Oto jak inwestować w InPost na GPW, mimo że akcje spółki Rafała Brzoski są notowane w Amsterdamie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 mar 2021, 12:49

Oto jak można inwestować w InPost na GPW, mimo że spółka Rafała Brzoski jest notowana w Amsterdamie

W spółkę InPost można inwestować dzięki certyfikatom Raiffeisen Centrobanku, notowanym na GPW.

InPost to rodzimy paczkomatowy gigant, który zadebiutował niedawno na giełdzie w Amsterdamie. Nie trzeba mieć jednak konta w holenderskim biurze maklerskim, żeby spekulować na InPoście. Z Rafałem Brzoską można zarabiać także mając rachunek maklerski u polskiego brokera.

InPost z lewarem

Raiffeisen Centrobank udostępnił w swojej ofercie 4 certyfikaty, które umożliwiają inwestowanie w InPost. Są to dwa certyfikaty faktorowe z dźwignią x3 i x4, oraz dwa certyfikaty turbo z dźwignią x3,88 oraz x2,75.

Certyfikaty turbo RCB są to produkty bardzo podobne do tych oferowanych przez ING. Umożliwiają inwestorom lewarowany udział w zmianie ceny instrumentu bazowego. Są wyposażone w tzw. barierę knock-out – gdy kurs instrumentu bazowego jej dosięgnie, certyfikat turbo ulega zamknięciu przed terminem wykupu, co może przełożyć się na stratę całego kapitału. Bariera oraz cena wykonania są ustalane codziennie.

Certyfikaty faktorowe to instrumenty, które mają stały poziom dźwigni przy jednoczesnym braku bariery knock-out, i bez ograniczenia horyzontu czasowego ich trwania. Oczywiście, od zysków osiąganych na tych instrumentach trzeba zapłacić podatek Belki (19% od zysków).

Certyfikaty RCB na InPost

rcb inpst

Źródło: RCB

Notowania certyfikatu faktorowego Long InPost x3 na tle notowań spółki InPost

long inpost

Źródło: RCB

Warto podkreślić, że Raiffeisen Centrobank klientom polskich biur maklerskich udostępnia aż 5 841 certyfikatów – na rożne indeksy, towary, akcje spółek z zagranicznych giełd. Jednymi z większych ciekawostek są certyfikaty na główne indeksy giełdy rumuńskiej, słoweńskiej, chorwackiej czy też kazachskiej.

Zobacz także: Amerykanie boją się inflacji. Obligacje USA tanieją, o wiele szybciej niż europejskie, a to wywołuje niepewność na rynku akcji

Kurs InPostu spadł poniżej ceny otwarcia z debiutu

A co się dzieje z notowaniami InPostu? Nie dzieje się dobrze, bo kurs znajdował się podczas poniedziałkowej sesji poniżej ceny otwarcia z debiutu (19 euro). Przypomnijmy, że inwestorzy w ramach IPO kupowali akcje po 16 euro, sprzedanych zostało 175 mln papierów (stanowiących 35% kapitału), a wartość oferty wyniosła 2,8 mld euro.

Notowania spółki InPost na giełdzie w Amsterdamie

notowania inpost

Źródło: InPost

30 marca InPost ma podać wyniki roczne, a 19 maja odbędzie się WZA spółki. Kilkanaście dni temu do RN spółki została nominowana Cristina Berta Jones, która jest związania z holenderską platformą handlu żywnością Picnic, a wcześniej była na kierowniczych stanowiskach w spółce Naspers.

Akcjonariat spółki InPost*

inpost akcjonariat

* R. Brzoska kontroluje swój pakiet akcji poprzez A&R Investments

Źródło: InPost

Zobacz także: 5 rad, które Warren Buffett zawarł w swoim liście do inwestorów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.