Scope Fluidics - widzieliśmy jak powstają urządzenia diagnostyczne PCR|ONE i Bacteromic
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 wrz 2018, 12:18

Oto jak w starym powstaje nowe. Byliśmy w spółce, która w dawnej fabryce broni pracuje nad innowacyjnymi urządzeniami do diagnostyki medycznej

Instytut Mechaniki precyzyjnej w Warszawie - kiedyś w tym miejscu powstawała broń. Dzisiaj 32 osoby z zespołu Scope Fluidics pracują nad dwoma urządzeniami, które mogą zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Byliśmy na dniu inwestora w notowanej na NewConnect spółce, oto jak wyglądało spotkanie z inwestorami i czego się dowiedzieliśmy.

Jak wypracowuje się innowacje w Scope Fluidics?

Najważniejsi są oczywiście ludzie, bo to oni stanowią największą wartość spółki. Prezes spółki Piotr Garstecki to jeden z najmłodszych profesorów zwyczajnych w Polsce. Ma na swoim koncie ponad 100 publikacji i ponad 100 wniosków patentowych oraz pracę na prestiżowych uniwersytetach. To jeden z najlepszych specjalistów od mikroprzepływów na świecie. Wokół siebie zbudował cały zespół osób, które pracują nad rozwojem technologii spółki.

Innowacyjne rozwiązania Scope Fluidics wypracowywane są przez interdyscyplinarne zespoły spółki. Podejście jest ściśle projektowe. Najpierw poszukuje się problemu, ocenia jego potencjał komercyjny, możliwe rozwiązania, i dopiero przystępuje do pracy. Aktualnie spółka w pełni kontroluje cały proces realizowanych badań. W zespołach projektowych znajdują się informatycy, matematycy, elektronicy i biotechnologowie. Spółka dysponuje też kompleksową infrastrukturą – w pełni wyposażonym warsztatem i laboratoriami – w której realizowane są projekty.

PCR|ONE i BacterOMIC - czyli najważniejsze projekty

W tej chwili Scope Fluidics pracuje nad dwoma urządzeniami do diagnostyki medycznej. PCR|ONE ma duże szanse zrewolucjonizować procedury szpitalne dot. walki z gronkowcem. Roczne koszty walki z tą bakterią tylko w samych Stanach Zjednoczonych wynoszą 2,5 mld USD. Urządzenie, nad którym pracuje Scope posiada liczne przewagi nad konkurencją. Są nimi przede wszystkim szybkość i koszt badania. Docelowo, oprócz gronkowca, PCR|ONE może też służyć do diagnostyki w innych wskazaniach.

dub05840sq-1024x683

Drugim projektem jest BacterOMIC. Urządzenie ma pomóc w walce ze spodziewaną epidemią antybiotykoopornych bakterii. Obecnie co roku na świecie umiera około 700 tys. ludzi tylko ze względu na to, że brakuje antybiotyków, które radzą sobie ze stale mutującymi bakteriami. Oczekuje się, że w 2050 r. będzie to już 10 mln osób rocznie. System BacterOMIC to nowoczesna platforma, która dzięki rewolucyjnej konstrukcji chipa umożliwia w kompleksowe określenie lekowrażliwości drobnoustrojów na wszystkie antybiotyki zalecane w rekomendacjach CLSI i EUCAST.
Oba projekty znajdują się na zaawansowanym etapie, bo istnieją już działające prototypy. Widzieliśmy je na dniu inwestora. Zarząd zapewnił, że obydwa projekty są realizowane zgodnie z przedstawionym podczas IPO w 2017 r. harmonogramem. Jednocześnie firma dba o to, aby ich wynalazki były chronione patentami. Posiada już pierwszy patent dot. technologii wykorzystywanej w systemie PCR|ONE, chroniący ją na terenie USA. Sukcesywnie zgłasza swoje rozwiązania zastosowane w obu urządzeniach do urzędów patentowych na kluczowych rynkach – USA, Europie i w Chinach.

Zobacz także: Scope Fluidics rozpoczyna wstępne testy funkcjonalności systemu PCR|ONE w warunkach docelowych

Komercjalizacja urządzeń diagnostycznych poprzez sprzedaż

Pomimo, że Scope Fluidics nie generuje w tej chwili przychodów, to posiada środki finansowe niezbędne do komercjalizacji systemu PCR|ONE. Mowa o środkach, które pozyskała w wyniku IPO w 2017 roku. Spółka zakłada, że rozwój systemu BacterOMIC będzie finansowany już ze środków, jakie wypracuje ze sprzedaży PCR|ONE. Potencjał komercyjny jest bowiem naprawdę duży. Transakcje w przypadku podobnych urządzeń medtech sięgają na międzynarodowym rynku kilkudziesięciu-kilkuset milionów dolarów. Zarówno PCR|ONE, jak i BacterOMIC mają rozwiązywać realne, istotne, globalne potrzeby medyczne, przez co ich wartość powinna być wysoka.

PCR | ONE - flagowy projekt Scope Fluidics
PCR | ONE - flagowy projekt Scope Fluidics

Na potrzeby transakcji PCR|ONE, Scope już teraz nawiązał współpracę ze strategicznym doradcą. Clairfield International to międzynarodowa grupa doradcza w zakresie fuzji i przejęć. Znalazła się w pierwszej dziesiątce doradców finansowych w Europie według listy Thomson Reuters EMEA Mid-Market League Tabels 2018. W roku 2017 firma uczestniczyła w 110 procesach. Wartość transakcji, w których doradzała wyniosła w ciągu ostatnich pięciu lat ok. 23 mld USD. W dniu inwestora uczestniczył przedstawiciel tej organizacji. W trakcie swoje prezentacji pokazywał doświadczenie i kontakty, jakimi dysponują.

Zobacz także: Scope Fluidics pozyskał strategicznego doradcę do transakcji M&A

Już teraz wiadomo jak zostaną wykorzystane zyski jeżeli dojdzie do komercjalizacji technologii firmy. Scope Fluidics, jako jedyna spółka z sektora life science na polskim rynku, deklaruje gotowość do wypłacania dywidendy. Zapisana na poziomie statutu spółki polityka dywidendowa zakłada wypłatę akcjonariuszom minimum 50% zysku ze sprzedaży technologii, a pozostałą część planuje pozostawić jako inwestycję w dalszy rozwój.

Zarząd deklaruje, że komercjalizacja PCR|ONE ma nastąpić najpóźniej w H1 2020, ale nie wyklucza, że dojdzie do niej wcześniej.

Scope Fluidics to spółka, która rozwija dwa innowacyjne urządzenia do diagnostyki medycznej. Ma wiedzę, zespół i kompletne zaplecze technologiczne, niezbędne do komercjalizacji swoich technologii. Zobaczcie jak to wygląda.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.