Koronawirus w Polsce. Na otwarciu GPW indeksy idą w dół
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 mar 2020, 09:39

Koronawirus w Polsce. Na otwarciu GPW indeksy idą w dół, a kursy spółek z testami na COVID-19 w górę

Zarażony koronawirusem jest w Zielonej Górze. Główne indeksy na razie lekko czerwone, rosną za to wyceny spółek BioMaxima, PZ Cormay i Blirt.

Koronawirus dotarł do Polski – tego trzeba się było spodziewać i to w końcu nastąpiło. Jak na razie indeksy giełdowe reagują umiarkowanie negatywnie. W górę za to idą wyceny spółek, które oferują testy na COVID-19.

Koronawirus pojawił się w Zielonej Górze

Osoba zarażona koronawirusem znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze. Chory wrócił do Polski z Niemiec. Pochodzi z Cybinki. O pojawieniu się koronawirusa w Polsce poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia powiedział, że pacjent zgłosił się do lekarza, a potem został odesłany do służb sanitarnych. Jest to pierwszy pozytywny przypadek po ok. 560 przeprowadzonych w naszym kraju testach. Jak twierdzi minister Szumowski, osoby, które miały z kontakt z pierwszym polskim zarażonym zostały poddane domowej kwarantannie.

1. Koronawirus w Europie

Koronawirus mapa Europy

Przypomnijmy, że w tej chwili koronawirusem zarażonych jest około 93,2 tys. osób na całym świecie. W Europie najwięcej jest ich we Włoszech (około 2,5 tys.). Jak do tej pory z jego powodu zmarło 3,2 tys. osób. Około 50,1 tys. wyzdrowiało. Takie dane podaje John Hopkins CSSE. Warto zwrócić uwagę, że tempo wzrostu liczby zarażonych w Chinach znacznie spadło.

2. Przypadki koronawirusa w Chinach (pomarańczowy) i poza nimi (żółty) oraz wyzdrowienia (zielony), w tys. osób

tempo koronawirus

Zobacz także: Goldman Sachs policzył jak bardzo koronawirus spowolni gospodarkę oraz czy wywoła kryzys

Główne indeksy w dół, spółki z testami na COVID-19 w górę

Nie wiemy dokładnie, czy to na wieść o koronawirusie, ale indeksy GPW dziś rano świecą na czerwono. Stan na 9:15 był taki: WIG w dół o 0,5%, WIG20 również w dół o 0,6%. Przypomnijmy, że wczorajsza sesja za oceanem zakończyła się niepomyślnie dla „byków” (S&P500 spadł o -2,8%), mimo że FED podjął decyzję o obniżce głównej stopy o 0,5 pkt. proc., do przedziału 1,0% -1,25%. Być może warszawskiej giełdzie po prostu, jak to zwykle bywa, udzielił się nastrój Wall Street?

A jak zachowują się akcje trzech polskich spółek z branży biotechnologicznej i lifescience, które ogłosiły, że mają testy na koronawirusa? Chodzi o firmy BioMaxima, PZ Cormay i Blirt. Akcje tej pierwszej na razie drożeją o 0,8%, tej drugiej wystrzeliły o blisko 18%, a tej trzeciej o blisko 8%. Wygląda więc na to, że PZ Cormay po raz kolejny w ostatnich dniach może być gwiazdą sesji. W ciągu ostatnich 10 sesji wycena tej spółki urosła o blisko 70%.

3. Notowania PZ Cormay – 3 lata

pz cormay 3 lata

Źródła wykresów: 1-2. John Hopkins CSSE, 3. Strefa Inwestorów

Zobacz także: 7 silnych fundamentalnie spółek z GPW, które przez koronawirusa spadły, a powinny na nim zyskać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.