InPost chce przejąć francuską firmę Mondial Relay za 565 mln euro. Kurs spółki Rafała Brzoski rośnie o blisko 7%
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 mar 2021, 11:48

InPost chce przejąć francuską firmę Mondial Relay za 565 mln euro. Kurs spółki Rafała Brzoski rośnie o blisko 7%

InPost Rafała Brzoski wykonuje krok w kierunku ekspansji zagranicznej. Kurs spółki notowanej na giełdzie w Amsterdamie reaguje bardzo pozytywnie.

InPost bierze na celownik Mondial Relay - francuską platformę do dystrybucji paczek e-commerce. Kwota transakcji prawdopodobnie wyniesie około 565 mln euro. Poinformował o tym na Twitterze sam Rafał Brzoska, prezes InPostu.

Co da InPostowi przejęcie Mondial Relay?

„Jak wskazywaliśmy podczas naszego IPO, ekspansja międzynarodowa jest kluczowym elementem strategii rozwoju InPost, a Mondial Relay da nam miejsce na jednym z największych rynków handlu elektronicznego w Europie, zapewniając wiele możliwości przyspieszenia naszego wzrostu i stworzenia wartości dla akcjonariuszy" – powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, serwisowi PAP Biznes.

Brzoska podkreślił, że ambicją InPostu jest uruchomienie pierwszych cross-borderowych dostaw na przestrzeni 12-18 miesięcy dla wybranych klientów. InPost będzie chciał kierować ofertę nie tylko na rynek polski i brytyjski, ale też francuski, hiszpański, włoski. „Tak naprawdę na tej naszej mapie nie ma tylko Niemiec i z tego powodu uważamy, że ta oferta ma szanse na szybką adopcję" – powiedział Brzoska.

Brzoska spodziewa się, że pierwsze dostawy będą realizowane z Europy Zachodniej do Polski. "Nadal uważamy, że polscy sprzedający mają dość duże obawy z wejściem i konkurowaniem na rynkach zagranicznych. Pamiętajmy, że to nie jest kwestia tylko wysyłki, przesyłki, ale także obsługi posprzedażowej i to jest bariera. Jak zawsze mamy misję edukowania naszych sprzedawców w Polsce, że naprawdę warto myśleć o rozwoju, warto wychodzić za granicę i my chcemy tym merchantom umożliwić wszelkie możliwe opcje na takie wyjście. Ale bądźmy realistami, spodziewam się, że to będzie inflow do Polski w pierwszej kolejności a nie odwrotnie" – dodał Brzoska w rozmowie z PAP Biznes.

Sieć Mondial Relay ma ponad 15,8 tys. punktów odbioru i nadania (głównie we Francji i Hiszpanii), w 2020 roku obsłużyła 131 mln przesyłek, miała 60 mln euro EBITDA i 437 mln euro przychodów brutto. Jej przejęcie ma być finansowane długiem, a transakcja ma zostać dopięta do końca II kwartału 2021 r.

Zobacz także: 19 spółek z GPW ogłosi swoje raporty roczne w tym tygodniu

Kurs InPostu w górę, tak jak wyniki w 2020 roku

Kurs spółki InPost notowanej na giełdzie w Amsterdamie reaguje bardzo pozytywnie. Rośnie dziś podczas sesji o 7%. To na pewno nie tylko efekt pojawienia się informacji o potencjalnym przejęciu, ale także publikacji szacunkowych wyników za 2020 rok.

InPost szacuje, że EBITDA w 2020 roku wyniosła 994 mln zł (+184% r/r). Marża EBITDA poszła w górę o 11 pkt. proc., do 39,3%. Przychody InPostu wyniosły około 2,5 mld zł (+104% r/r).

Spółka chwali się również, że wzrost wolumenu paczek w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku jest powyżej jej oczekiwań. W Polsce wolumen wzrósł w 2020 roku o 114% r/r, do 308 mln paczek. Wedle jej szacunków, rynek e-commerce wzrośnie w Polsce o ponad 20% r/r w 2021 roku.

Historia notowań InPostu w Amsterdamie

inpost wykres

Źródło: marketscreener.com

Przypomnijmy, że w spółkę InPost polscy inwestorzy mogą inwestować dzięki certyfikatom Raiffeisen Centrobanku, notowanym na GPW.

Zobacz także: Oto jak można inwestować w InPost na GPW, mimo że spółka Rafała Brzoski jest notowana w Amsterdamie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.