Problemy China Evegrande wywołały spadki na giełdach, bo dług spółki jest większy, niż wielu państw
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 wrz 2021, 09:52

Problemy China Evergrande wywołały spadki na giełdzie, bo firma ma nominalny dług większy, niż wiele państw

Podczas dzisiejszej sesji notowania China Evergrande spadły o 13%, a momentami taniały o 18%. Wycena dewelopera znalazła się na poziomie najniższym od 11 lat, a dług jest nominalnie większy, niż w przypadku większości małych i średnich państw.

Tanieją również inne spółki z grupy China Evergrande. Wartość rynkowa Evergrande Property Services spada dziś o blisko 9%, a China Evergrande New Energy Vehicle Group o blisko 12%.

Zły sentyment rozlał się po azjatyckich giełdach. Indeks Hang Seng spada dziś o blisko 4%, Jakarta Composite Index zniżkuje o -1,2%, australijski All Ordinaries Index taniej o ponad 2% (gospodarka Kraju Kangurów jest silnie powiązana z chińską).

Notowania China Evergrande (linia pomarańczowa) na tle Hang Seng Index (niebieska) – 1 rok

ever hang seng

Źródło: Reuters

Trwają rozmowy na temat rolowania długu China Evergrande

Przypomnijmy, że China Evergrande to największy chiński deweloper, który ma 305 mld USD długu i przestał swoje zobowiązania regulować. Obecnie zaczął wyprzedawać mieszkania, by pozyskiwać środki na spłatę obligatariuszy. Nie jest dobrą wiadomością to, że tanieją spółki z jego grupy – one też miały zostać wystawione na ratunkową sprzedaż. Trwają też rozmowy z chińskimi bankami na temat możliwości rolowania długu China Evergrande, gdyż rząd chiński jak na razie daje sygnały, że nie chce ratować podmiotu za publiczne pieniądze.

Goldman Sachs zwraca uwagę, że z uwagi na to, iż w grupie obligacje emitowała zarówno spółka-matka, jak i spółki-córki oraz specjalny wehikuł, to restrukturyzacja długu jest dość skomplikowana i może być czasochłonna. Analitycy podkreślają także, że w najgorszym scenariuszu obligatariusze odzyskają ledwie niewielką część zainwestowanych pieniędzy.

Spółka China Evergrande powinna zapłacić 83,5 mln USD odsetek 23 września (od obligacji zapadającej w marcu 2022) oraz 47,5 mln USD 29 września, od obligacji zapadającej w marcu 2024. Jeśli w trakcie 30 dni od tych dat deweloper nie zapłaci, będzie to oznaczało, że de facto zbankrutował.

Deweloper jest największym w Państwie Środka korporacyjnym emitentem długu denominowanego w USD (ma 16% tego rynku). Wśród obligatariuszy China Evergrande jest około 130 banków oraz około 120 innego rodzaju firm, a wśród nich sporo wielkich, międzynarodowych firm inwestycyjnych i banków, m.in. HSBC, Invesco, BNP Paribas, AXA, BlackRock, Prudential czy Royal Bank of Canada.

Zobacz także: Ewentualne bankructwo Evergrande to nie tylko problem Chin. Obligacje dewelopera mają inwestorzy z całego świata

China Evergrande zadłużone bardziej, niż Polska czy Irlandia

By zdać sobie sprawę ze skali zadłużenia China Evergrande, warto zestawić je z zadłużeniem państw. Okazuje się, że chińska spółka jest zadłużona bardziej, niż wiele małych i średnich krajów. Oczywiście, do najbardziej zadłużonych rządów jej daleko (np. USA są zadłużone na 28,4 bln USD), jednak skala zadłużenia dewelopera i tak robi wrażenie.

China

Obligatariusze China Evergrande wynajęli firmy Moelis & Co. oraz Kirkland & Ellis do świadczenia usługi doradztwa w zakresie restrukturyzacji długu dewelopera, a ten również wynajął doradców, którzy mają mu pomóc rozwiązać jego problemy finansowe. Pod koniec września ma się odbyć spotkanie on-line zarządu China Evergrande z przedstawicielami obligatariuszy, na którym mają zostać przedstawione sposoby na wyjście z sytuacji.

Zobacz także: Zbyt dużo taniego pieniądza jest na rynku, inwestorzy powinni być już ostrożni – radzi Howard Marks

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.