PCC Exol zwiększa zaangażowanie w zieloną chemię i publikuje rekordowe wyniki

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 maj 2022, 17:43

PCC Exol rozwija zieloną chemię i publikuje rekordowe wyniki

„W grupie produktów do zastosowań przemysłowych odnotowaliśmy 55% wzrosty wartości sprzedaży. Co ważne, tendencja ta może utrzymać się także w drugim kwartale” - mówi na czacie inwestorskim Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol. Zarząd przedstawił podsumowanie rekordowych wyników i perspektywy na przyszłość.

W trakcie czatu członek zarządu PCC Exol przedstawił też szerokie plany dotyczące dalszego rozwoju w kierunku zielonej chemii.

Rekordowe wyniki i szansa na dalszy wzrost PCC Exol

W pierwszym kwartale 2022 r. PCC Exol zanotował rekordowe wyniki i marże. Skonsolidowany zysk EBIDTA wyniósł ponad 53 mln zł, a zysk netto 39 mln zł, czyli kilkaset procent wyżej w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Także marża brutto osiągnęła rekordowe 24%. Wartości prezentują się interesująco tym bardziej, że spółka z Brzegu Dolnego jest w tej chwili wyceniana na 450 mln zł.

Zarząd podkreśla, że wyniki nie powstały na jednorazowych zdarzeniach:

„Jest to efekt m.in. znaczącego wzrostu sprzedaży w obu grupach produktowych. I w produktach do zastosowań przemysłowych, jak i do zastosowań w kosmetykach i detergentach. Nie odnotowaliśmy jednorazowych czynników, które miałyby wpływ na te wyniki” - mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita na czacie inwestorskim.
 

Kurs akcji PCC Exol

PCC Exol


Spółka spodziewa się też utrzymania pozytywnych tendencji w następnym kwartale.

„Ostrożnie szacujemy, że pozytywna tendencja z pierwszego kwartału czyli popyt na produkty do zastosowań przemysłowych, w szczególności takich jak czyszczenie przemysłowe, może się utrzymać również w drugim kwartale 2022” - dodaje wiceprezes.

Rekordowe kwartalne wyniki PCC EXOL są efektem utrzymania ciągłości produkcji, popytu ze strony klientów, czy też optymalizacji oferowanego portfolio.

„W grupie produktów do zastosowań przemysłowych odnotowaliśmy 55% wzrosty wartości sprzedaży. Do tego doszedł wzmożony popyt ze strony klientów z branży czyszczenia przemysłowego czy też producentów odpieniaczy. Co ważne, tendencja ta może utrzymać się także w drugim kwartale” - wyjaśnia Rafał Zdon.

Pozytywne wyniki za I kwartał wpisują się w tendencję wzrostową na przestrzeni ostatniej dekady.

„Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, że wyniki PCC EXOL od debiutu giełdowego w 2012 konsekwentnie rosną. Dla porównania, jednostkowy zysk netto za sam pierwszy kwartał 2022 jest ponad 10-krotnie wyższy niż zysk netto Spółki za cały rok 2012” - podsumowuje.

Zobacz także:„Jednostkowy zysk netto za sam pierwszy kwartał 2022 jest ponad 10-krotnie wyższy niż zysk netto Spółki za cały rok 2012” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol

Inwestycje wsparciem dalszego rozwoju

PCC Exol inwestuje w rozwój produkcji. Obecnie jest w fazie rozruchu technologicznego reaktora do produkcji estrów fosforowych. Reaktor zwiększy zdolności produkcyjne z aktualnych ok. 137 tys. ton do 139 tys. ton rocznie. Umożliwi on wytwarzanie szerokiej grupy produktów dla branży obróbki metalu oraz czyszczenia przemysłowego i instytucjonalnego.

„Trwające inwestycje to m.in. prace nad rozbudową wytwórni Etoksylatów w Płocku o drugą linię technologiczną. Tu zakładamy podwojenie zdolności produkcyjnych, a co za tym idzie zwiększenie wolumenu sprzedaży oraz poszerzenie portfela produktowego” - zaznacza wiceprezes.

„Z kolei spółka PCC BD, której wspólnikami są PCC EXOL i PCC Rokita, jest w trakcie inwestycji budowy nowego uniwersalnego zakładu w Brzegu Dolnym. Ma tu być produkowana szeroka gama między innymi etoksylatów oraz polioli polieterowych. Produkty te będą mogły mieć szerokie zastosowanie w licznych branżach” - dodaje.

Zielona chemia i strategia zrównoważonego rozwoju

PCC Exol dostrzega potrzebę dalszego zwiększania zaangażowania w produkty zielonej chemii. Według zarządu, takie produkty dają możliwości wchodzenia na nowe rynki i zdobywania nowych, wymagających klientów. Przykładem działań w tym kierunku jest stały rozwój portfolio produktów z linii PCC Greenline.

„Produkty PCC Greenline to głównie substancje wytworzone na bazie naturalnych alkoholi tłuszczowych o wysokim stopniu biodegradowalności. W przeważającej części są to surowce bazowe i dodatki do kosmetyków, chemii gospodarczej czy też chemii profesjonalnej do zastosowań przemysłowych. Ale oferujemy również produkty hypoalergiczne” - wyjaśnia Rafał Zdon.

„PCC Greenline spełniają założenia zielonej chemii. Te założenia stawiają nacisk na naturalny skład surowcowy i wysoki indeks pochodzenia naturalnego. Liczy się również wysoki stopień biodegradowalności, niska zawartość lotnych związków organicznych jak i niska emisja CO2. Ważne tu też jest, że zielone produkty nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają między innymi alergenów czy substancji kancerogennych” - dodaje.

Spółka, na koniec I kwartału, oferowała prawie 180 produktów stworzonych zgodnie z zasadami zielonej chemii. Zarząd podaje, że: „w pierwszym kwartale tego roku ich udział w sprzedaży wyniósł ilościowo 68%, a wartościowo 66%.”

Inwestycje w rozwój produktów PCC Greenline wpisuje się w strategię znaczącego ograniczania negatywnego wpływu na środowisko.

„Naszą ambicją jest, aby w najbliższych latach 100% energii elektrycznej zużywanej w PCC EXOL pochodziło z odnawialnych źródeł energii lub aby miało pokrycie gwarancjami pochodzenia z odnawialnych źródeł energii. Z kolei w zakresie redukcji emisji chcielibyśmy do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną netto. Jednocześnie dalej będziemy dążyć do rozwijania produktów PCC GREENLINE” - podsumowuje Rafał Zdon.

Zobacz także: PCC Exol: wyniki finansowe, notowania, dywidendy w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.