drzwi światło już tam będzie się świecić. Nie zgaśnie do chwili, kiedy wyjdziemy – to bardzo prosty, ale obrazowy przykład.


Inny przykład - systemy z naszym rozwiązaniem mogą np. zbierać dane o natężeniu światła w całym open-space. Kiedy słońce świeci mocno, lampy przy oknach gasną automatycznie, a te w głębi biura świecą słabiej – dając cały czas takie samo oświetlenie, ale wyraźnie zmniejszając zużycie energii. W chwili kiedy przychodzi zmierzch, albo słońce znika za chmurami, światło automatycznie reaguje. Może zmieniać się barwa światła – bo korzystamy z oświetlenia LED. Inna będzie barwa światła rano, inna wieczorem.


Poza tym oświetlenie to dopiero początek – sensory rozmieszczone w systemach oświetlenia mogą zbierać dane o samych lampach (informować o usterkach, mierzyć wykorzystanie i trwałość urządzeń), o użytkownikach przestrzeni – czyli jak pracownicy korzystają z przestrzeni w biurze. Być może firma wynajmująca całe piętro może dowiedzieć się, że potrzebuje tylko połowę tej przestrzeni.


Dzięki temu, że lampy są wszędzie, a w każdej z nich może być sensor Bluetooth Mesh, możemy dawać informacje o zachowaniach klientów w sklepie, o położeniu przedmiotów w magazynach, o tym gdzie są walizki na lotniskach, i tak dalej.


Koszty naszego rozwiązania są zdecydowanie niższe od kosztów rozwiązań inteligentnego oświetlenia i systemu sensorów opartych na technologiach przewodowych. Po pierwsze, do instalacji wystarczy tylko źródło energii – czyli włączenie żarówki LED z naszym rozwiązaniem do gniazda. Nie ma potrzeby stosowania kabli do przesyłu danych. Poza tym nie ma w budynku „jednostki centralnej” sterującej systemem. Całą instalację można skonfigurować za pomocą tabletu, przez Bluetooth, i zarządzać nią zdalnie, poprzez Platformę Silvair działającą w chmurze.

Obrazek użytkownika Anonim
Mike

Jakie są najwieksze ryzyka zwiazane w dalszym wprowadzaniam technologii Bluetooth Mesh?
Co jest obecnie dla Was największym wyzwaniem?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Wyzwaniem jest dla nas skalowanie organizacji. Komercjalizujemy produkt i wymaga to znacznej rozbudowy organizacji w obzszarach: business development, marketing oraz wsparcia technicznego. Od strony technologii nie mamy wyzwań większych niż te, którym stawialiśmy czoła 4 lata temu rozpoczynając prace na Bluetooth Mesh. Produkt też jest w bardzo dobrej kondycji. Nie oznacza to bynajmniej, że zwalniamy z produktem i technologią – tam nadal będzie szybki rozwój, ale w takim trybie działamy już dobrych kilka lat.

Obrazek użytkownika Anonim
Neo

Ile spółka powinna mieć podpisanych kontraktów (standardowych) aby być rentowną ?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Zakładamy, że w ciągu około dwóch lat osiągniemy próg rentowności i będziemy generować dodatnie przepływy pieniężne.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Wdrożenie Waszej technologii zależy od wielu czynników jednocześnie. Który jest kluczowy, aby ta kula śnieżna zaczęła nabierać tempa i standard się nie tylko przyjął, ale stał się dla samego Silvaira źródłem przychodów i zysków?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Jesteśmy przekonani, że rewolucja Internetu Rzeczy już się zaczęła i nie ma od tego odwrotu. Ogromny globalny trend związany z „ledyfikacją” czyli wymianą oświetlenia na LED-owe nam sprzyja. Każda lampa LED może zostać wyposażona w nasze rozwiązanie, a stąd już tylko krok do budowy kompletnych systemów wykorzystujących sensory, nie tylko do sterowania oświetleniem, ale do zarządzania całymi budynkami.


Pierwszym etapem jest dostarczenie na rynek produktów z naszymi rozwiązaniami. Obecnie do sprzedaży trafiają pierwsze urządzenia. Kolejne urządzenia z naszymi rozwiązaniami (jest ich obecnie ponad 20) przechodzą fazę certyfikacji i dopuszczenia do sprzedaży. To jest mały fragment tego co możemy ujawnić, bo rozmawiamy z wieloma innymi producentami komponentów, którzy niebawem będą informowali o swoich wdrożeniach.


Nawiązaliśmy też współpracę z kilkudziesięcioma ESCO (Energy Services Companies) w USA i Europie, które zajmują się wdrażaniem rozwiązań w budynkach. Cześć z nich np. Sylvania czy Demand Lighitng już zaprezentowała swoje rozwiązania bazujące na komponentach z naszą technologią.


Pierwsze przychody za licencje od oprogramowania instalowanego przez producentów sprzętu prawdopodobnie pojawią się już w wynikach za III i IV kwartał tego roku. Natomiast, zgodnie z naszymi założeniami, przychody z abonamentów, czyli usług związanych z obsługą urządzeń już zainstalowanych w budynkach prawdopodobnie pojawią się w przyszłym roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki jest aktualny akcjonariat spółki?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Jako założyciele kontrolujemy spółkę i utrzymamy kontrolę po IPO. Dokładny akcjonariat przedstawiamy w Prospekcie. Zapraszamy też do zapoznania się z naszą prezentacją. https://silvair.com/pl/oferta-publiczna/prezentacje/

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak można zapisać się na akcje? Rachunek w domu maklerskim wystarczy, czy w jakimś konkretnym trzeba zrobić zapis?

Obrazek użytkownika Rafał Han
Rafał Han

Oferującym jest Dom Maklerski Trigon. Zapisy przyjmują tez Noble Securities i DM BOŚ. Informacje o zapisach dostępne są tutaj: https://silvair.com/pl/oferta-publiczna/zapisy-na-akcje/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.