XTPL zrealizuje dostawę autorskiego modułu drukującego. Kurs akcji wzrósł o ponad 30% na piątkowej sesji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 lip 2022, 17:48

XTPL zrealizuje dostawę autorskiego modułu drukującego. Kurs akcji wzrósł o ponad 30% na piątkowej sesji

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych XTPL poinformował w piątek rano przejściu do kluczowego etapu wdrożenia, czyli realizacji zamówienia na dostawę modułu drukującego dla partnera z Tajwanu. Jest to kolejna realizacja projektu przemysłowego na zaawansowanym etapie przez XTPL. Kurs akcji na piątkowej sesji wzrósł o ponad 30%.

Technologiczna spółka XTPL jest dostarczycielem przełomowych rozwiązań precyzyjnego druku  ultracienkich (do 1 μm szerokości) linii o zdolności przewodzenia prądu dla globalnego rynku elektroniki. Spółka bazuje na autorskiej i innowacyjnej platformowej technologii. Metody, wypracowane przez XTPL, mają zastosowanie w branży elektroniki drukowanej, a w szczególności w sektorach biosensorów, zabezpieczeń anty-podróbkowych, mikroelektroniki i wyświetlaczy.

XTPL poinformował o pozytywnej decyzji i zamówieniu modułu drukującego dla tajwańskiego przedstawiciela branży półprzewodnikowej. Moduł drukujący stanowić będzie istotny element prototypu urządzenia przemysłowego, który znajdzie zastosowanie w zaawansowanym mikromontażu (advanced packaging).

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji naszego partnera z Tajwanu, który zdecydował się zamówić nasze rozwiązanie w postaci modułu drukującego po wcześniejszych zaawansowanych ewaluacjach technologii XTPL” - mówi  dr Filip Granek, prezes zarządu XTPL.

„Fakt cieszy tym bardziej, że oprócz ogłoszonej w ostatnim czasie realizacji ważnej współpracy z izraelską spółką Nano Dimension, jest to kolejna realizacja projektu przemysłowego na zaawansowanym etapie. Przyjęta i konsekwentnie realizowana strategia komercjalizacji i zaangażowanie całego zespołu XTPL daje wymierne efekty biznesowe. Zdecydowanymi krokami zbliżamy się do włączenia rozwiązań technologicznych XTPL do masowej produkcji elektroniki następnej generacji” – dodaje dr Filip Granek.

Istotny krok w rozwoju XTPL

Zrealizowanie zamówienia dla partnera z Tajwanu pozwoli na zbudowanie prototypu urządzenia przemysłowego, w którym będzie zastosowany zintegrowany unikalny moduł drukujący XTPL.

Następnie urządzenie z modułem XTPL trafi na linię produkcyjną klienta końcowego, wiodącego globalnego producenta półprzewodników.

„Nasze rozwiązanie do ultra-precyzyjnej depozycji funkcjonalnych tuszów będzie wykorzystane w budowie prototypowego urządzenia przemysłowego do zastosowania w innowacyjnej branży półprzewodników. Decyzja ta zapadła po przeprowadzeniu złożonego procesu, który trwał ok. 18 miesięcy, w ramach trzech etapów ewaluacji rozwiązań technologicznych XTPL przy współpracy z partnerem z Tajwanu. Bardzo istotnym jest fakt, że w procesie ewaluacji rozwiązania technologicznego XTPL brał ścisły udział Klient końcowy, którym jest globalnie wiodący producent półprzewodników na świecie, również z Tajwanu” - mówi prezes XTPL.

Jest to istotny krok dla XTPL. Zamówienie potwierdza potencjał komercjalizacyjny technologii spółki.

„Zamówienie na nasz moduł drukujący potwierdza atrakcyjność rozwiązania technologicznego oferowanego przez XTPL i otwiera kolejny etap ścisłej współpracy z naszym partnerem z Tajwanu, która nakierowana jest na opracowanie i wdrożenie urządzenia na linie produkcyjne klienta. Potwierdza także potencjał w komercjalizacji technologii XTPL przede wszystkim w ramach najważniejszej dla nas linii biznesowej nakierowanej na przemysłowe wdrożenia opracowanych przez naszą Spółkę rozwiązań technologicznych” – wyjaśnia dr Filip Granek.

Kurs w górę na piątkowej sesji

XTPL jest notowany na GPW 2017 r, Spółka zmieniła rynek notowań z NewConnect na główny parkiet w lutym 2019 r.

Upublicznienie informacji spowodowało wzrost kursu o 31,51% na sesji w piątek 22 lipca. Notowania rozpoczęły się luką. Jedna akcja XTPL jest obecnie warta 62,60 zł.

Mimo spektakularnego wzrostu, nie został osiągnięty tegoroczny szczyt notowań. W styczniu 2022 r. akcje były notowane w okolicach 75 zł. Brakuje też sporo do najwyższej wyceny spółki (415 mln zł), która została osiągnięta w lutym 2019 r. Obecna kapitalizacja XTPL wynosi 127 mln zł.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.