Teoria Dowa

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Rodzaje trendów

Lokalizowanie trendów z wykorzystaniem teorii Dowa

W poniższym artykule chciałbym się podzielić ciekawymi przemyśleniami na temat rodzajów trendów. Związane to będzie z percepcją i spojrzeniem na rynek z różnej perspektywy z użyciem teorii Dowa. Będę się starał w pewnym stopniu udowodnić postawioną tezę na wykresie mWig40. Serdecznie zapraszam do lektury.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Trzy fazy bessy według Hamiltona

Rozwinięcie teorii Dowa - trzy fazy bessy

William Peter Hamilton w swojej książce z 1922 roku "The Stock Market Barometer", rozwijającej teorię Dowa przedstawił trzy fazy, które charakteryzują każdą bessę. W poniższym artykule przyjrzę się dokładnie temu zagadnieniu ilustrując wszystkie fazy na przykładach bessy internetowej po 2000 roku.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Trzy fazy hossy według Hamiltona

Rozwinięcie teorii Dowa - trzy fazy hossy

William Peter Hamilton w swojej książce z 1922 roku "The Stock Market Barometer" rozwijającej teorię Dowa zaprezentował trzy fazy, które charakteryzują każdą hossę. W poniższym artykule przyjrzę się dokładnie temu zagadnieniu, ilustrując wszystkie fazy na przykładach hossy internetowej przed 2000 rokiem. Dodatkowo postaram się również wyznaczyć fazy w hossie między 2001, a 2007 rokiem.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Giełda jako barometr gospodarki

Czy w myśl teorii Dowa indeksy giełdowe poruszają się w trendzie, zgodnie ze stanem gospodarki?

Mało kto o tym wie, ale Charles Dow był jednym z pionierów traktujących giełdę jako barometr gospodarki. Jako inwestor udowodnił na danych historycznych, że wydarzenia z giełdy wyprzedzają nieco stan gospodarczy w USA. W tym artykule chcę bliżej przyjrzeć się teorii Dowa, jej związkiem ze stanem gospodarki i możliwości wykorzystania tych informacji przy skutecznym inwestowaniu.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Połączenie teorii Dowa ze średnimi kroczącymi

Skuteczne zarabianie z pomocą teorii Dowa i średnich kroczących

W tym artykule chcę zaprezentować Ci jak zyskowne może być połączenie teorii Dowa oraz analizy średnich kroczących. Sprawdźmy, co stanie się gdy połączona zostanie teoria Dowa oraz analiza średnich kroczących.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Efektywność rynku

Co o manipulowaniu rynkiem mówi nam teoria Dowa?

Już na początku XX wieku Charles Dow w cyklu swoich artykułów zwrócił uwagę na problem efektywności rynku. W poniższym artykule postaram się zaprezentować jego spojrzenie na tę kwestię związaną z inwestowaniem.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Wprowadzenie do teorii Dowa

Czym jest i do czego służy teoria Dowa?

Amerykanin Charles Dow był dziennikarzem, który pisał artykuły na temat rynku giełdowego w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku. Był również jednym z założycieli dziennika Wall Street Journal. Dow jest także twórcą wskaźnika Dow Jones Industrial Average. Co ciekawe, nigdy nie ukończył studiów wyższych.

Dla nas najważniejsze jest jednak to, że oprócz pisania był przede wszystkim skutecznym inwestorem giełdowym i badaczem rynku, który zawarł swoje spostrzeżenia i obserwacje w cyklu artykułów. Po jakimś czasie wszystkie jego publikacje zostały zebrane w całość i nazwane Teorią Dowa.