Przejdź do treści

udostępnij:

Gry i lekarstwa tegorocznymi liderami wzrostów branżowych indeksów na GPW

Udostępnij

Od początku roku indeks WIG-leki zyskał około 30%, a WIG-gry – 24%. Odnotowały tym samym największy skok w górę spośród wszystkich branżowych wskaźników na warszawskiej giełdzie. Choć zestawienie obu indeksów zdominowane jest przez odpowiednio Celon Pharmę i CD Projekt, to ich dobra forma jest zaskoczeniem.

Przypomnijmy, że zgodnie z tegorocznymi prognozami ekonomistów, 2024 r. miał być rokiem wydatków konsumentów oraz utrzymujących się wysokich stóp procentowych. Z tych powodów wśród tegorocznych pretendentów do wzrostów specjaliści wymieniali przede wszystkim spółki związane z branżą odzieżową oraz banki. Rzeczywistość okazała się nieco inna.

Zobacz także: Polskie akcje dały dobrze zarobić w 2023 roku. Oto dlaczego dobra passa polskiej giełdy w 2024 roku może być kontynuowana

Celon Pharma rozbujała WIG-leki

Od początku lipca notowania Celon Pharmy zyskały ponad 80%, dzięki czemu kapitalizacja spółki przekroczyła 1,4 mld zł. Warto wspomnieć, że walory firmy mają udział w indeksie WIG-leki przekraczający 40%. Przyczyną tak dużego zainteresowania kupujących były opublikowane na początku miesiąca wyniki II fazy badań klinicznych kandydata leku na schizofrenię. Jak się okazało, substancja pomaga w leczeniu średniozaawansowanej i zaawansowanej schizofrenii. Z tego też powodu wartość projektu, szacowana na 20 mln dolarów upfront payment, miała zwiększyć się kilkanaście razy.

Notowania indeksu WIG-leki od początku 2024 r.

WIG-leki 2024

W tym miejscu trzeba podkreślić kiepską kompozycję indeksu WIG-leki. Pomijając fakt dużej zależności od wspomnianej Celon Pharmy, co zakrzywia obraz rynku, nie grupuje on innych spółek działających w szeroko rozumianej branży biotechnologicznej. W ostatnich tygodniach pozytywne informacje publikowały bowiem m.in. Pure Biologics (chodzi o zgodę FDA na przeprowadzenie badania klinicznego cząsteczki PBA-0111 oraz pierwsze podanie cząsteczki PBA-0405) czy PolTreg, jednak obie firmy nie są uwzględnione w WIG-leki. GPW Benchmark dostrzegło tę lukę i od 24 czerwca wprowadziło indeks WIGmed. Wprawdzie w tym przypadku również akcje Celon Pharmy mają największy udział, jednak wynosi on 10%, a indeks zawiera szerszy przekrój spółek, m.in. wspomniane Pure Biologics i PolTreg.

Według ekspertów, informacje dotyczące dalszych etapów badań będą pojawiać się u spółek z branży coraz częściej, co związane jest z ich większą dojrzałością. „Spółki są coraz bardziej dojrzałe, więc wyników też powinno być więcej, też w innych spółkach, które do tego indeksu nie należą. Oceniając potencjał należy patrzeć na projekty, prawdopodobieństwa sukcesu, wyniki badań przedklinicznych/klinicznych, a na koniec prawdopodobieństwo podpisania umowy partneringowej. Myślę, że na to będą czekać inwestorzy w Celonie” komentuje dla Strefy Inwestorów Sylwia Jaśkiewicz, dyrektorka zarządzająca w dziale analiz i rekomendacji DM BOŚ.

Zobacz także: Celon Pharma w górę o 40%. CEO widzi ogromny potencjał kandydata na lek na schizofrenię

CD Projekt zakończy bessę w gamedev?

Podobnie sytuacja rysuje się w przypadku indeksu WIG-gry, który zyskał dotychczas niemal 24%. Tutaj specjaliści również uważają, że nie jest on godną reprezentacją struktury branży, ponieważ ponad 70% udziału mają w nim akcje CD Projektu. Cena walorów twórcy Cyberpunka i Wiedźmina wzrosła w tym roku o ponad 40%. Co ciekawe, choć akcje były chętnie kupowane, to w ostatnich miesiącach spółka nie podała raportu, który mógłby je uzasadniać. Zdaje się, że inwestorzy zajmują długoterminowe pozycje pod nadchodzącą w latach 2026-2027 premierę kolejnego Wiedźmina.

Notowania indeksu WIG-gry od początku 2024 r.

WIG-gry 2024

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy we wcześniejszych tekstach, pojawia się coraz więcej oznak zmiany nastawienia inwestorów do rodzimego gamedevu. Pierwszą była kwietniowa premiera Manor Lords, city buildera osadzonego w średniowiecznym świecie autorstwa Slavic Magic. Choć spółka nie ma w planach giełdy, to jej sukces komercyjny wpłynął na potencjał Frostpunka 2 ze stajni 11 bit studios. Gra obecnego na GPW studia pojawi się na rynku 20 września. Co więcej, kilka tygodni później zadebiutuje nowe IP studia The Alters.

Eksperci podkreślają również, że nie tylko polska, ale i światowa branża gier dołek ma za sobą. Zwolnienia wyhamowały, studia przeprowadziły rewaluację projektów i teraz mają zbroić się w IP na nowe okno wydawnicze w latach 2026-2027.

Zobacz także: Polski rynek gier wychodzi z kryzysu obronna ręką. Jednocześnie branża przechodzi z wieku nastoletniego do wczesnej dorosłości - Adrian Górski MCI Capital

Faworyci nie poddają się

Trzeba zaznaczyć, że spółki typowane jako beneficjenci wysokich stóp procentowych i relatywnie silnego konsumenta także nie zawiodły. WIG-banki dotychczas zyskał około 20%. Analitycy podkreślają, że ze względu na stopy procentowe utrzymujące się na poziomie 5,75%, banki w przyszłym roku również mogą obdarować akcjonariuszy sowitą dywidendą.

Notowania indeksu WIG-banki od początku 2024 r.

WIG-banki 2024

Z kolei WIG-odzież, w którym aż 95% udział mają dwie spółki – LPP oraz CCC, wzrósł o 14,2%. Obie firmy zaraportowały w I kw. większe przychody oraz zysk netto, jednak inwestorzy widzą pewne obawy o to, czy kolejne kwartały pokażą prognozowaną przez gdańską spółkę dynamikę wzrostu przychodów. Co więcej, dane dotyczące sprzedaży detalicznej ciągle pokazują spadek wydatków społeczeństwa na tę kategorię produktów. W ujęciu rocznym w czerwcu zakupy odzieży i obuwia zjechały o 19,3% - wynika z danych GUS. Jak wyjaśniają ekonomiści, odczyt tych danych jest zaburzony ze względu na zmiany w liczeniu wskaźnika przez urząd.

Zobacz także: Sprzedaż LPP dynamicznie rośnie. Gigantowi odzieżowemu udało się zmniejszyć zapasy i zwiększyć marże

Udostępnij