Akcje Getin Noble Bank zostają umorzone i znikną z giełdy. Powstanie w zamian VeloBank
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 wrz 2022, 10:03

Akcje Getin Noble Bank zostaną umorzone i znikną z giełdy. Powstanie w zamian VeloBank, którego właścicielem będzie BFG i 8 komercyjnych banków

Od dzisiaj Getin Noble Bank przestaje istnieć. Wyceniane jeszcze wczoraj na 154 mln zł akcje banku zostają umorzone, a spółka przestaje być notowana. Wszystkie wartościowe aktywa spółki zostają przeniesione do VeloBanku, którego właścicielem jest BFG i osiem komercyjnych banków.

BFG dzisiaj rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Na cały proces przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. W związku z restrukturyzacją klienci Getin Noble Banku nie muszą podejmować żadnych działań poinformował BFG.

Zobacz także: BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku

Getin Noble Bank znika z giełdy

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał, że zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli zagrożonego upadłością banku akcje Getin Noble Banku zostały umorzone, podobnie jak obligacje podporządkowane. To oznacza, że posiadacze akcji i obligacji podporządkowanych Getin Noble Banku stracili 100% kapitału.
 

Wycena rynkowa Getin Noble Bank na GPW w mln zł

Getin Noble Bank


Pod koniec wczorajszej sesji spółka była wyceniana na GPW jeszcze na 154 mln zł, dzisiaj akcjonariusze i właściciele obligacji podporządkowanych nie mają nic.

Zobacz także: Harmonogram działań związanych z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku

Powstanie VeloBank

Działalność Getin Noble Banku 3 października 2022 r. zostanie przeniesiona do Banku BFG SA, którego właścicielem od 3 października będzie obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce.

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Banu, będzie działał pod nazwą VeloBank. Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank.

SOBK czyli prywatne banki obejmą 49 proc. akcji utworzonego przez Fundusz Banku BFG, pozostałe 51 proc. będzie miał BFG.

"Przeniesienie działalności Getin Noble Bank S.A. odbywa się w ramach przymusowej restrukturyzacji, którą 30 września 2022 r. wszczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Getin Noble Bank S.A" - napisano w komunikacie.

BFG podał, że przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble, a także kredyty w złotych. BFG poinformował, że na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Banku oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów Getin Noble Banku i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

Według informacji przekazanych przez BFG przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości.

SOBK poinformował w piątek, że udzielił łącznego wsparcia potrzebnego do bezpiecznego przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji w wysokości 3,47 mld zł, w tym około 90 proc. kwoty w formie dotacji, a resztę kwoty na objęcie mniejszościowego pakietu akcji w instytucji pomostowej.

Zobacz także: Gwałtowny wzrost dolara wywoła kryzys na rynkach wschodzących alarmują ekonomiści

„Toksyczne aktywa” pozostaną w Getin Noble Banku

Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

BFG podał, że sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi nie ulega zmianie i należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Kredyty niepracujące zostaną przeniesione częściowo.

BFG poinformował, że wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Banku, ponieważ zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki, które zobowiązują BFG do podjęcia takiego działania: Getin Noble Bank był zagrożony upadłością, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze, działania Getin Noble Banku lub systemu ochrony instytucjonalnej pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością, a wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec banku było konieczne w interesie publicznym.

"Mimo wezwań kierowanych m.in. do głównego akcjonariusza do dokapitalizowania banku, podejmowane przez Getin Noble Bank S.A. działania nie zapewniły przywrócenia wymaganego przez prawo poziomu funduszy własnych" - podał BFG w komunikacie.

Administratorem GNB został wyznaczony przez BFG Paweł Małolepszy. pracami zarządu nowego banku będzie kierował Adam Marciniak.

System SOBK tworzą ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, Bank Polska Kasa Opieki, BNP Paribas Bank Polska, mBank, PKO BP oraz Santander Bank Polska.

"Z perspektywy Urzędu KNF na szczególne uznanie z punktu widzenia poczucia odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności polskiego sektora bankowego zasługuje zaangażowanie w proces przymusowej restrukturyzacji GNB największych banków krajowych tworzących System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK)" - napisał KNF w piątkowym komunikacie.

Poniżej przedstawiamy harmonogram działań związanych z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku według informacji przedstawionych przez BFG.

Zobacz także: Sztuka chroni kapitał przed wysoką inflacją lepiej, niż akcje czy złoto

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.