Ten Square Games ujawniło, że producenci gier mogą oszczędzić miliony złotych na uldze podatkowej IP BOX
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 lut 2020, 11:29

Ten Square Games ujawniło ile spółki gamingowe mogą oszczędzić na podatkach po wdrożeniu IP Box

Ten Square Games poinformowało, że dzięki zastosowaniu ulgi IP Box, efektywna stopa podatkowa za 2019 rok wyniesie 9,4% zamiast dotychczasowych 19%.

Jak na razie są to wstępne dane, jednak to oznacza, że inne spółki gamingowe mogą również liczyć na przyznanie ulgi podatkowej IP Box. Mowa tutaj m.in. o CD PROJEKT, PlayWay czy 11 bit studios. Przypomnijmy, że firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową będą mogły obniżyć podatek dochodowy od dochodu z tzw. „kwalifikowanych” praw własności intelektualnej do 5% z 19%.

Zobacz także: Ten Square Games szacuje efektywną stopę podatkową za '19 na 9,4 proc. jednostkowego zysku brutto

IP Box dla spółek gamingowych

Ten Square Games jako pierwsza spółka gamingowa rozpoczęła wdrażanie nowej ulgi podatkowej już we wrześniu 2019 roku. Wtedy otrzymała interpretację indywidualną z Krajowej Informacji Skarbowej, a teraz szacuje, że efektywna stopa podatkowa za ubiegły rok wyniesie nieco ponad 9% jednostkowego zysku brutto. W praktyce to oznacza przynajmniej kilka milionów oszczędności dla spółki z tytułu podatku. W pierwszych trzech kwartałach tego roku Ten Square Games naliczył ponad 9 mln zł podatku wynikającego ze stawki 19%, który teraz ulegnie zmianie.

Jak na razie są to szacunki, a pełne dane poznamy 23 marca podczas ogłoszenia rocznych wyników finansowych spółki.

„Z Innovation Box mogą skorzystać w zasadzie wszyscy podatnicy, o ile prowadzą działania badawczo-rozwojowe i dążą do zabezpieczenia wyników takiej działalności poprzez uzyskanie patentu lub innego prawa własności przemysłowej” – powiedział Strefie Inwestorów Michał Górecki, radca prawny i wspólnik DGP Legal Doniec, Górecki & Partnerzy.

Tym samym z ulgi podatkowej IP Box mogą skorzystać również inne spółki gamingowe. Mogą ją wykorzystać na produkcję własnych gier. Ulga podatkowa będzie trudna do zastosowania jednak w przypadku działalności wydawniczej firm.

Jeszcze w zeszłym miesiącu, CD PROJEKT poinformowało o otrzymaniu korzystnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących ulgi IP BOX. Dzięki temu tworzone gry przez spółkę, będą mogły zostać uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, co będzie miało bezpośredni wpływ na wyniki spółki. Warto zaznaczyć, że w przypadku ewentualnych znaczących wpływów ze sprzedaży gry Cyberpunk 2077 mogą to być znaczące kwoty.

Producenci gier oszczędzą miliony na podatkach

Z nowej ulgi podatkowej planuje również skorzystać 11 bit studios. Jak zapewniała spółka jeszcze w ubiegłym roku, zamierza skorzystać z ulgi podatkowej w rozliczeniu rocznym podatku za cały 2019 rok.

Również PlayWay zamierza skorzystać z IP Box. Prezes Kostowski podkreślił, że jak na razie jedynie gra Uboat spełnia wymogi dotyczące nowej ulgi podatkowej. Jednak inne spółki z Grupy PlayWaya sprawdzają również możliwości skorzystania z IP Box.

Największym beneficjentem ulgi może być jednak CD PROJEKT. Zwłaszcza oszczędność na należnym podatku po premierze gry Cyberpunk 2077 za 2020 rok mogą pójść w dziesiątki, a być może nawet w setki milionów zł - w zależności od tego jak dużym sukcesem zakończy się premiera. 

Zobacz także: CD PROJEKT, 11 bit studios, Ten Square Games - producenci gier zamierzają masowo skorzystać z ulgi IP Box i obniżyć podatek z 19% na 5%

Na czym polega ulga podatkowa?

Ulga podatkowa IP Box została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Podstawowym celem nowej stawki jest stworzenie przyjaznego otoczenia prawnego, które będzie sprzyjać rozwojowi działalności innowacyjnej w Polsce.

To oznacza, że z IP Box może skorzystać każdy podmiot, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową i jest ona bezpośrednio związana z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Nowa ulga, oprócz spółek gamingowych, obejmuje również spółki biotechnologiczne czy informatyczne.

Zobacz także: Innovation Box, czyli preferencyjne opodatkowanie, może powiększyć zyski spółek gamingowych, biotechnologicznych, a nawet IT

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.