Na giełdach spadki, a ropa najdroższa od 8 lat. Inflacja wciąż będzie stanowić problem w Polsce i na świecie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sty 2022, 08:00

Na giełdach nerwowo, a ropa najdroższa od 8 lat. To oznacza, że inflacja wciąż będzie problemem

Ropa drożeje, mimo ciężkiego okresu dla akcji. To pokazuje, że na giełdach doszło raczej do korekty, niż do rozpoczęcia rynku niedźwiedzia. To również oznacza, że nie będzie łatwo opanować inflację.

Ropa po raz pierwszy od 8 lat kosztuje 90 USD za baryłkę. Przypomnijmy, że niecałe dwa lata temu, w trakcie pierwszego pandemicznego lock-downu, ropa Brent chodziła po 16 USD za baryłkę. No ale była jednym z najlepszych aktywów inwestycyjnych 2021 roku. I nie spoczywa na laurach.
 

Dlaczego ropa drożeje

Co oznacza takie zachowanie ropy? Pierwszy wniosek ekspertów jest oczywisty. Trend wzrostowy na ropie nie pomaga w ograniczaniu inflacji, a wręcz przeciwnie. Wiadomo jak to jest: jak ropa drożeje, to benzyna drożeje, no to idą w górę koszty transportu, więc drożeją towary i rosną ceny. Notowania „czarnego złota” rosną, mimo nieco „niedźwiedziego” raportu EIA dotyczącego stanu zapasów w Cushing.
 


Jednak Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła kilka dni temu, że „rynek ropy naftowej jest bardziej napięty, niż sądzono” – chodzi o to, że podaż i tempo jej produkcji może się nadążać za popytem. „Obostrzenia związane z Omicronem nie uderzyły istotnie w globalną mobilność, a ta jest kluczowa dla popytu na ropę w krótkim terminie. Poza tym, duży popyt na surowce energetyczne (np. gaz) zapewnił dodatkowy popyt na samą ropę” – wskazuje dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich tygodniach notowania ropy nie były skorelowane z S&P500. Gdy na giełdach trwała dynamiczna korekta, ropa drożała.
 

Notowania kontraktów na ropę Brent na tle S&P500 – 5 lat

Notowania kontraktów na ropę Brent

Źródło: TradingView

Zobacz także: Gwiazda pandemicznej hossy Cathie Wood ma problemy. Fundusz ARK Innovation ETF stracił połowę wartości

Prognozy dla ropy są raczej bycze

Jakie są prognozy dla ropy? Większość ekspertów zdaje się uważać, że jej wysoka cena będzie się utrzymywać, a może i rosnąć. „Przy zdyscyplinowanym OPEC+ - od kilku lat, po niemiłej dla kartelu rywalizacji o rynek z USA, widzimy tu dużą dyscyplinę - może czekać nas powrót do nowej normalności, którą widzieliśmy w pierwszej połowie minionej dekady, kiedy ceny przez dłuższy okres czasu oscylowały wokół 110 dolarów za baryłkę” – uważa dr Przemysław Kwiecień z XTB.

Kilka dni temu bank inwestycyjny Goldman Sachs podwyższył prognozę dla ceny ropy Brent w III i IV kwartale 2022 r. do 100 USD za baryłkę z 80 USD, w 2023 roku ma ona kosztować 105 USD. „Spadek popytu z uwagi na Omikron nie będzie tak znaczący, jak miało to miejsce, gdy na szeroką skalę rozprzestrzeniał się wariant Delta koronawirusa” - stwierdzili analitycy banku. Dodali, że szanse na szybkie porozumienie nuklearne najważniejszych mocarstw z Iranem są nikłe, więc zakłócenia w dostawach surowca będą trwały.

Również analitycy Morgan Stanley spodziewają się ceny baryłki ropy na poziomie 100 USD, wobec zakładanych wcześniej 90 USD/b. Uważają, że zapasy „czarnego złota” spadną bardziej, niż w 2021 roku, a wolne moce w dostawach zmniejszą się do 2 mln baryłek dziennie, z obecnych 3,4 mln b/d.

Analityczka i traderka Monica Kingsley nie ma wątpliwości, że w krótkim terminie to nie koniec wzrostów ceny płynnego surowca.
 


Są jednak analitycy, którzy przewidują, że koniec wzrostów na ropie jest bliski. Jednym z nich jest makro-strateg David Hunter.
 


Co ciekawe, w horyzoncie kilku lat przewiduje on wielką hossę na surowcach. Według niego, cena baryłki ropy za kilka lat może dojść nawet do… 400 USD!
 


Trzeba przyznać, że jego prognozy co do zachowania notowań ceny ropy z ostatnich 2 lat były dość mocno trafne. Czym zresztą umie się on pochwalić na Twitterze.
 

Konsensus analityków dot. ceny baryłki ropy

Konsensus analityków dot. ceny baryłki ropy

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Trendy Inwestycyjne na giełdzie w USA i w Polsce 2022 [WIDEO Z WEBINARU]

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.