Polacy kochają jeść i pić na mieście. Mex Polska, właściciel marki Pijalnia Wódki i Piwa, z rekordowymi przychodami
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
14 lut 2024, 14:56

Polacy kochają jeść i pić na mieście. Mex Polska, właściciel marki Pijalnia Wódki i Piwa, z rekordowymi przychodami

Mex Polska, właściciel m.in takich lokalów jak „Pijalnia Wódki i Piwa", jeden z czołowych graczy na polskim rynku gastronomicznym, mówi już otwarcie o ożywieniu w branży.

Zobacz także: Bill Ackman chce uruchomić największy fundusz inwestycyjny w historii

Według danych podanych przez zarząd firmy na konferencji planowane jest otwarcie co najmniej 3 nowych lokali do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Przychody netto Grupy w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku wzrosły o 20,9% rdr do 73,4 mln zł. Zysk netto poszybował w górę o 230,5% do 4,1 mln zł, a zysk EBIT o 60,5% do 5,7 mln zł. 

Paweł Kowalewski, prezes firmy, zaznacza, że rynek szybko odzyskuje dawną dynamikę, co jest pozytywnym zaskoczeniem dla ekspertów gospodarczych. Perspektywy na lata 2022-2027 przewidują roczny wzrost sektora HoReCa, w tym gastronomii, na poziomie ponad 8%.

W raporcie przedstawionym na konferencji, podkreślono, że w 2023 roku sprzedaż w sektorze gastronomicznym osiągnęła poziom z 2019 roku, wzrastając do 31,3 miliarda złotych, co oznacza około 40% wzrost w porównaniu z 2022 rokiem.

Mex Polska poszerza swoje portfolio lokalów. „Pijalnie Wódki i Piwa" już na stałe wkomponowały się w krajobraz wielu polskich miast. Teraz Chicas & Gorillas to kolejna sieć barów typu shot & cocktail, która charakteryzuje się niskimi cenami. Stołeczny bar, zlokalizowany przy ulicy Parkingowej, sąsiaduje z „Pijalnią Wódki i Piwa".
 

mex1

Źródło: spółka
 

Zobacz także: Apple Vision Pro wyznacza nowe granice rzeczywistości. Rewolucja Tima Cooka oczami Wall Street

Gastronomia w Polsce: mocny wzrost po pandemii

Rynek gastronomiczny w Polsce odnotowuje imponujący wzrost po zniesieniu lockdownu. W 2023 roku jego wartość sięgnęła 31,3 mld zł, co oznacza wzrost o 40% w stosunku do 2020 roku. To poziom porównywalny z 2019 rokiem, a eksperci prognozują dalszy rozwój branży w nadchodzących latach. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost jest powrót turystów i dobra sytuacja na rynku pracy. Polacy chętnie jedzą poza domem, wybierając restauracje, bary szybkiej obsługi i inne lokale gastronomiczne. Największy udział w rynku mają restauracje gastronomiczne (48%), a średni wydatek na jedzenie poza domem wynosi 45 zł za osobę. Młodzi ludzie (18-34 lata) stanowią najliczniejszą grupę klientów lokali gastronomicznych. Preferują oni kuchnię włoską, azjatycką i wegańską, według badań spółki.

Wśród miast, Warszawa wyróżnia się najlepszymi wynikami – odnotowując wzrost obrotów o 12% w porównaniu z 2019 rokiem. Branża gastronomiczna stoi przed szansą na pełną odbudowę i dalszy rozwój. Ciągły wzrost zapotrzebowania na usługi gastronomiczne związane z podróżami, spotkaniami biznesowymi i okazjami rodzinno-towarzyskimi jest prognozowany na lata 2022-2027. 

Zobacz także: Sygnis stawia na nowe technologie. Sporym wyzwaniem wdrożenie rozwiązań na przemysłową skalę

Prezes firmy zauważa, że Polacy chętnie wydają pieniądze na usługi gastronomiczne, co świadczy o dobrej kondycji gospodarki. Mex Polska stara się utrzymać konkurencyjne ceny, co przyczynia się do zwiększenia popularności marki. Dariusz Kowalik, członek zarządu, informuje też, że koszty finansowe firmy systematycznie maleją, co jest pozytywnym sygnałem dla przyszłości.

Mex Polska nie zwalnia tempa i planuje dalszy rozwój

W trzecim kwartale 2023 roku Mex Polska otworzyła trzy nowe lokale, poszerzając sieć placówek do 46. Zarząd planuje się otwarcie kolejnych trzech lokali do końca pierwszego kwartału 2024 roku.

Paweł Kowalewski podkreśla, że obecnie firma skupia się na poszukiwaniu nowych lokali, ale także na utrzymaniu rentowności już istniejących placówek. Zaznacza, że utrzymanie rentowności wymaga ciągłej kontroli kosztów, szczególnie kosztów pracy. „W tej chwili całą swoją siłę rozwojową koncentrujemy na przeglądaniu i odpowiadaniu na oferty najmu lokali. Pojawiają się atrakcyjne oferty, ale często drogie, w związku z czym część tych ofert musimy niestety odrzucać" - powiedział Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska. 

Jednocześnie spółka kładzie nacisk na utrzymanie rentowności istniejących lokali. „Mamy umowy na kolejne otwarcia. Pracujemy nad kolejnymi umowami. Drugi aspekt, który jest dla nas niezwykle istotny to utrzymanie rentowności w naszych dotychczasowych lokalach gastronomicznych. Inflacja spadła, ale jest nadal na wysokim poziomie. Utrzymanie rentowności to ciągła weryfikacja naszych kosztów, które niestety muszą być w jakimś stopniu korygowane marżą albo korygowane poprzez naszą ofertę, np. zamiana dań na bardziej rentowne" - dodał Dariusz Kowalik, członek zarządu Mex Polska.

Przychody netto Grupy w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku wzrosły o 20,9% rdr do 73,4 mln zł. Zysk netto poszybował w górę o 230,5% do 4,1 mln zł, a zysk EBIT o 60,5% do 5,7 mln zł. W samym III kwartale Grupa wypracowała 28,8 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 12,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zysk netto wyniósł 2,5 mln zł, a zysk EBIT 3,3 mln zł.
 

mex2

mex3

Źródło: spółka

Firma kontynuuje swoją ekspansję

Warto również wspomnieć o nowej umowie o współpracy z Grupą Żywiec. Umowa ta, obowiązująca od 1 stycznia 2024 roku, umożliwia kontynuację sprzedaży asortymentu czołowego producenta piw w Polsce w lokalach grupy Mex Polska. Przewidywana wartość umów (dot. wynagrodzenia za świadczone usługi wsparcia sprzedaży oraz udzielanych rabatów za zakupione produkty) w ciągu najbliższych 5 lat powinna przekroczyć 17,3 mln zł.


Kurs akcji od początku 2022 roku

MEX POLSKA WYKRES


Mex Polska, notowana na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie od 2012 roku, skupia się na rozwijaniu swoich marek, takich jak The Mexican, Prosty Temat, Pankejk, Pijalnia Wódki i Piwa, oraz Chicas & Gorillas. Grupa Mex Polska zarządza aktualnie 46 lokalami gastronomicznymi i prowadzi model biznesowy oparty na rozwijaniu sieci własnych oraz franczyzowych placówek.

Zobacz także: Palantir Technologies oszałamia rynki po rekordowych wynikach finansowych. Spółka zyskuje na globalnym chaosie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.