7 silnych fundamentalnie spółek z GPW, którym panika którą wywołał koronawirus powinna sprzyjać
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
03 mar 2020, 08:55

7 silnych fundamentalnie spółek z GPW, które przez koronawirusa spadły, a powinny na nim zyskać

Zadaliśmy sobie pytanie w co inwestować w okresie paniki jaką wywołał koronawirus? Oto nasza lista silnych fundamentalnie spółek z GPW, których kursy akcji spadły, chociaż teoretycznie tak nie powinno się stać.

Panika jaką wywołał koronawirus na giełdowym parkiecie jest zaskakująca i w niektórych przypadkach trudna do wytłumaczenia. Są bowiem na polskim parkiecie spółki, dla których konsekwencje ekonomiczne tego wydarzenia mają przynajmniej na razie niewielkie znaczenie, a w niektórych przypadkach mogą nawet sprzyjać. Oto lista 7 silnych fundamentalnie spółek na polskiej giełdzie, które naszym zdaniem spełniają te drugie kryterium, a i tak kursy ich akcji od wybuchu paniki wywołanej przez koronawirus zostały solidnie przecenione.

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2020 roku

Neuca -6% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Trudno jest nam sobie wyobrazić, aby sektor apteczny wraz ze sprzedażą leków nie zyskał na ewentualnej eskalacji paniki wywołanej koronawirusem. Neuca jest największym, hurtowym dystrybutorem leków w Polsce, a oprócz tego posiada coraz większą linię własnych produktów (Apteo, Genoptim, Cera+ Solutions), zarządza sieciami przychodni (Świat Zdrowia), prowadzi badania kliniczne (realizuje ponad 40 aktywnych projektów badawczych), a także ma ekspozycję na telemedycynę czy e-commerce.

Kurs akcji Neuca

Neuca


Co prawda, wartość rynku hurtowej dystrybucji leków rośnie stabilnie o małe kilka procent rocznie (ok. 4% w 2019 r.), ale głównie dzięki intensywnemu procesowi powiększania liczby aptek w programach partnerskich oraz efektowności prowadzenia biznesu, Neuca zwiększyła w ostatnim czasie swój zysk netto o około 30%. Coraz większą wartość oraz wyniki finansowe, z roku na rok mają też wspomniane biznesy pacjenckie.

Wskaźnik C/Z dla akcji Neuca wynosi obecnie 14, co nie jest wynikiem ani niskim ani wysokim. Jeżeli jednak dodamy realizowane programy skupu akcji własnych, regularną dywidendę, wysoki i nadal rosnący udział w rynku oraz oczekiwane, kolejne inwestycje, wartość obecna i przyszła C/Z może wydawać się atrakcyjna.

Zobacz także: "W 2020 r. po raz kolejny planujemy wypłacić dywidendę na rekordowym poziomie" - relacja z czatu z prezesem zarządu Grupy NEUCA

Ten Square Games -8,5% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Epidemia koronawirusa już pokazała efekt wzmożonego popytu na gry. W ostatnich dniach Steam zanotował nowy rekord jednoczesnej liczby zalogowanych uczestników, do czego najprawdopodobniej w największym stopniu przyczynili się pozostający w domach Chińczycy. Rozprzestrzeniające się obawy wśród ludności na pozostałych kontynentach, może jeszcze spotęgować ten efekt. Coraz więcej ludzi decyduje się pozostać w domach, co sprzyja korzystaniu z gier. Polska spółka stworzyła jeden z największych hitów mobilnej rozrywki – Fishing Clash.

Kurs akcji Ten Square Games

Ten Square Games

Gra ta z kwartału na kwartał odnotowuje nowe rekordy przychodów i zysków, i jest niemal bezkonkurencyjna pod względem wskaźników monetyzacji. To preferuje ją do pierwszego wyboru wśród tego rodzaju rozrywki. Dodajmy, że Fishing Clash nie jest jeszcze dostępny w Chinach na urządzenia z Androidem (na urządzenia Apple - tak), ale proces certyfikacji może zakończyć się już niedługo.

Zyskom spółki w przyszłości będzie sprzyjała też niższa, efektywna stopa podatkowa, dzięki zastosowaniu ulgi IP Box. Bardzo pozytywną rekomendację dla Ten Square Games, wydał niedawno DM BOŚ, który wycenił jedną akcję na 371 zł.

Zobacz także: Ten Square Games ujawniło ile spółki gamingowe mogą oszczędzić na podatkach po wdrożeniu IP Box

Livechat -9% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Rynek e-commerce, a także ogólny proces obsługi i pozyskania klienta przez firmy, rośnie dynamicznie od wielu lat. Strach przed zarażeniem się wirusem, w coraz większym stopniu może dynamizować (przynajmniej okresowo) te procesy. Livechat posiada w swej ofercie bardzo dobry, znany na całym świecie produkt ułatwiający komunikację z klientem, a także skutecznie rozwija kolejne produkty.

Kilka dni temu spółka pochwaliła się najnowszymi wynikami, w których wykazała kilkunastoprocentową dynamikę wzrostową. Zarząd poinformował też o rozbudowie działu sprzedażowego. Oprócz wzrostu popytu na produkty polskiej spółki, przyszłym wynikom powinien sprzyjać też umacniający się dolar, gdyż przychody generowane są właśnie w amerykańskiej walucie. Korzyści podatkowe w tym roku, powinny już też zostać wykazane z zastosowania ulgi IP BOX.

Kurs akcji LiveChat

LiveChat (1)

Zobacz także: Przychody LiveChat Software wyższe o 16,5%, a zysk netto o 15,1% w III kw. 2019/20 r. obr.

R22 -10% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Zamykając nasze zestawienie, nie może obejść się bez kolejnego przedstawiciela branży online, która powinna korzystać na epidemii koronawirusa. Grupa R22 obejmuje głównie dwa segmenty – hosting (domeny internetowe, usługi hostingowe, certyfikaty SSL) i omnichannel communication (rozwiązania komunikacji marketingowej i transakcyjnej). Prężnie rozwija również nowe ramię – spółek z produktami SaaS-owymi. Strategia grupy polega na intensywnych akwizycjach (kilka przejęć co rok) oraz skutecznym rozwoju organicznym. Już teraz jest jedną z największych spółek w branży na rynku CEE.

Kurs akcji R22

R22


W ubiegłym tygodniu R22 zaprezentowała najnowsze wyniki finansowe i jak co kwartał (w ostatnich latach) pokazała rekordowe poziomy kwartalnego zysku na poziomie skorygowanej EBITDA. Wiele wskazuje na to, że kolejne kwartały mogą podtrzymać taką tendencję, co wynika głównie z kontynuacji rozwoju organicznego, konsolidacji nowo przejętych podmiotów czy efektów synergii. Spółka ma też możliwość podniesienia cennika swoich usług, gdyż jej średnie ceny są poniżej średniej rynkowej.

Zobacz także: R22 przejmuje dostawcę aplikacji dla hoteli Profitroom. To trzeci podmiot oferujący usługi w formule SaaS w portfelu grupy

Play Communications -14% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Akcje Play Communications rozpoczęły 2020 rok bardzo udanie wyznaczając nowe, historyczne maksima. Trudno doszukiwać się, by koronawirus wpłynął negatywnie na oferowane przez spółkę usługi telefonii komórkowej. Z drugiej strony nie widać jednak powodów do wyraźnego wzrostu popytu na nie. Spółka powinna jednak zwracać uwagę inwestorów, ze względu na korzystny, fundamentalny strumień pozytywnych informacji.

Po pierwsze, po wielu latach zakończyła się wojna cenowa między czterema, głównymi operatorami. Po drugie, wysoce prawdopodobne są kolejne podwyżki cen usług mobilnych. Po trzecie, nowe szanse rozwoju stwarza technologia 5G, na którą w tym roku zostanie przeprowadzona aukcja częstotliwości. Po czwarte, zarząd spółki już przedstawił prognozę na 2020 rok zakładającą wzrost skorygowanego zysku EBITDA do przedziału 2,5-2,6 mld zł. Po piąte, Play Communications regularnie wypłaca dywidendę i zdaniem analityków jest telekomem z najwyższą dywidendą.


Kurs akcji Play Communications

Play Communications

Ambra -18% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Producent i dystrybutor win oraz innych napoi alkoholowych, od wielu lat zwiększa sprzedaż i umacnia swoją pozycję przede wszystkim w Polsce, Rumunii i Czechach. Bardzo dobrze pokazują to wyniki finansowe, które regularnie notują wzrost przychodów i generowanych zysków. Spółka największą ekspozycję posiada w segmencie win, na którym rośnie wyraźnie szybciej niż wartość rynku. W ostatnich miesiącach Ambra dokonała niemałych inwestycji, nabywając prawa do znaków towarowych Sange de Taur (rumuńska marka win spokojnych) oraz Pliska i Slantschew Brjag (Słoneczny Brzeg).


Kurs akcji Ambra

Ambra

Nowe marki własne powinny wesprzeć dalszy rozwój spółki w poszczególnych segmentach. Ambra znana jest na rynki giełdowym z długiej historii wypłat corocznej dywidendy, a w ostatnich latach jej wartość regularnie rośnie. Na ostatniej konferencji, zarząd zapowiedział kontynuację tej polityki. Zaledwie tydzień temu, akcje Ambry wyznaczyły nowe, historyczne maksima na poziomie ok. 20 zł, a po obecnej korekcie, wskaźnik C/Z spadł do 11.

Zobacz także: „Perspektywy kontynuacji trendu stabilnie rosnącej dywidendy są na rok 2020 w naszej ocenie niezagrożone” - relacja z czatu z zarządem Grupy AMBRA

WP.PL -18,5% od wybuchu giełdowej paniki koronawirusa

Kolejna spółka prowadząca działalność w internecie. Akcje WP.PL bezpośrednio przed medialnym „wybuchem” koronawirusa, wyznaczyły maksima historyczne pod poziomem 90 zł za akcję. Po obecnej, silnej korekcie spadkowej, warto zwrócić na nie uwagę, gdyż trudno upatrywać utrudnień dla działalności operacyjnej spółki, a wręcz przeciwnie.

Grupa Wirtualna Polska ma dużą ekspozycję na rynek reklamy w internecie, ale także np. na segment rynku handlu w internecie. W ramach grupy funkcjonuje około 40 portali internetowych, w tym: WP.pl. O2, Pudelek, Kafeteria, Money.pl, Domodi, Wakacje.pl. Popularność, popyt reklamodawców oraz ceny reklamy internetowej wykazują rosnące tendencje.

Kurs akcji Wirtualna Polska

Wirtualna Polska


Ostatnie wyniki finansowe Wirtualnej Polski pokazały blisko 40% wzrost przychodów ze sprzedaży oraz ponad 20% wzrost zysku na poziomie EBITDA. Kilka dni temu spółka poinformowała o zawarciu nowej umowy kredytowej o wartości blisko 1 mld zł, z czego 602 mln zł ma zostać przeznaczone na finansowanie i refinansowanie akwizycji i wydatków inwestycyjnych. To gwarantuje spółce środki na kontynuowanie swojej strategii polegającej na kolejnych przejęciach.

To z pewnością nie jedyne spółki z polskiej giełdy, które w tej chwili wydają się interesujące. W gronie spółek, które przyciągają uwagę inwestorów jest również sektor biotechnologiczny i co ciekawe budowlany. Ten ostatni jest jednym z nielicznych, który niespecjalnie ucierpiał na panice wywołanej przez koronawirusa.

Zobacz także: Indeks Petard przyniósł 34% zysku w 2019 roku chociaż nie było w jego składzie CD PROJEKT. Zobacz jak spisały się spółki wybrane przez Strefę Inwestorów rok temu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.