Ceny surowców mogą rosnąć nawet gdy będzie recesja, zwłaszcza metale – twierdzi Ole Hansen z Saxo Banku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 lis 2022, 07:30

Ceny surowców mogą rosnąć nawet gdy będzie recesja, zwłaszcza metale – twierdzi Ole Hansen, analityk Saxo Banku

Saxo Bank podtrzymuje długoterminową pozytywną prognozę dla całego sektora metali przemysłowych.

Ostatnie dni były niezwykle pomyślne dla surowców, a szczególnie dla metali. W ciągu 10 sesji cena niklu urosła o 33%, rudy żelaza o blisko 25%, srebra o 12%, palladu o 11%, miedzi o 10% (stan na 15 listopada). Dużo tutaj zasługi słabnącego dolara – zdecydowana większość surowców jest denominowana właśnie w tej walucie.

Jednak Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców Saxo Banku, potrafi wskazać na inne czynniki, które wspierają cenę surowców. Według niego, surowce będą drożeć, nawet w recesji – mówił o tym niedawno w podcaście MacroVoices.

Czemu ceny metali wystrzeliły na północ

W swojej najnowszej analizie, Hansen wskazuje na kilka czynników, które stoją za „pobudką” cen metali, szczególnie tych przemysłowych. Pierwszym jest oczywiście słabnący USD, po łagodnym odczycie amerykańskiego CPI za październik. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA wzrósł mniej, niż przewidywano, wykazując wzrost o 0,4% w ujęciu miesięcznym do 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. „Po tym odczycie na rynkach nastąpił istny szał w związku z przekonaniem, że amerykańska Rezerwa Federalna ma wreszcie powody niezbędne do wyhamowania zacieśniania polityki pieniężnej” – tłumaczy analityk Saxo Banku.

Drugim czynnikiem jest złagodzenie przez Chiny części surowych obostrzeń covidowych. „Po wielu tygodniach spekulacji, że Chiny rozważają złagodzenie niektórych surowych obostrzeń dotyczących Covid, ostatecznie nastąpiło to w piątek, po wydaniu przez chińskie organy ds. opieki zdrowotnej 20 nowych wytycznych. Kluczowe środki obejmowały zmniejszenie liczby dni kwarantanny, złagodzenie niektórych scentralizowanych zasad kwarantanny na rzecz kwarantanny w domu, ograniczenie testów PCR, zakaz nadmiernego przedłużania lockdownów, promowanie szczepień i leczenia oraz skierowany do lokalnych władz zakaz zamykania zakładów produkcyjnych, szkół i środków transportu bez odpowiedniej zgody” – wylicza Hansen w swojej analizie. Jego zdaniem, rozluźnienie rygorów w Państwie Środka w obliczu nowych zachorowań jest silnym sygnałem, że Chiny zmieniają w końcu stanowisko na korzystniejsze dla wzrostu gospodarczego.

Liczba zachorowań na COVID-19 w Chinach

covid chiny 2022

Źródło: NYT

Zobacz także: Warren Buffett kupił akcje Taiwan Semiconductor za 4 mld USD

Pozytywna prognoza dla złota

Szczególną uwagę Hansen proponuje zwrócić na złoto. „Wsparciem dla zasadniczej poprawy nastrojów na złocie był opublikowany niedawno raport Światowej Rady Złota o trendach III kwartale 2022 roku. Podkreślono w nim, że popyt ze strony banków centralnych, pomimo spadku ceny złota o 8%, osiągnął rekord w ujęciu kwartalnym na poziomie niemal 400 ton, równoważąc tym samym wynoszący 227 ton odpływ z funduszy giełdowych opartych na kruszcu. W ujęciu rok do dnia popyt wzrósł o 18% w stosunku do analogicznego okresu 2021 r., sygnalizując powrót do poziomów sprzed pandemii” – wskazuje Hansen.

Saxo Bank podtrzymuje swoją pozytywną prognozę dla złota. „Wynika to przede wszystkim z przewidywanego znacznego przeszacowania, kiedy rynek uświadomi sobie, że długoterminowa inflacja utrzyma się na wyższym poziomie, niż wyceniane obecnie wartości poniżej 3%. Inwestorzy funduszy notowanych na giełdzie - od miesięcy sprzedający netto - oraz inwestorzy spekulacyjni na rynku kontraktów terminowych, handlujący z negatywnym nastawieniem, uzyskali właśnie klucz, który może odblokować dalsze zyski. Bez wsparcia ze strony tych ważnych segmentów rynku, złoto i srebro będą nadal czerpać większość inspiracji kierunkowych ze zmian rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i dolara. Można się spodziewać konsolidacji i potencjalnie ponownego testu wsparcia na poziomie 1 735 USD, z oporem na poziomie 1 765 USD i 1 789 USD” – stwierdza Hansen.

Notowania XAU/USD – 5 lat

xauusd 5l

Źródło: TradingView

Miedź w krótkim terminie może mieć problemy, ale w długim powinna drożeć

Saxo Bank podtrzymuje również swoją długoterminową pozytywną prognozę dla całego sektora metali przemysłowych, z uwagi na przewidywany wzrost popytu w związku z ogólnoświatowym dążeniem do elektryfikacji. Wiele mówił na ten temat Hansen będąc gościem podcastu MacroVoices. Główna teza jego wywiadu brzmiała: surowce, a szczególnie metale przemysłowe, powinny drożeć w najbliższych kwartałach, nawet jeśli nadejdzie recesja.

„W przypadku miedzi, lidera tzw. zielonych metali, przewidujemy, że perspektywa tymczasowego zwiększenia mocy produkcyjnych w przyszłym roku przez spółki wydobywcze na całym świecie, w szczególności w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Afryce, prawdopodobnie ograniczy krótkoterminową perspektywę ponownego wzrostu do nowego rekordowego poziomu” – ostrzega jednak Hansen.

Miedź znalazła się ostatnio w okolicach 5-miesięcznego maksimum cenowego. „Biorąc pod uwagę, że nad globalnymi prognozami gospodarczymi nadal wiszą czarne chmury w postaci perspektywy recesji w niektórych gospodarkach, prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie na mówienie o potencjalnym trwałym ożywieniu miedzi. Na razie widzimy, że traderzy i inwestorzy reagują na wyższe ceny, redukując pozycje ustanowione z negatywnym nastawieniem” – stwierdza Hansen.

Przypomina jednak, że ogólnoświatowa elektryfikacja w oparciu o miedź będzie nadal nabierać tempa. „Aby sieci energetyczne były w stanie poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem podstawowym, w najbliższych latach niezbędne będzie przeprowadzenie znacznej ilości nowych inwestycji opartych na miedzi. Ponadto już teraz widzimy, że tacy producenci jak Chile - największy dostawca miedzi na świecie - mają problemy z osiągnięciem celów produkcyjnych w związku ze spadkiem jakości rudy i niedoborem wody. Spowolnienie w Chinach postrzegane jest jako tymczasowe, a pobudzenie gospodarcze na skutek wdrożenia bodźców prawdopodobnie skupi się na infrastrukturze i elektryfikacji - obszarach, które będą wymagały metali przemysłowych” – stwierdza Hansen.

Notowania kontraktów futures na miedź – 5 lat

notowania HG 5l

Źródło: TradingView

Zobacz także: Kiedy złoto zacznie rosnąć, te spółki zyskają najbardziej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.