Creotech podał datę startu misji EagleEye. To przełomowy projekt spółki i ważny kamień milowy dla polskiej branży kosmicznej
Notowany na GPW Creotech podał właśnie datę startu najważniejszej misji w swojej historii. Satelita EagleEye trafi na orbitę dzięki rakiecie SpaceX. To przełomowy projekt dla spółki i ważny kamień milowy dla polskiej branży kosmicznej. Start misji przewidziany jest na orbitę ok. 510 km, skąd satelita manewrować będzie na bardzo niską orbitę (VLEO) na wysokości ok. 350 km, gdzie zostanie przetestowana jego zdolność do obrazowania Ziemi.
Misja EagleEye spółki Creotech rozpocznie się jeszcze w sierpniu
Start rakiety SpaceX, która wyniesie na orbitę polskiego satelitę został zaplanowany na piątek, 16 sierpnia 2024 r. Wydarzenie ma być transmitowane publicznie. Start przewidziano na okolice godziny 19. O szczegółach piszemy w dalszej części materiału.
The official launch date of #EagleEye has been announced - the largest Polish satellite will fly into Earth's orbit tomorrow, August 16 We are preparing a live transmission for you!! which will be available on the We Need More Space channel: https://t.co/fYcKaQulEv
— Creotech Instruments SA. (@CreotechSa) August 15, 2024
Zobacz także: Rakieta SpaceX wyniesie na orbitę największego polskiego satelitę EagleEye. Trwa przygotowanie do startu misji spółki Creotech
EagleEye to przełomowy projekt w historii Creotech i ważny kamień milowy dla polskiej branży kosmicznej
Satelita EagleEye, stworzony we współpracy firm Creotech Instruments, Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, został zbudowany na innowacyjnej platformie HyperSat. Autorska konstrukcja umożliwia realizację różnorodnych misji kosmicznych i już teraz odgrywa kluczową rolę w wielu krajowych i europejskich projektach, zarówno cywilnych, jak i obronnych.
EagleEye, w całości zaprojektowany i zbudowany w Polsce z udziałem krajowych firm, stanowi znaczący krok naprzód dla polskiego sektora kosmicznego. Jest to kamień milowy w budowaniu narodowych kompetencji w zakresie małych satelitów, otwierając polskim firmom drogę do dynamicznie rozwijającego się rynku projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów. Jak istotne jest to wydarzenie, tłumaczy Aleksander Szalecki, jeden z pierwszych inwestorów Creotech Instruments:
Misja EagleEye to nie tylko przełomowe wydarzenie w historii spółki. To ważny kamień milowy dla całej polskiej branży kosmicznej, a także przykład sukcesu, który powinien napędzić zainteresowanie inwestorów tym segmentem. W Polsce stawiamy dopiero pierwszej kroki – łączną kapitalizacja 3 firm zaangażowanych w projekty kosmiczne obecnych na giełdzie to blisko miliard złotych. Na rynkach zachodnich tych firm, które już sięgnęły po kapitał inwestorów są setki. Dostępne są fundusze typu ETF inwestujące w spółki z tej branży, są również indeksy grupujące firmy. Skala jest ogromna. Na przykład SpaceX, który nie jest notowany, ale jego akcje dostępne są w obrocie prywatnym wycenianą są na 210 mld USD. Co ważne, sektor kosmiczny to nie tylko obietnica zysków w przyszłości. Wspomniany SpaceX w ubiegłym roku wypracował 3 mld USD zysku operacyjnego. Dlatego tym bardziej cieszy, że również polskie spółki włączają się do światowego wyścigu technologicznego w tej branży, a obserwowanie tego procesu dodatkowo z pozycji inwestora daje sporo satysfakcji. Jestem dumny, że mogę być częścią jednej z nielicznych firm posiadających takie zdolności w tym sektorze – mówi Alesander Szalecki, jeden z pierwszych inwestorów Creotech Instruments.
Wystrzelenie satelity EagleEye rakietą Falcon 9 SpaceX - relacja na żywo z siedziby firmy Creotech
Start misji EagleEye będzie transmitowany na żywo. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, którego rozpoczęcie przewidziano na 16 sierpnia 2024 r. na godz. 19:30.