Udział produktów „zielonych” w sprzedaży PCC Exol wyniósł ilościowo ponad 75%, a wartościowo 68%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 sie 2022, 15:44

Udział produktów „zielonych” w sprzedaży PCC Exol wyniósł ilościowo ponad 75%, a wartościowo 68%

„W pierwszym półroczu 2022 udział produktów „zielonych” w sprzedaży wyniósł ilościowo ponad 75%, a wartościowo 68%” - mówi na czacie inwestorskim wiceprezes PCC Exol Rafał Zdon. Spółka skupia się na rozwoju zielonej chemii i jednocześnie wykazuje bardzo dobre wyniki ze sprzedaży w I półroczu 2022 r.

PCC Exol jest wiodącym producentem i sprzedawcą w Polsce i rynkach Europy Wschodniej związków chemicznych określanych jako surfaktanty. Oferta kierowana jest do firm z branż takich jak chemia gospodarcza i przemysłowa, włókiennicza, do przemysłu tworzyw sztucznych i wielu innych.

Zobacz także: „Pierwsze półrocze 2022 obfitowało w rekordy, zarówno pod względem sprzedaży, jak i osiągniętego zysku” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol 

Zyski za 6 miesięcy wyższe niż za cały rok 2021

„Pierwsze półrocze 2022 obfitowało w rekordy, zarówno pod względem sprzedaży, jak i osiągniętego zysku” - zaznacza na czacie Rafał Zdon.

Spółka osiągnęła blisko 103 mln zł skonsolidowanego zysku na poziomie EBIDTA. Natomiast zysk netto wyniósł prawie 73 mln zł. Są to kilkaset procentowe wzrosty w porównaniu do analogicznego półrocza w 2021 r.

Zarząd zwraca uwagę, że głównymi czynnikami wzrostu wyników były rosnące i utrzymujące się na wysokim poziomie ceny surfaktantów na rynkach europejskich.

„Po części oddają one rynkowy poziom cen surowców, ale też bardzo duży popyt na produkty. Jednocześnie od drugiej połowy zeszłego roku obserwujemy ograniczoną dostępność wyrobów wśród znaczących europejskich producentów. To także powód większego zainteresowania rynku naszą ofertą. Równolegle wzrósł wolumen sprzedaży PCC EXOL. W połowie zeszłego roku ruszyła produkcja na instalacji oksyalkilatów” - wyjaśnia wiceprezes.

PCC Exol obserwuje wzmożony popyt szczególnie ze strony klientów z branży czyszczenia przemysłowego czy też producentów odpieniaczy.

„Tenencja ta utrzymywała się od początku 2022. Przewidujemy utrzymanie tego trendu również w drugiej połowie roku. Dodatkowo oczywiście stale rozwijamy naszą ofertę produktów do zastosowań przemysłowych. Pierwsze półrocze 2022 to kilka nowych produktów, wspierających m.in. branże obróbki metalu” - doje Rafał Zdon.

Dobre wyniki pierwszego półrocza mogą sugerować i dawać nadzieję na dalsze wzrosty w drugiej połowie roku, ale zarząd woli być ostrożny i nie publikuje prognoz wyników. Ryzykiem jest otoczenie i sytuacja makroekonomiczna.

„Takim długoterminowym szacunkom i przewidywaniom nie sprzyja też otoczenie i aktualna sytuacja makroekonomiczna. Nie sposób jednak nie zauważyć, że wartości zysku netto i zysku EBIDTA za 6 miesięcy są wyższe niż te za cały rok 2021.” - wyjaśniono na czacie inwestorskim.

Wyzwania dotyczące dostaw surowców

Wspomniane wyżej ryzyka makroekonomiczne mogą objawiać się w trudnościach dostaw surowców.

„Do tej pory nie odczuwamy większych problemów operacyjnych. Hipotetycznych trudności upatrywać można by potencjalnie w kwestii surowców. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenia procesów logistycznych, ale także problemy z dostępnością konkretnych surowców, powodujące wzrost ich cen” - zwraca uwagę wiceprezes.

Jednocześnie dodaje:

„W celu ograniczenia tych ryzyk podejmujemy szereg działań, zmierzających m.in. do dywersyfikacji źródeł dostaw”

Perturbacje w dostawach ropy z Rosji też mogą mieć pośredni wpływ na biznes PCC Exol, dlatego też spółka zabezpiecza się przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami:

„Kluczowym dla nas surowcem, pośrednio pochodzącym z ropy, jest tlenek etylenu. Jego głównym dostawcą jest PKN Orlen. Według powszechnie dostępnych informacji, produkcja zakładu PKN Orlen w Płocku w 30% opiera się na ropie z Rosji, a koncern jest przygotowany na objęcie embargiem rosyjskiej ropy. Szacujemy, że w razie wystąpienia problemów po stronie PKN Orlen, nasza Spółka byłby w stanie prawdopodobnie zastąpić połowę ich dostaw dostawami od innych producentów. Oczywiście na ewentualny poziom zastąpienia dostaw wpłynie bieżąca dostępność surowca na rynku” - szczegółowo wyjaśniono na czacie inwestorskim.

Zarząd jednocześnie zauważa, że spółki w bardzo małym stopniu dotyczą problemy z dostawami gazu.

„Roczne zakupy gazu stanowią mniej niż 1% ogólnych zakupów Spółki. W związku z tym, obecna sytuacja na rynku gazu nas właściwie nie dotyczy” - napisano dalej na czacie.

Jeśli zaś chodzi o energię elektryczną, PCC Exol zamierza w najbliższych latach mieć 100% energii zużywanej pochodzenia z odnawialnych źródeł energii własnych i zewnętrznych.

„Z kolei w zakresie redukcji emisji chcielibyśmy do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną netto” - dodano.

Inwestycje i zielona chemia

PCC Exol korzysta z koniunktury i kontynuuje inwestycje w rozwój infrastruktury. W pierwszym półroczu br. spółka zakończyła rozruch technologiczny reaktora do produkcji estrów fosforowych. Zwiększył on zdolności produkcyjne o 2 tys. ton do poziomu 139 tys. ton rocznie. W przygotowaniu jest inwestycja w drugi reaktor.

„Inną istotną dla nas inwestycją jest rozbudową wytwórni Etoksylatów w Płocku o drugą linię technologiczną. Zakładamy, że zdolności produkcyjne w Płocku wzrosną do 80 tys. ton rocznie, a . inwestycja zostanie sfinalizowana w połowie 2024 roku” - dodaje wiceprezes Rafał Zdon.

Realizowana jest też inwestycja w budowę nowego uniwersalnego zakładu w Brzegu Dolnym. Prowadzona jest przez PCC BD (projekt joint venture PCC EXOL i PCC Rokita).

„Ma on służyć produkcji szerokiej gamy m.in. etoksylatów oraz polioli polieterowych. Produkty z tej instalacji będą mogły znaleźć szerokie zastosowanie w licznych branżach. (...) Przewidywany termin zakończenia inwestycji i uruchomienia nowego zakładu to połowa 2026 roku.” - wyjaśnia wiceprezes.

Inwestycje wspomogą też dalszy rozwój oferty „zielonej chemii”, które już stanową większą część wartości przychodów.

„Produkty zielonej chemii oferujemy w ramach linii PCC Greenline. Obecnie nasza oferta obejmuje 180 produktów tego typu. Jeśli chodzi o wartości, to w pierwszym półroczu 2022 udział produktów „zielonych” w sprzedaży wyniósł ilościowo ponad 75%, a wartościowo 68%” - mówi Rafał Zdon.

Produkty te są przede wszystkim substancjami tworzonymi na bazie naturalnych alkoholi tłuszczowych o wysokim stopniu biodegradowalności. Są wykorzystywane jako baza i dodatek do kosmetyków, chemii gospodarczej i chemii profesjonalnej do zastosowań przemysłowych.

„Oferta linii PCC Greenline spełnia założenia zielonej chemii, tj. przede wszystkim naturalny skład surowcowy i wysoki indeks pochodzenia naturalnego. Istotny jest także wysoki stopień biodegradowalności, niska zawartość lotnych związków organicznych jak i niska emisja CO2. Zielone produkty nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają między innymi alergenów czy substancji kancerogennych” - podsumowuje wiceprezes.

Zobacz także: Zapisy czatów z zarządami spółek z GPW w Strefie Inwestorów 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.